U Sarajevu bez obavještenja, u Mostaru ne kriju ništa

U Sarajevu bez obavještenja, u Mostaru ne kriju ništa

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Teško da u ovoj zemlji postoji vozač čije se ime makar jednom nije našlo u bilježnici saobraćajnog policajca.

Oni su u očima građana prava pošast. No, s njima se ponekad može razgovarati, pa nekim finim putem izboriti blaža ili nikakva kazna. S radarom, međutim, nema priče. Vozili ste 62 kilometra na sat, izvolite uplatnicu.

Stacionirani radari su prava noćna mora. Naravno, ovdje ne govorimo o onima što se utrkuju pred njegovim "očima", nego o običnim vozačima koji ponekad, udubljeni u neke svoje misli, i ne vide da krše zakon, a to, čak ako je i u minimalnim razmjerama, rezultira "čestitkom" na kućnoj adresi. A upozorenja da ste pod radarskom kontrolnom uglavnom - nema.

Red ili samo novac?

Stoga se dosta ljudi pita šta je cilj radara - uzeti novac ili uvesti red na cestama?

Ono što je sigurno jeste to da državni zakon ne obavezuje Saobraćajnu policiju da obavještava vozače da ih na nekoj dionici možda snima radar. Komandir Saobraćajne policije MUP-a Kantona Sarajevo Nusret Selimović kaže kako bi se obavještenjem gubio smisao.

- Mnogobrojnim analizama smo utvrdili da je mudrije i svrsishodnije ne otkrivati mjesta gdje se nalaze uređaji za snimanje, a zakon nam ne nalaže da obavještavamo vozače o tome. Kakva je svrha snimanja, ako vozači koji divljaju po cesti znaju da je na određenoj lokaciji postavljen radar, pa samo na toj dionici usporavaju? - pita Selimović.

O optužbama građana, koji saobraćajce s radarima gledaju kao na poreznike, on kaže:

- Narod nas gleda kroz pare, ali one nam uopće nisu važne. Niko nije rekao da moramo u budžet donijeti toliko i toliko novca. U funkciji smo sigurnosti građana, s ciljem da smanjimo broj saobraćajnih nezgoda, a statistika pokazuje da smo u pravu - zaključuje Selimović.

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu je malo drugačija priča. Zapravo, i tamo kažu da ih zakon ne obavezuje na obavještenja o radaru, ali oni ne prezaju da to učine.

Nemamo šta kriti

- U Mostaru imamo dva stacionirana radara, a o lokaciji jednog vozači su obaviješteni. Meni nije problem reći gdje su, a to i činim kada sam u prilici, jer nemamo šta kriti. Pratim hrvatske medije i vidim da policija tamo obavještava da na određenoj dionici djeluje radar.

Isto tako, građani znaju da imamo dva automobila s "provida" uređajima za mjerenje brzine i registraciju prolaska kroz crveno svjetlo. Kada znaju gdje su radari, ljudi se počnu ponašati prema zakonu, jer uređaj nema ni srca ni duše, bilježi sve. Ipak, to ne znači da ne djelujemo represivno - kaže viši inspektor u sektoru policije HNK Krešimir Jurić.

Istočno Sarajeva: Radara nema, znakovi ostali

U Istočnom Sarajevu, kako kaže načelnik tamošnjeg sektora uniformisane policije Branimir Šehovac, uopće nema stacioniranih radarskih uređaja. Postoje samo pokretni. Šehovac kaže da je do prošle godine bila praksa da građane svakodnevno obavještavaju o mjestima gdje će biti mobilne radarske kontrole, ali se s tim prestalo.

- Ranije smo imali obavezu centralnom MUP-u dostaviti spisak mjesta gdje će biti patrole, a oni su dalje obavještavali građane. Ne znam iz kojeg razloga je MUP ukinuo tu praksu. Saobraćajni znakovi upozorenja na radarsku kontrolu su ostali na mjestima na kojima su i bili, s ciljem da na tim dionicama uvedemo red - kaže Šehovac.

Može li se uređaj prevariti?

Može li se radar prevariti? Odnedavno kruže priče o sistemima koji ometaju njihov rad, ali i preparatima koji registarske tablice u njihovim objektivima učine nejasnim i nečitljivim.

- Ne znam da nas je neko prevario, a ne znam i kako bi, pošto rade na induktorske petlje. Trenutno su među najsavremenijim u svijetu, jedan košta 170.000 KM.

Kada je riječ o sprejevima, sumnjam da ih ima, ali sigurno će se pojaviti nešto. Međutim, pojavit će se i novi radarski sistem imun na njih. Mi ćemo u MUP-u KS vjerovatno naredne godine nabaviti nove i preciznije uređaje - tvrdi Selimović.

