10 savjeta za štedljiviju vožnju

10 savjeta za štedljiviju vožnju

stavim felge 1000KM na auto i gledam da ustedim 2 KM na 100Km time sto cu preskociti jedna bezvezan krug po gradu da se svima pohvalim sa svojim felama...gdje je tu FUN :lol:
daj ba schumi,vjerovao bi ti da vozis kakvog 1.3 tdci-a sa 50konja,ili kakvog hibrida,ali ti sa Bengom.... Treba ti skinuti znak sa haube!
:lol:
 
Član
tibor987 je napisao(la):
Ima li jos ista vise ? :icon_biggrin: po ovome sudeci najbolje je voziti biciklo, bit ce ti veci gust i vjerovatno i ugodnije engo u tvom vozilu od par soma marki... ;)

mene zivo interesuje odakle ti inspiracija da napises onakav tekst,ona stavka 10.
nezz,ono je vrh,alal ti vera xD :lol:
 
Član
E ljudi samo da se ogradim ja sam ovo stavio ali nisam zagovornik :D

P.S. Uskoro će biti anketa: Kako se bolje rashladiti a što više uštediti, sa upaljenom klimom ili sa otvorenim prozorom :D
 
Član
Shelby je napisao(la):
tibor987 je napisao(la):
Ima li jos ista vise ? :icon_biggrin: po ovome sudeci najbolje je voziti biciklo, bit ce ti veci gust i vjerovatno i ugodnije engo u tvom vozilu od par soma marki... ;)

mene zivo interesuje odakle ti inspiracija da napises onakav tekst,ona stavka 10.
nezz,ono je vrh,alal ti vera xD :lol:

Ma ima svega u budale... ;):lol:
 
Član
Dobro je ovo ;)
Samo ovo gasenje auta i opet paljenje na semaforima mnogi kazu da auto vise potrosi kad se pali i gasi :icon_question:
I ako svijetla povecavaju potrosnju kako onda tek neka muzika od 1000wati :icon_question:
 
ja nikad se nisam stedio i nema potrebe da se zamarim sa tim, volim sto nemam MFA uvijek sam u neisvjesnosti koliko mi auto trosi i super mi je :icon_biggrin:


neke od ovih stvati pratikujem cisto iz da bude tehnicki ispravno


Redovno održavajte vozilo - svakako jer ko pored mene jos voza moram biti siguran :D

Izbjegavajte kratke, nepotrebne relacije zasto pa vise volim sebe nego auto mrsko mi nekad setat :lol:

Ne opterećujte bespotrebno vozilo - naravno ipak je to 1.4 :icon_biggrin:

Provjeravajte tlak u guma - provjeram pritisak u gumama radi ljepseg izgleda auta :lol:

Vozite na niskim obrtajima, ranije prebacujte u viši stupan :lol::lol::lol::lol: nikad pa onda se s autom treba kretast u drugoj brzini :D

Dosegnite željeni tempo vožnje i držite ga – ne ubrzavajte i ne kočite bespotrebno zasto to da radim pa ne pazi drugi pazit cu ja

Prilikom duljih čekanja (cca više od 30 sekundi) ugasite motor nikad nebi krenuo na vrijeme zelenog svijetla koliko cesto vozim kroz rasksrnicu

Prilikom zaustavljanja (npr. semafor) vozite u brzini, ne s pritisnutim kvačilom
inace volim da mi se auto ugasi :lol: prvo pustanje gasa lagano kocnica stiskanje kvacila do kraja koscnica do kraja da ne gazim zebru nije mi do popravki :lol:

Ne palite nepotrebno razne uređaje koji povećavaju potrošnju – klima, grijač
stakla, grijač sjedišta itd.
pa ne dolazi mi racun da se stedim :lol:

Ne vozite s otvorenim prozorima – strujanje zraka smanjuje aerodinamiku
ne vozim street race :D zasto bi bili zavoreni :lol:

eto toliko o gorivu i koliko god bilo skupo ja tocim za 10 km :D
 
Član
Bilo je ovo na tv-u kad su bili oni prvi naleti poskupljenja goriva preko 2,2km i priča je bila da se može uštediti cca pola litre na 100km...
 
Početnik
ma kakva stednje zimi se smrznem ljeti skuham bez klime,,,hebo to,,,nemogu ja da patim auto ranim saltanjem,,,doduse zna amir,,
 
Član
pa nebi 1ugasio na semaforu auto za pola litra benzina :) ja kamoli ih drkao danima,nemoram ih ni vozit ako nemogu ko covjek
 
Neko je nekad napisao na forumu, samo se ne sjecam tacno ko:) "Zivot je kratak da bi ga trosili na ruzne zene i auta koja malo trose" ( ne znam da li sam tacno pogodio ali tako nekako:)) btw, ko ispuni sve ove zahtjeve(mada je ne moguce) mozda i ustedi nesto! Sto se mene tice samo gas, nisam nikad pazio na potrosnju, jesam pokusavao, kao laganije, da vidim neki minimum, ali malo sutra, zanesem se i pogasu i ode usteda:) zaje*ite to, vozite ko ljudi, a ne ko penzioneri:)
 
Član
Najbolje je brusilicom osjeci krov pa onda nece biti potrebe za paljenjem klime ...
Prilikom duljih čekanja (cca više od 30 sekundi) ugasite motor ...... kad neki nesretnik ugasi lose i staro auto (20+god) pa kad pocne verglati a 100 krkana mu trube iza ledja... onda ce debelo da plati ljecenje tako da nema ustede :)
 
Početnik
hahahah NAJACE JE PRAVILO 10

10. Ne vozite s otvorenim prozorima – strujanje zraka smanjuje aerodinamiku

A AERODINAMIKE KOD GOLFA 2 ,aerodinamican ko kocka :D
 
Top