Bora - slabije vuce

Bora - slabije vuce

Evo da ponovim pa ako je ko imao sta slicno neka kaze kako je rijesio. Vec sam pisao ali sam pogrijesio podforum (novi clan jbg dok se malo snadjem :) ) pa da obnovim.
Naime, Bora TDI 66kw a desava se slijedece: Nekad me dobro ispali turbo od 2000 obrtaja a nekad slabije. Kada npr.drugom, trecom il cetvrtom vozim u 2000 obrtaja jedno pola minute il minut i kucnem gas do kraja odlicno me povuce a kada to radim bez zadrzavanja slabije me povuce. U oba slucaja se turbina lijepo i normalno cuje. Onda kada vratim iz trece u drugu, cetvrte u trecu ili pete u cetvrtu i dam pun gas par sekundi stanu obrtaji cca 5,6 sekundi i onda pocne ubrzavati ali ne onako kako je prije ubrzavala. Ne mogu do 4500 obrtaja da spustim 2,3,4 brzinom (prvom nisam nikada ni probao a petom to svakako ide sporije jer su to vec maksimale ali 2,3,4 sam nekad bez problema na 4500 obrtaja spustao). jednostavno na jedno 3500 - 4000 obrtaja osjetno slabije vuce nego je to slucaj od 2000 pa do tih 3500 - 4000. Na autoputu 160km/h i stane a vozio sam je redovno 190km/h. Zamijenjeno prije 5 mjeseci : kompletno kvacilo sa zamajcem (novo), kompletan veliki servis (nov), vakum ventil na turbini (nov), ciscena turbina i kompletan usis, vakum crijevo na EGR-u zacepljeno jer je pukla membrana na EGR-u i zrak prolazi. Mali servis kompletan prije mjesec uradjen.
Ako imate kakav savjet il sumnju sta bi moglo biti napisite!!!! LIJEP POZDRAV SVIMA....
 
rs6 je napisao(la):
protokomjer ??? :icon_rolleyes:

ja isto sumnjam na njega ali da vidim jel ko imao ista slicno. Kada skinem dzek sa protokomjera i tako vozim auto do 2100 obrtaja ubrzava puno bolje svakom brzinom nego kad je ukljucen ali preko 2100 znatno sporije.

Moracu staviti neciji pa da probam, nema mi druge... Hvala ti na misljenju...
 
Pa jarane nije ti to benzinac da ocekujes da na 4000 obr/min povuce... na 1900 obr/min imas najveci obrtni moment a na 3750 obr/min imas maksimalnu snagu a ti ga tjeras i do 4500 obr/min :icon_question: po specifikaiji taj motor ima max speed 180 km/h zbog tezine auta, ja neznam sta ocekujes od motora sa 66 kw... ja vjerujem da je kod tebe vise subjektivan osjecaj nego da je to stvarno stanje...u mene u audiju je 2.0 TD 64 kw i vozim ga u rasponu od 1500-2500 obr/min jer tu mu najveci obrtni moment i vuce ko lud... ja sam siguran da ti je sve ispravno na autu, mozes probati staviti drugi protokomjer ali sto se tice snage tu ti je to.. jedino ako je drasticno opala ;)
 
FirellesMonster je napisao(la):
Pa jarane nije ti to benzinac da ocekujes da na 4000 obr/min povuce... na 1900 obr/min imas najveci obrtni moment a na 3750 obr/min imas maksimalnu snagu a ti ga tjeras i do 4500 obr/min :icon_question: po specifikaiji taj motor ima max speed 180 km/h zbog tezine auta, ja neznam sta ocekujes od motora sa 66 kw... ja vjerujem da je kod tebe vise subjektivan osjecaj nego da je to stvarno stanje...u mene u audiju je 2.0 TD 64 kw i vozim ga u rasponu od 1500-2500 obr/min jer tu mu najveci obrtni moment i vuce ko lud... ja sam siguran da ti je sve ispravno na autu, mozes probati staviti drugi protokomjer ali sto se tice snage tu ti je to.. jedino ako je drasticno opala ;)

Upravu si brate sve to sto kazes. Ali obrtaji osim u petoj brzini moraju padati u ovih motora do 4500 glat iako je mala razlika u vuci od tih nekih 4000 do 4500. Nije normalno da me 2,3,4 uspori na na 3700 i da nece preko ili da jedva ide prema 4000. Uostalom uvijek sam je glat do 4500 navlacio. Vidim i uz brdo kad idem da je to dosta lijenije nego prije. Od druga identicnu boru uzmem 305000km presla svakom brzinom do 4600. na auto putu 190km/h. Moja isto tako isla al u zadnja 2-3 mjeseca mi se ovo pojavilo. Jbg najbolje covjek zna svoje auto osjeti svaku razliku i promjenu. Hvala sto si podijelio misljenje...
 
