Volvo proizveo automobil koji se zaustavlja sam kada iznenada naleti pješak

Volvo proizveo automobil koji se zaustavlja sam kada iznenada naleti pješak

Početnik
Posljednjih nekoliko desetljeća automobilska industrija jest uz brzinu ulagala i u razne oblike sigurnosti, ali jedna je kompanija ipak ponudila dosad neviđen sustav zaštite pješaka......Upozorenje, pa zaustavljanje!!!
Kao i mnogo puta dosad, inteligentno rješenje stiglo je iz Švedske. Volvo je razvio sustav za uočavanje pješaka posebno osmišljen za spašavanje ljudskih života na gradskim prometnicama, gdje i gine najviše ljudi.
Sustav funkcionira tako da zaustavi automobil svaki put kad netko izleti pred njega ili se pred njim nađe drugi automobil koji stoji. Programiran je i za uočavanje automobila koji se kreće u suprotnom smjeru. Sustav je najučinkovitiji pri brzini od 35 kilometara na sat, ali aktivan je pri svim brzinama. Radi uz pomoć radara i kamere, smještenih pokraj prednjeg vjetrobranskog stakla, čija je uloga “promatranje” drugih vozila i pješaka na cesti. Kada uređaji uoče prepreku, uključuje se svjetlosno i zvučno upozorenje, a ako vozač ne reagira na upozorenje, automobil se zaustavlja sam. Manjkavost je nove tehnologije to što zasad ne može funkcionirati u mraku i pri lošim vremenskim uvjetima. Ovaj nedostatak Volvo opravdava tezom da su za sigurnost pješaka i drugih sudionika u prometu ionako uvijek najodgovorniji vozači,prenosi Večernji list.
Izbjeći će se trećina nesreća
S obzirom na to da je među poginulima u prometnim nesrećama u Europi 14 posto pješaka, Volvo se nada da će njihova inovacija smanjiti broj poginulih pješaka za više od 20 posto, dok bi broj ozlijeđenih trebao biti 30 posto manji. Procjenjuje se da će zahvaljujući Volvovu inteligentnom sustavu biti izbjegnuto čak 30 posto nesreća. Sustav za uočavanje pješaka može se opcijski ugraditi u Volvove modele XC60, S60 i V60. Nakon uvođenja senzora za alkohol koji blokiraju pokretanje automobila ako po dahu uoče da je vozač pijan, ovo je još jedan doprinos u nastojanjima da se broj žrtava smanji.|biznis.ba|
 

Prilozi

  • autostop_290_230.jpg
    autostop_290_230.jpg
    15,3 KB · Pregleda: 3
Član
Ajde lijepo, Volvo je stvarno No.1 sto se tice sigurnosti...Al ehbga ako se vec hvalimo imam i ja auto koji se zaustavlja kada iznenada naleti zid na mene :D...to u Skodi dodje u serijskom paketu opreme :cool:
 
Član
sjebe se nesto,i umjesto da zakoci na pjesaka on ga zgazi,pa se ti uzdaj u to:D
sve vise zamjenjuju covjeka svegami, jos malo ce bit sjednes u auto i reci mu gdje da te odveze
 
Član
Sustav je najučinkovitiji pri brzini od 35 kilometara na sat, ali aktivan je pri svim brzinama

ovo mi je malo glupo ja sam gledo test na tv-u i pri brzini od 40 km/h auto se zaustavi neki 50 cm od pjesaka znaci ako budes vozio 80 km/h nepomaze ti nista osim iskustva i brzine :icon_smile::icon_smile:

ali u svakom slucaju dobar auto bar su nesto za pocetak napravili za sad dovoljno :cool::cool:
 
Početnik
haha,sve je to fino kad se cita,medjutim u praksi se drugacije pokazalo...kada su prezentirali za novinare taj sustav kocenja,desio se jedan Fail..volvo je jednostavno udraio u Lutku koja je sluzila kao pjesak,nedugo zatim udario i u kamion koji je bio zaustavljen..U volvu su to opisali kao nesretan slucaj,zakazalo im nesto..
 
Član
Lija je napisao(la):
haha,sve je to fino kad se cita,medjutim u praksi se drugacije pokazalo...kada su prezentirali za novinare taj sustav kocenja,desio se jedan Fail..volvo je jednostavno udraio u Lutku koja je sluzila kao pjesak,nedugo zatim udario i u kamion koji je bio zaustavljen..U volvu su to opisali kao nesretan slucaj,zakazalo im nesto..

