Alarm-dali moze!

Alarm-dali moze!

Član
Izgleda da sam najaktivni na ovom forumu hahha sala :cool:
E ovako ovo se odnosi na autoelektricare i znalce,posijedujem alarm(pijaca) cini mi se da je scorpion,i posijedujem modul za spustanje stakala,znaci kad zakljucavam drzim malo vise kljuc u bravi i on digne prozore,a tako ide i za spustanje samo okrenem kljuc da otkljucavam....eh interesuje me sslijedece?

Poto sam ja kopco taj isti alarm i uzeo sam zice sa vrata za otkljucavanje i zakljucavanje(signale) i ostalo mi je jos par zica....ja mislim da su te zice bas od modula dizanja i spustanja stakala,bil se moglo skopcati te iste zice na zice od alarma pa kad se malo duze cuva zakljucavanje da ono posalje signal i da digne staklo a i obratno za spustanje....ili kako da se to skopca,na alarmu isto postoji ta opcija samo se dzamperi pomijere ali nedovoljno dug signal ne salje da bi moglo do kraja dignuti i spustiti staklo :)

Imal kakvo rijesenje :icon_question:
 
Administrator
ako imas fabricko daljinsko zakljucavanje, jedini nacin na koji mozes namjestiti da ti se pomocu daljinskog spustaju stakla je da to aktiviras preko VAG-a;)
 
kao prvo ako na kljuc mozes spustiti i dici prozore mozes i na alarm, laksa je opcija ako alarm ima tu funkciju ako nema onda ti trebaju dva releja malo zice i zivaca.........spojis tako da jedan relej koristi kao zakljucavanje drugi otkljucavanje preko postojecih izlaza koje vec koristis za isto, na relejima koristis beznaponske kontakte gdje ces spojiti zice koje idu sa brave ;)
 
Član
darko13 je napisao(la):
Imaš li ti fabričko daljinsko???

Ne nemam fabricko daljinsko zakljucavanje.


elektricar je napisao(la):
kao prvo ako na kljuc mozes spustiti i dici prozore mozes i na alarm, laksa je opcija ako alarm ima tu funkciju ako nema onda ti trebaju dva releja malo zice i zivaca.........spojis tako da jedan relej koristi kao zakljucavanje drugi otkljucavanje preko postojecih izlaza koje vec koristis za isto, na relejima koristis beznaponske kontakte gdje ces spojiti zice koje idu sa brave ;)

Alarm druze ima tu opciju,ali je kvaka u tome kad otkljucavam auto sa daljincem odma automatski i stakla se spustaju,a jbg neide,napolju snijeg ja otkljucavam a prozori dole ja moram u atuo i podic da nebi sve zaledilo ;) tako ide preko alarma,a mozeli to kopcanje bez releya,ja sam konto to spojiti bez releja,a koje da releje koristim :icon_question:
 
ako ti stakla idu odma dole nisi dobro spojio jer ti ostane zatvoren kontakt na centrali i stakla se otvore, a ne moze bez releja :icon_smile:
a relej mora biti sa parom kontakata mirni i radni tako da kad se prozori zatvore ili otvore da se iskljuci
 
Član
elektricar je napisao(la):
ako ti stakla idu odma dole nisi dobro spojio jer ti ostane zatvoren kontakt na centrali i stakla se otvore, a ne moze bez releja :icon_smile:
a relej mora biti sa parom kontakata mirni i radni tako da kad se prozori zatvore ili otvore da se iskljuci

svasta ti nesta napisa :cool: ako ne moze bez relexa nek onda stoji kako i jest,neznam jesamli dobro skopco,posto nemam seme od tog alarma,pa neznam kako ideu dzamperi,znam da je prvi za stakla...

Pa eto ako ko ima semu alarma nek je izbaci, cini mi se scorpion pijaca majka ;) onaj glupi alarm kad se otvore vrata a on blinka na zmigavce,plava kutija od alarma bila....KOJE OBJASNJENJE....:cool:


hvala elektricaru na objasnjenju;)
 
Član
Ti alarmi imaju samo opciju da dignu stakla kad se zakljucava auto, na i da ih otvore. (bar ja jos nisam vidio scorpiona da to moze). Ako hoces da se i spustaju kad otkljucavas, moras koristiti releje.

A to sto se tebi otvaraju prozori kad zakljucas, to si nesto kontra spojio.

Prvo ... Jumper ne diraj, tj. postavi ga na poziciju na kojoj mu je najkraci impuls (0.4 sec mislim), jer on nema veze sa prozorima.

Drugo ... Od tih zica koje su ti "viska" na alarmu nadji sivu (bar bi trebala biti siva, ako je nema scan shemu i postavi ovdje) i spoji je na zicu na kojoj je impuls za zakljucavanje. Na toj zici imas "masu" jos 30-ak sekundi nakon zakljucavanja i to je to sto ce ti zatvoriti prozor, tj. to stvara isti efekat kao kad ti drzis kljuc u bravi duze da zatvoris prozor. Nije potrebno dugo drzanje dugmeta za zakljucavanje.