FirellesMonster je napisao(la):
Pa jarane nije ti to benzinac da ocekujes da na 4000 obr/min povuce... na 1900 obr/min imas najveci obrtni moment a na 3750 obr/min imas maksimalnu snagu a ti ga tjeras i do 4500 obr/min :icon_question: po specifikaiji taj motor ima max speed 180 km/h zbog tezine auta, ja neznam sta ocekujes od motora sa 66 kw... ja vjerujem da je kod tebe vise subjektivan osjecaj nego da je to stvarno stanje...u mene u audiju je 2.0 TD 64 kw i vozim ga u rasponu od 1500-2500 obr/min jer tu mu najveci obrtni moment i vuce ko lud... ja sam siguran da ti je sve ispravno na autu, mozes probati staviti drugi protokomjer ali sto se tice snage tu ti je to.. jedino ako je drasticno opala ;)

Nisi upravu, a i da si post bolje procitao ne bi rekao da mu je auto uredu.



Spoji prvu dijagnostiku pa vidi da li ima kakvih gresaka.
 
Sajo_Golf GT je napisao(la):
FirellesMonster je napisao(la):
Pa jarane nije ti to benzinac da ocekujes da na 4000 obr/min povuce... na 1900 obr/min imas najveci obrtni moment a na 3750 obr/min imas maksimalnu snagu a ti ga tjeras i do 4500 obr/min :icon_question: po specifikaiji taj motor ima max speed 180 km/h zbog tezine auta, ja neznam sta ocekujes od motora sa 66 kw... ja vjerujem da je kod tebe vise subjektivan osjecaj nego da je to stvarno stanje...u mene u audiju je 2.0 TD 64 kw i vozim ga u rasponu od 1500-2500 obr/min jer tu mu najveci obrtni moment i vuce ko lud... ja sam siguran da ti je sve ispravno na autu, mozes probati staviti drugi protokomjer ali sto se tice snage tu ti je to.. jedino ako je drasticno opala ;)

Nisi upravu, a i da si post bolje procitao ne bi rekao da mu je auto uredu.



Spoji prvu dijagnostiku pa vidi da li ima kakvih gresaka.



izbacuje samo EGR ventil - visok pritisak... To je valjda jer je membrana pukla u EGR-u ali sam to vakum crijevo zacepio. Mogu jos probati da blombiram EGR ventil skroz pa da vidim sta cu dobiti. Drugih gresaka nema. Vakum pumpa daje dobar vakum, ne znam tacno koliko ali daje odlican vakum, tako mi rekose mjerili je nekim manometrom.
 
Nije ti problem ni u EGR-u ni u Protokomjeru.

Problem je u varabijalnim lopaticama u turbokompresoru!

ove lopatice u turbini očisti i sve će ti biti u redu....
 
Sajo_Golf GT je napisao(la):
FirellesMonster je napisao(la):
Pa jarane nije ti to benzinac da ocekujes da na 4000 obr/min povuce... na 1900 obr/min imas najveci obrtni moment a na 3750 obr/min imas maksimalnu snagu a ti ga tjeras i do 4500 obr/min :icon_question: po specifikaiji taj motor ima max speed 180 km/h zbog tezine auta, ja neznam sta ocekujes od motora sa 66 kw... ja vjerujem da je kod tebe vise subjektivan osjecaj nego da je to stvarno stanje...u mene u audiju je 2.0 TD 64 kw i vozim ga u rasponu od 1500-2500 obr/min jer tu mu najveci obrtni moment i vuce ko lud... ja sam siguran da ti je sve ispravno na autu, mozes probati staviti drugi protokomjer ali sto se tice snage tu ti je to.. jedino ako je drasticno opala ;)

Nisi upravu, a i da si post bolje procitao ne bi rekao da mu je auto uredu.



Spoji prvu dijagnostiku pa vidi da li ima kakvih gresaka.



Bitno je da si ga ti bolje procitao ;) nemam se namjeru sa tobom raspravljati ;) ti ako imas sta pametnije da kazes osim "spoji na dijagostiku" bujrum, nemoj bezze komentarisati tudje postove, to je izgleda ovdje postala praksa ;)
 
Član
agr ventil...vj je učađen pa ne može radit kak treb...to se na tvom motoru ocisti usisna grana i stavi se plocica da ga zatvoriš...ili mjerac protoka zraka to malo malo odlazi na tdi motorima! aaaaa moze bit i vakmska pumpa na turbini! to su cesti problemi!
 
hans01 je napisao(la):
agr ventil...vj je učađen pa ne može radit kak treb...to se na tvom motoru ocisti usisna grana i stavi se plocica da ga zatvoriš...ili mjerac protoka zraka to malo malo odlazi na tdi motorima! aaaaa moze bit i vakmska pumpa na turbini! to su cesti problemi!

Hvala ti drug na pomoci... Egr ventil sam blombirao ali nije bilo pomaka. Probao sam drugi protokomjer zraka staviti i auto je druga prica. Znaci problem je rijesen. Definitivno je bio Maf senzor. Auto ide kao sto je islo i u crveno bez problema moze svakom brzinom osim pete naravno... Lijep pozdrav...
 
Član
idi ti druze na dijagnostiku, u slučaju da ti je protokmjer zraka,imam ga ja na prodaju,nov nikad stavljen,kupljen u nipexu plaćen 350 KM, ja ga dzaba kupio jer mi je majstor konstatovao pogresan kvar ;)
 
Top