Da nije FAIL bio kao i S klasi kad su testirali ? Opalili u drugu S klasu ko iz topa i onda kad su malo prorovali skontali da je sistem iskljucen softwerski bio, prilikom njihovog cackanja nekog drugog sistema :lol:
 
Makar ljudi stalno nesto prave, uspjelo od prvog puta il ne uspjelo, za razliku od svabskih inovatora iz WWII :lol:
 
Volvo je Volvo...niko mu nikad neće primirisat u tom segmentu...ne izmišljaju neke gluposti, nego idu na nešto što može spasit ljudske živote...
I ohladite malo, ovo je tek testna faza, ako nastave razvijat, zamislite šta će bit za 10 godina?
 
Početnik
mali_cviko je napisao(la):
Volvo je Volvo...niko mu nikad neće primirisat u tom segmentu...ne izmišljaju neke gluposti, nego idu na nešto što može spasit ljudske živote...
I ohladite malo, ovo je tek testna faza, ako nastave razvijat, zamislite šta će bit za 10 godina?

sve si ti to upravu,ali razmisli malo,u roku od tih 10 godina koliko ce pjesaka stradati zbog greske na tom sistemu,tj mnogi ce se vozaci opustit jer u podsvijesti znaju da imaju "andjela cuvara" koji kada treba zakaze,bas kao na testu,niko nekaze da za tih 10 godina razvoja nece se doci do sistema koji bubam u 99% slucajeva spasi pjesaka ali sta je bilo sa proteklih 9g u kojima je mnogo pjesaka izgubilo zivot bas zbog zakazivanja,nadam se da razumijes,,,;)
 
Sarajlic je napisao(la):
mali_cviko je napisao(la):
Volvo je Volvo...niko mu nikad neće primirisat u tom segmentu...ne izmišljaju neke gluposti, nego idu na nešto što može spasit ljudske živote...
I ohladite malo, ovo je tek testna faza, ako nastave razvijat, zamislite šta će bit za 10 godina?

sve si ti to upravu,ali razmisli malo,u roku od tih 10 godina koliko ce pjesaka stradati zbog greske na tom sistemu,tj mnogi ce se vozaci opustit jer u podsvijesti znaju da imaju "andjela cuvara" koji kada treba zakaze,bas kao na testu,niko nekaze da za tih 10 godina razvoja nece se doci do sistema koji bubam u 99% slucajeva spasi pjesaka ali sta je bilo sa proteklih 9g u kojima je mnogo pjesaka izgubilo zivot bas zbog zakazivanja,nadam se da razumijes,,,;)

Ma sve to stoji, al auto sigurno zbog greške neće dodat gas, nit popustit s kočnicom ako odreaguješ ko i do sad...
moguće da bi vozači bili opušteniji, al ne sad tolko...bar ja mislim tako..
 
Član
Opće je poznato, što vozimo sigurnije automobile, to smo opušteniji i nemarniji za volanom. Ne kažem da se svi sigurnosni sustavi trebaju ignorirati ali ljudi su čudne biljke.

Najslabija karika u prometu je uvijek bio čovjek. Dokle god ljudi voze, biti će sudara i ljudskih žrtava.
 
evo nesto vezano za ovo sto zela govori. zanimljivo je

Peltzmannov efekt. To je paradoks po kome će se što su bolje sigurnosne mjere preduzete ljudi kretenskije ponašati i poništiti korisne efekte mjera. Općenito, što je sredina sigurnija to je čovjek skloniji rizičnijem ponašanju.

Npr, nakon što je donešen zakon o obaveznom nošenju kaciga za bicikliste u Australiji zabilježen je povećan broj povrijeđenih biciklista u prometu. Naknadna istraživanja su pokazala da su biciklisti sa kacigama skloniji rizičnijoj vožnji dok su istovremeno prema njima vozači auta manje oprezni nego prema oníma bez kaciga. Isto tako, nakon pojave auta sa ABS-om bilježila se veća smrtnost njihovih vozača u udesima - ne zbog toga što je ABS loše kočio nego zato što su ljudi zbog osjećaja sigurnosti precjenjivali svoje mogućnosti.
 
Top