Eto, valjda sam malo pomogao. Ako sta jos zapne, pitaj...
 
Član
mtopic je napisao(la):
Ti alarmi imaju samo opciju da dignu stakla kad se zakljucava auto, na i da ih otvore. (bar ja jos nisam vidio scorpiona da to moze). Ako hoces da se i spustaju kad otkljucavas, moras koristiti releje.

A to sto se tebi otvaraju prozori kad zakljucas, to si nesto kontra spojio.

Prvo ... Jumper ne diraj, tj. postavi ga na poziciju na kojoj mu je najkraci impuls (0.4 sec mislim), jer on nema veze sa prozorima.

Drugo ... Od tih zica koje su ti "viska" na alarmu nadji sivu (bar bi trebala biti siva, ako je nema scan shemu i postavi ovdje) i spoji je na zicu na kojoj je impuls za zakljucavanje. Na toj zici imas "masu" jos 30-ak sekundi nakon zakljucavanja i to je to sto ce ti zatvoriti prozor, tj. to stvara isti efekat kao kad ti drzis kljuc u bravi duze da zatvoris prozor. Nije potrebno dugo drzanje dugmeta za zakljucavanje.

Eto, valjda sam malo pomogao. Ako sta jos zapne, pitaj...


Ne brate ako zatvaram onda se i prozori zatvaraju,ako otkljucajem onda se prozori spustaju ima ta opcija na scorpionu....a nebi trebalo da sam sta krivo spojio .......problem je u tome sto nemam shemu,jer u alarmu imaju tri dzampera..jedan je cini mi se za prozore drugi je za pneumatske brave a treci za elektricne motorcice......a sutra potrazim tu sivu zicu da vidim kako reaguje....pomogo si nema sta zivio ti meni....;)
 
Član
dino_ze2 je napisao(la):
Ne brate ako zatvaram onda se i prozori zatvaraju,ako otkljucajem onda se prozori spustaju ima ta opcija na scorpionu....

Ja sam scorpiona ugradio, ne znam ni sam koliko i znam da ta siva zica "drzi masu" nekih 30-ak sec nakon zakljucavanja i to sluzi za automatsko zatvaranje prozora (neki modeli na toj zici imaju impuls za otvaranje gepeka, a neki za prozore).
Sad, ne znam, mozda je to kod tebe neki posebni model.

Ako ti nije problem uslikaj kablove koji izlaze iz alarma i uslikaj te jumpere, pa mozda skontamo nesto...
 
Član
Eh evo svijezi slika kakve su slike i dzamperi:cool:

p140311135901.jpg

p140311141102.jpg

 
Član
Ovo bi trebalo da je shema od tvog alarma ...



Eh sad ... ovo gdje pise "to trunk" (crveno-crna zica kod tebe) zavisno od modela moze biti za gepek ili za prozore. Probaj sa ispitivacem ubosti tu zicu i pritisni zakljucavanje, pa vidi koliko traje impuls. Ako je 30-ak sekundi onda je to to, a ako ne, tj ako je samo kratko ili ga nema, pokusaj premjestiti taj jumper koji mislis da je za prozore, pa ispitaj ponovo, mozda na taj nacin funkcionise (kad je jumper u jednom polozaju da salje impuls za gepek, a kad je u drugom da daje produzeni impuls za prozore?)

U svakom slucaju, ako i jeste to to, mozes samo dobiti funkciju da kad zkljucavas auto preko alarma da se prozori zatvore. Bar ja mislim da je tako i tako je na svim alarmima koje sam do sad ugradio.

Javi ako si sta rijesio, bas i mene zanima, jer nisam jos radio sa bas ovakvim identicnim modelom.
 
Član
O.k probam sutra a gdije si naso ovu semu za alrm,posto je isti raspored zica,a kod mene je uz semu postojala ovakva slika i jos jedna sa dzamperima,pa da se spremi ova slika mozda trebadne....:cool:...a demi samo reci jos jedno ovu zicu (to trunk-il ga crno-crvena)oculi nju zakaciti na zicu od zakljucavanja vrata ili da trazim zicu od prozora:icon_question:
 
Član
Ako to bude ta zica, samo je zakaci na zicu koja zakljucava i onda ce na njoj ostati produzeni implus i dobices isti efekat kao kad drzis kljuc u bravi u polozaju za zakljucavanje i tad ti se dizu prozori.

A sliku sam nasao na jednom forumu o alarmima i ugradnji. Ima jos par slika u arhivi, ali nijedna nema sa jumperima, tako da ne znam koji je za sta. Eksperimentisi jedan po jedan i mozda naletis na rjesenje. Uglavnom ne mozes nista pokvariti.
 
Top