Audi A6 2.5TDI - crni dim

Audi A6 2.5TDI - crni dim

Legend
Stari mi se zali da u poslijednje vrijme auto vise dimi nego inace, predpostavljam da mu fali zraka.. Potrosnja je ostala ista, ne trosi vise niti manje, sto se tice performansi, one su moozda malo oslabije, juce sam vozio auto, nekako mi "kasni" na gasu..
Jel moguce da su to simptomi da je zacepljen kat, drugi simptom mi je da je negdje linija TURBO - IC - USIS suplja, jer u autu se cuje zvizdanje turbine..

ajmo prijedlozi sta bi moglo biti, pa da idem redom rijesavat..
 

rs6

Član
jel ti se to zvizdanje cuje kada je auto zatvoreno ??? ako je tako to je do turbine, a ako se cuje sistanje zraka ( to ne mozes cut u autu u toku voznje, ali se cuje s vana ) to je do Intercoolera .... kod mene je tako bilo ....
 
Član
mozda je turbina pri kraju ili na kraju, ako se vec cuje unutra...
nadat se da nije do toga...
 

SL7

Član
Na autoput i pun gas:D zacepili mu se disajni prolazi,,a ic operes svana vjerovatno je zacadio;)
 
Član
od dijagnostike u ovom slučaju nema ništa, najvjerovatnije je da je neko crijevo oštećeno pa ti tu pušta zrak, naravno postoji i opcija da je IC oštećen ali rijetko se on ošteti ako nije došlo do nekog mehaničkog udara, u svakom slučaju otvori haubu neka ti neko malo turira auto a ti pregledaj crijeva jedno po jedno i naravno i spojeve na crijevima, može biti onaj mali dihtung koji košta 5 KM ;)
 
Član
ja sam imao isti problem na Mondeu rigao je crn dim kao lud otisao sam u Remex kod naseg kolege Dakija on pregledao sve i ustanovio da je problem sa gorivom tj naftom po njegovoj preporuci sam otisao na OMV nasuo njihov euro dizel promijenio filter nafte i od tada ama bas nimalo crnog dima nije bilo pa cak i kad sam ga nabijao u crveno....
 
Član
Po meni bi kod tih sarih polovnjaka dizela prvo trebalo odstraniti katalizator ili staviti novi, pa tek onda sve ostalo.

Crn dim se javlja kod svakog dizela koji je prešao puno kilometara, kod brata Passat 1.9 TDI 1998 godina, ono što se zna prešao je 300 hiljada plus nešto što se nezna (vraćen je nešto al neznamo koliko) dimi pravo pogotovu uz Ivan al ide :icon_smile:
 
Legend
Problem je ovdje , sto se to desilo odjednom, znaci vrlo moguce sto elvis kaze da je lose gorivo, pa da je zaprljan filter goriva, svakako se auto sipa stalno na OMVu ili energopetrolu, ne sipamo na ovim divljim pumpama..

a drugo, primjetio sam da mi malo baca ulje po hladnjaku vode, tako da predpostavljam da je negdje spoj na ICu los, to cu jos prekontrolisati..
 

rs6

Član
.nOKe je napisao(la):
Problem je ovdje , sto se to desilo odjednom, znaci vrlo moguce sto elvis kaze da je lose gorivo, pa da je zaprljan filter goriva, svakako se auto sipa stalno na OMVu ili energopetrolu, ne sipamo na ovim divljim pumpama..

a drugo, primjetio sam da mi malo baca ulje po hladnjaku vode, tako da predpostavljam da je negdje spoj na ICu los, to cu jos prekontrolisati..

kod A6 se turbina ne cuje nikako pogotov kod 2.5 motora, imam takvog, ako je odjednom moze biti da je turbina prestala dobijat ulje ( dovod negdje puko ) i da je fasovala.... uglavnom to odvezi u servis neki nek ti rijese, jer zeznut ces se, posto sad dobiva vise goriva a slabije ide otici ce ti i dizne pa belaj da ne moze bit veci ...
 
Ako ti toliko dimi moze bitii do filtera zraka,dizni,filtera nafte,turbine [ ne mora odma da znaci da je turbina otisla,pogledaj crijeva]..Kakvu naftu sipas? Ako ti je tako "lijen" i dimi moze da bude i da je nekvaltetna nafta..Ako ti turbina zvizdi,vjerovatno je pri kraju :icon_confused: Nadat' se da nije .. Brat je imao Passata 4 i cim je pocelo zvizdati poceo je i slabije vuci i za 20 dana je bio prodan..Ne mora da znaci odma da je turbina,pogledati crijevo turbine prvo..
 
Član
pogledaj filtere...drug imao isti problem neki dan je rijesio izmjenjo sve moguce filtere i ide ko lud a skoro da ne dimi...:cool:
 
Top