Član
U posljednje vrijeme uočene učestale krađe "reno megana", kao što je sredinom prošle godine bio slučaj sa "škodom oktavijom"...
05.06.2009. 07:38
Prema podacima sarajevske policije, od početka ove godine smanjen je trend krađe vozila u Kantonu Sarajevo u odnosu na isti period prošle godine. Međutim, u MUP-u kažu da i dalje ovu vrstu kriminala smatraju jednim od prioritetnih problema.
Na djelu specijalisti
Organiziranim grupama kradljivaca vozila i dalje su najomiljeniji VW "golfovi", od starih "dvojki" pa do najnovijih "petica". Odmah iza "golfova" na meti lopova su "pasati", a potom i "Audijeva" vozila.
- Zabilježimo i poneku krađu "mercedesa" ili nekog džipa, ali se WV vozila ubjedljivo najčešće kradu - kažu u MUP-u.
Međutim, u posljednje vrijeme lopovima su postali interesantni i "Renolovi" automobili, naročito "megan".
- Zaista naiđe period kada se najviše krade određena vrsta vozila. Evidentno je da u zadnje vrijeme ima desetak prijava krađa "renola", kao što je sredinom prošle godine bio slučaj sa "škodom oktavijom". Izgleda da je kradljivcima vozila porastao broj narudžbi za "reno". Može biti i to da su iz inostranstva nabavili sprave za skidanje zaštite na toj marki vozila, pa to sad uveliko koriste dok se ne postavi novi vid zaštite - navode u policiji.
I među kradljivcima automobila postoje "specijalisti". Primjerice, neko je obučen za krađu BMW-a. Kada on završi u zatvoru, opadne i krađa tih automobila. Onda se pojave specijalisti za drugu vrstu vozila i oni počnu ordinirati gradom.
Organizirani kriminal
- Ono što nama otežava posao jeste činjenica da je krađa vozila odavno poprimila sve karakteristike organiziranog kriminala. Blizina entitetske granice uveliko se koristi za prevoženje ukradenih automobila i zatiranje tragova. Jedna grupa u gradu ukrade vozilo, preveze ga na područje Istočnog Sarajeva i tamo ga druga grupa skriva i čuva, dok treća grupa kontaktira vlasnika i traži otkup ili organizira prebacivanje vozila na druga područja, vrlo često i van BiH, radi daljnje preprodaje - kažu u MUP-u KS.
Zbog toga na ovoj problematici rade posebne grupe istražitelja koji su uključeni kroz cijeli slučaj, od same krađe pa do iznude otkupa od vlasnika.
Na udaru i stranci
Nije zanemarljiv ni broj ukradenih automobila sa stranim registarskim tablicama. Lopovi ih najčešće kradu jer smatraju da će vlasnik koji nije iz Sarajeva, a najčešće su to naši gastarbajteri, teže pohvatati veze i tražiti pomoć od policije pa će lakše i pristati na otkup.
S druge strane, kradljivci se oslanjaju na činjenicu da će policija biti manje ažurna u tim slučajevima u odnosu na krađu vozila čiji su vlasnici u Sarajevu. Zbog toga smatraju da će im biti lakše i neprimjetnije prebaciti ukradeni automobil dalje u inostranstvo.
Milionska šteta
Prema podacima policije, na području KS ima više od 100.000 vozila, a u taj broj nisu uključena vozila stranih organizacija, kao ni vozila u tranzitu.
Godišnje se u Sarajevu ukrade od 850 do 1.000 automobila. Od tog broja, 40 posto se vrati vlasniku, ili posredstvom policije ili putem otkupa. Po toj računici, u KS je godišnje ukradeno manje od jedan posto od ukupnog broja vozila. Kad se uzme u obzir i broj vraćenih vozila, procent se smanji na 0,4 posto.
U odnosu na druge evropske prijestolnice, u kojima je taj procent od 3-5 posto, može se reći da je u Sarajevu dobra situacija kada je ta problematika u pitanju. Međutim, s druge strane, ako se zna da je prosječna cijena jednog od 400 ukradenih vozila koje vlasnici ne uspiju vratiti oko 10.000 KM, dobije se nimalo zanemarljiva cirfa od četiri miliona maraka.