95 ili 98 oktana sipat

95 ili 98 oktana sipat

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
ljudi kojee bolje gorrivo sipat u autu u mene je bleifrei 95 tako pise na tanku.... jel to sad njemu nemoze nijedno drugo goricvo nego 95 moguli nasut 98 oktana...reko da to neskodi autu???? ..ja sam sipooo 98 ok...i bolje je vuko...imo sam priliku da sipam i 100 oktana al nisam puno 2.20 litar hehehe :)
 
Član
Mozes sipati 98 ali takodje bezolovni kao i 95. A 98 olovni ne smijes sipati jer ce ti se zacepiti katalizator zbog olova u gorivu...
 
98-ica ti je bolja od 95ice jer kod nas je gorivo u k...---manje trosi,bolje ide...al ja mislim ni da 98-ica nema cistih 95oktana,heh
 
Član
Fiesta_Boy je napisao(la):
98-ica ti je bolja od 95ice jer kod nas je gorivo u k...---manje trosi,bolje ide...al ja mislim ni da 98-ica nema cistih 95oktana,heh

Upravo tako, oktanske vrijednosti ni su ni blizu onih pod kojim ih prodaju, jedino sto kod nekih auta, kao sto je i kod mene slucaj, ne moze onaj pistolj od 98 da stane u cjivev za tocenje goriva pa moram koristiti 95..
 

edo

Član
sipam plin,ali nekad iz zabave 95-icu bezolovni...sama cijena ti govori šta je bolje...
 
Član
Cuo sam kao da 98 steti motoru...Zbog olova...Neam pojma jel istina ...Samo znam da okolini steti pravo!
 
Član
ja sipam bezolovni 98 oktana,al najaci je na OMV pumpama i ako ti je auto na bezolovni normalno mozes sipati svaki bezolovni sad je stvar u cijenama a auto se ne pravi za 95 ili98 vec za bezolovni,k.... njih boli koji ces ti 95 ili98
 
Član
bogami kod mene pishe da ne sipam 98 bezolovni,jednom nasuo na omv i upali se lampica ja u svesku kad tam veli kad se upali da idem majstoru odma :D,i nisam vise spio nije se ni palila lampica,a kad se upali pise EPC :D,
zadovoljan ja sa 95
 
Član
Auta sa katalizatorom obavezno moraju da sipaju bezolovni 95 ili bezolovni 98. Ako se sipa super 98 u auta koja imaju katalizator tada dolazi do progaranja katalizatora. Auta bez katalizatora mogu da sipaju super 98. Uglanom sipaj sto ti je preporuceno u knjizici auta. Kod mene pise super 98 i ja sipam super 98 :)
 
Član
upravo tako sipaj sta ti pise... jer nebi ti bezze govorili sta da sipas... evo trenutno vozam golf-a 2 gt, al na barem tri mjesta mi pise da sipam 95 bezolovno i to sipam... a dok sam audija vozo, isti slucaj... :)
 
Član
Kod mene pise MINIMALNO 91. Auta koja imaju elektronsku kontrolu ugla predpaljenja i detekciju detonacije (knock sensor) (a vecina modernih motora sa ubrizgavanjem to imaju) ce sa 98 oktanskim (ili 100 oktanskim) gorivom razvijati nesto vecu snagu. Mada su to male vrijednosti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top