Stelovanje paljenja ventilatora ?

Stelovanje paljenja ventilatora ?

BHT Ovisnik
Od kada sam imao udes (mada nista nije osteceno bilo osim IC-a, ali sam mjenjao i oba hladnjaka) radna temperatura u voznji se krece 87-93. To mislim na otvorenu, dok mi u gradu i guzvi lako doseže 102-103 i pali ventilator, spusti na 90 te za koji minut opet i opet... termostat sam bio mjenjao opet isto, zatim sam mjenjao i senzor temperature, koji je valjda ujedno termoprekidac ?! I opet isto... Zatim sam skontao da mi je radila samo 2 brzina ventilatora, skidao relej,sada je proradila i prva,ali je pali tek na 102-103... sada me zanima,da li se moze kako nastimati da se prva brzina pali na oko 95 ili kada vec jer to bi trebala biti normalna temp ?
 
Član
Ne valja ti ni taj relej, na toj temperaturi treba da pali vec drugu brzinu, uzmi drugi relej i rijesit ces problem.
 
BHT Ovisnik
Nemam termoprekidac,sem taj senzor temperature,a relej sam bio stavljao drugi od kolege sa njegovog auta i opet isto
 
Član
A na koliko u kolege pali ventilator? Jeste isli se vozati istom rutom kuda i ti ides, i isto vozio kao i ti, pa da vidis kad kod njega upali?
 
BHT Ovisnik
ma od njega uzeo relej, relej ko relej, bitno da je isti,a imao sam i prije volva,nije ga palio nikad,nije prelazio 95 sto ja znam, ovo je od kada sam onda ga bio udario... vec sam rekao,u putu ne pali nikako,normalno se drzi,ali cim grad podi stani,guzva dolazi na 102 i pali
 
Super Moderator
Pa to ko motor, mora da je navijen ko kakav R1 a ti to przis pusti suplje sto se nama ovdje nikad ni ne pali ventilator vazda normalna temp :D
 
Član
Jesi probavao sa kolegom u drugom volvu voziti i testirati na koliko ce paliti? Je li ti isto pali ventilator na preko 100 stepeni na benzinu i na plinu? ako je sve isto...

Onda jednostavno ti taj termostat koji si zamijenio otvara na toliko stepeni... jer to ti je toliko jednostavno. Voda, termosta, hladnjak, termoprekidac, ventilator.
Ako ti pali ventilator na 102, znaci da termostat ne otvori prije 100 stepeni, i kad otvori pusti vodu u hladnjak i senzor vidi da je temperatura visoka i upali ventilator a voda iz hladnjaka ide u motor i ventilator radi dok ne spustina 95 recimo, a termostat posto je dosla "hladnija" voda, on se polako zatvara i onda opet motor dok ne digne na 100 stepeni, opet se otvara i pusta unutra...
Drugo da ti ne radi prva brzina, iako pusti vodu u hladnjak voda se ne stigne ohladiti jer ne puse ventilator i tek onda se pali druga brzina koja je ustvari backup za prvu brzinu ako ne stigne ohladiti. I od toga ti dolazi to sto ti radi i pali tek na 100 stepeni...
Trece, nije ozracen sistem i ima zraka i motor uvijek dize malo vecu tempoeraturu....
Cetvrto manji hladnjak naporijed nego sto treba da bude, manji kapacitet nego sto treba da bude i motor lako dize temperaturu i ne moze se stici ohladiti...
Peto, zacepljen hladnjak, nema dovoljno rebara kroz kojih treba voda da prodje da bi se ohladila i zato se podize temperatura dok auto stoji u guzvi, opet nedovoljan kapacitet hladnjaka...
Sesto, termoprekidac ne pali ventilator tj. prvu brzinu, ili los relej ili komanda sa ECU-a koja pali ventilator, pogresan podatak dobiva...
Sedmo, ispred hladnjaka se nalazi neki drugi hladnjak koji je vjerovatno od musica, prasine i ostalih necistoca dovoljno zacepljen da zrak ne moze da prodje do hladnjaka motora i odatle opet nastaje da nema dovoljno zraka i temperatura se dosta zadrzava izmedju hladnjaka, mada bi trebao ventilator paliti na 95 stepeni sto kod tebe nije slucaj, ovo bi bilo samo kad bi se i u voznji pregrijavao...
Osmo, dizanje vise temperature ako naprijed isto kao gore navedeno branik ili dolaz zraka naprijed blokiran i hladnjak ne dobiva zraka dovoljno ali i ovo se odnosi samo u voznji, sto kod tebe nije problem...
Deveto, ventilator los, pera potrosena ili jednostavno cetkice unutra lose i ventilator istrosen, nema dovoljno obrtaja da ohladi vodu, opet kod tebe tek se pali preko 100 sto ovo nije slucaj

Bilo sta od ovog ti moze dovesti do toga sto se tebi desava. Ako ej sve ispravno onda nemas problem, ali posto je poslije udesa bilo onda, dobro procitaj ovo sto je napisano do sedmog :) tu ti je negdje problem...
 
BHT Ovisnik
I ja sam prvo mislio na termostat,al eto opet isto, za njega je termostat, e sad kako to neznam...radi i prva i druga brzina,prije nije palio prvu, nego odmah drugu na 102 i sad kad smo cackali releje pali prvu na 102, drugu nezz kad ce.. hladnjak nije zacepljen i ozracen je,jer sam nakon udesa cak 3x mjenjao hladnjak, vazdan je pucao,valjda je i nabijao stalno temperaturu pa zato ? tako da zacepljen nije, hladnjak sam skidao X puta i pravilno uvijek ozračim... termoprekidaca valjda nema,jer onda sam s tobom bas pricao pa sam kupio taj senzor temperature sto je ujedno termoprekidac valjda, nalzi se ispod termostata, i opet je isto sranje sve... predpostavljao sam na taj hladnjak ispred sto se nalazi, vapirao sam ga da valja,nema nigdje nista prljavstine.
Sad neznam da taj termostat nije odgovarajuci nekim cudom, il da gdje sta nije limar zeznuo kad je radio auto,neku zicu il nesto,al opet sumnjam...
 
Top