Popis lokacija stacioniranih radara u FBiH

Sarajevo

- RTV Dom - pravac prema Ilidži

- Stupska petlja - pravac prema Ilidži

- Dobrinja - raskrsnica kod "Imzit" pumpe prema Lukavici

- Pofalići - kod Srednje ekonomske škole

- Centar - raskrsnica iza Vječne vatre u pravcu prema Marindvoru

- Kasarna Maršal Tito - raskrsnica na ulazu u kasarnu prema Ilidži

- Binježevo - pravac Ilidža prema Hadžićima i obratno

- Autoput s jedne i druge strane ceste Sarajevo-Podlugovi

Mostar

- Gradska obilaznica od HIT-a prema Čekrku - 3 kamere

- Raskrsnica kod zgrade "Mostarke"

Bihać

- Cesta prema Izačiću kod OMV pumpe

Livno

- Semafor na Splitskoj obilaznici

Ljubuški

- Na magistralnom putu u mjestu Vitina

Travnik

- Kalibunar - na magistralnoj cesti

- Vitez - raskrsnica kod "Impregnacije"

- Brnjaci - magistralni put prema Kiseljaku

Zenica

- Donja Vraca - M17

- Žepče - M17 kod "Zovko" pumpe

- Maglaj - M17 na ulazu u Maglaj (semafor)

- Šije - M17

Orašje

- Magistralna cesta kod KPZ Orašje

Tuzla

- Raskrsnica kod Doma penzionera na obilaznici

Goražde

- Donji most - Magistralna cesta na ulazu u Goražde
 
Član
mozda bi trebalo da se jos zna na koliko se pali svaki radar

- RTV Dom - pravac prema Ilidži (ogranicenje 60 pali se na 81)

- Stupska petlja - pravac prema Ilidži (ogranicenje 60 pali se na 81)

- Dobrinja - raskrsnica kod "Imzit" pumpe prema Lukavici (mislim da je 40 a da se pali na 61 ??????)

- Pofalići - kod Srednje ekonomske škole (ogranicenje 40 pali se na 61)

- Centar - raskrsnica iza Vječne vatre u pravcu prema Marindvoru (ogranicenje 40 pali se na 61)

- Kasarna Maršal Tito - raskrsnica na ulazu u kasarnu prema Ilidži (ogranicenje 40 pali se na 61)

- Binježevo - pravac Ilidža prema Hadžićima i obratno (ogranicenje 40 pali se na 61)

- Autoput s jedne i druge strane ceste Sarajevo-Podlugovi (????????????????????? ne idem iz sarajeva hehehe)

nadam se da sam potrefio hehehehehe pozzz
ACAB:123:
 
BHT Ovisnik
al taj u mostaru

- Raskrsnica kod zgrade "Mostarke"

fulii su raskrsnicu,jos jedna raskrsnica nize prema centru,a ne kod mostarke:D
 
Član
Ja sam prije 7-8 dana isao u Visoko i NIGDJE nisam nasao senzore od radara koji je postavljen na auto putu u oba pravca... jel jos iko obracao paznju na to?? ili je meni nesto promaklo?!
 
Član
Mrva je napisao(la):
Ja sam prije 7-8 dana isao u Visoko i NIGDJE nisam nasao senzore od radara koji je postavljen na auto putu u oba pravca... jel jos iko obracao paznju na to?? ili je meni nesto promaklo?!

mozda si brzo isao pa nisi primjetio :icon_smile: heheh
 
BHT Ovisnik
zna se i nama zalomit 100-njak kad nema auta,ni kad su stavljene nisu radile,inače normalneom voznjo uvijek 80 mahalom
 
Član
Joj lopovske priče,pa svi trkači znaju gdje su kamere i njih se najmanje kazni,zaplate obični ljudi..Ponavljam se po 100ti put,hajmo se lagano rasporediti i eliminisati kamere jer kako su krenuli na svakoj raskrsnici će za koju godinu biti kamera,a džepovi glavešina će biti sve puniji
 
Član
CoL3-99 je napisao(la):
zna se i nama zalomit 100-njak kad nema auta,ni kad su stavljene nisu radile,inače normalneom voznjo uvijek 80 mahalom

radile su ispocetka a bilo je bruku prekrsaja ja mislim 170km/h je najbrze bilo zabiljezeno, cak je bilo i na tv statistike neke
 
BHT Ovisnik
da,u pocetku su radile,uslikale su i momka što je u mene radio,isao 100-njak 120 nezz sad,bilo bas bruka kazni,al su brzo prestale raditi
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top