Savjet za Audi-a

Savjet za Audi-a

Početnik
Za one koji neznaju posato sam vlasnik Audija A4 2002 2.5 tdi quattro 132kw.Sada mene zanima sta cu sa odrzavanjem.Ja sam naisao na podatke obezbijedjene direktno od audia da zamjena ulja bude svakih 7500km a servisni intervali po 15 000km.Ono ostalo pretpostavljam da je isto,klasika zupcasti na 90 i mirko remenje na 90 hiljada i sl.I da posto je auto preslo vec 200 hiljada da li mogu sipati 10w40 ulje.Nadam se da cete mi pomoci i hvala vam.
 
Član
samo ne daj ovim nasim ovdje da ti ista caprkaju, mislim da definitivno nema dobrog majstora ovdje, za ulje su inekako dobri, mada i to uvijek strahujes da ce ti sjebat cep na karteru, posto tako vecinom vade staro ulje
edvinu su tako recimo pokusavali da izvade disk plocice, poceli likovi cekicem da lupaju, a klijesta se kompjuterski odvoje
toliko o znanju majstora, ima jos X primjera:icon_sad:
 
Početnik
ArminM je napisao(la):
samo ne daj ovim nasim ovdje da ti ista caprkaju, mislim da definitivno nema dobrog majstora ovdje, za ulje su inekako dobri, mada i to uvijek strahujes da ce ti sjebat cep na karteru, posto tako vecinom vade staro ulje
edvinu su tako recimo pokusavali da izvade disk plocice, poceli likovi cekicem da lupaju, a klijesta se kompjuterski odvoje
toliko o znanju majstora, ima jos X primjera:icon_sad:

Hmmm vjeruj trebam kontaktirat Daki-a u vezi one teme za odrzavanje i ostalih marki vozila osim ford u njegovom servisu tako da ako bude fer i korektna cijena idem kod njega.Vjeruj i meni je vise opun qrac nasih majstora ali sta cemo brate tako nam je u gradu.
 
Član
Sve što si naveo u prvom postu je točno, moj savjet je ovlašteni servis redovno i u konačnici ćeš najjeftinije proći neg da ti kućni majstori rade( iako ako imaš mehaničara od povjerenja neka ti on obavlja običnu zamjenu ulja a za sve ostalo imaš servis, promjena ulja+filter ulja u servisu ti je cirka 170km dok kod mehaničara uštediš 50-ak KM).
 
Početnik
BaXRS4 je napisao(la):
Sve što si naveo u prvom postu je točno, moj savjet je ovlašteni servis redovno i u konačnici ćeš najjeftinije proći neg da ti kućni majstori rade( iako ako imaš mehaničara od povjerenja neka ti on obavlja običnu zamjenu ulja a za sve ostalo imaš servis, promjena ulja+filter ulja u servisu ti je cirka 170km dok kod mehaničara uštediš 50-ak KM).

Hvala puno na odg,posto znam da si audi driver imal nekih dijelova i sklopova na kooje da posebnu paznju obratim pri odrzavanju,tipa diferencijala,mjenjaca motora i sl.Ugl vase preporuke za ulje i sl jer lala sam sto se tice ovog auta tako da mi je svaka pomoc dobrodosla
 
Član
Sarajlic je napisao(la):
BaXRS4 je napisao(la):
Sve što si naveo u prvom postu je točno, moj savjet je ovlašteni servis redovno i u konačnici ćeš najjeftinije proći neg da ti kućni majstori rade( iako ako imaš mehaničara od povjerenja neka ti on obavlja običnu zamjenu ulja a za sve ostalo imaš servis, promjena ulja+filter ulja u servisu ti je cirka 170km dok kod mehaničara uštediš 50-ak KM).

Hvala puno na odg,posto znam da si audi driver imal nekih dijelova i sklopova na kooje da posebnu paznju obratim pri odrzavanju,tipa diferencijala,mjenjaca motora i sl.Ugl vase preporuke za ulje i sl jer lala sam sto se tice ovog auta tako da mi je svaka pomoc dobrodosla

Koliko vidim kod tebe je manualni mjenjač? Što se manuelnog tiče bez nekih mana, snažan mjenjač i njegove NM guta bez problema, motor je 180hp sve mane otklonjene u odnosu na staru 150hp verziju, u suštini uz pravilno održavanje nepoderiv motor. Najveći strah koji možeš imati na tom autu(motoru) je kvar pumpe goriva( skupooo čitaj ), ne bi vjerovao što se u kratkom perijodu može naći u katalizatoru, motor izbacuje smeća* mnogo( kat. drži čistim :) ) Troši dostaa, budeš vidio kada se navikneš i podješ voziti kako treba ;) ( mapiraj ga nekom provjerenom mapom, radi više razloga, neki optimum nikakava agresivna mapa). Q nije lako lanmsirati iz starta dok se ne navikneš( čitaj pazi da lamelu ne spržiš :))) ) lafete mu nisu jača strana :((. To je to manje više što sam se u ova doba mogao sjetiti. Pozitivnih strana ima milijon, otkriješ ti to sam. :)) Oem S djelove na njega i uživaj, što te još zanima pitaj. Za ulje ne zna što bih ti rekao neka je čisto sintetičko original, tipa Mobil 1 Castrol itd... o tome preko PM. Trebalo bi ti biti u knjizi vozila koje ulje preporučuju ;)
 
Član
kad spomenu iner auto, sjetih se da je prije neki dan jedan clan napisao post u vezi njih... ;)

adams je napisao(la):
pioneer_09 je napisao(la):
ja znam da cosmos-commerce tuzla - "Škoda", nabavlja dijelove u riku i nosi ih sebi u servis i naplacuje duplo skuplje... rucica zmigavaca za moju octaviju u riku 40 +- par KM a u cosmosu 80 +- par KM

adamse da nije to taj servis i to ta radnja?

kad si vec otkrio jednu , ja cu drugu :) da se nadovezem, interauto takode motorex, jer ima identicnih dijelova a razlika u cijeni . .. naravno uzmu svoju marzu :icon_mad:,
 
Legend
Meni trebaju podaci iz saobracajne dozvole., godiste, kilovati, ks kubici.

Ulje nikako ni slucajno 10w40.

Mislim da se servis krece za njega u rangu izmedju 150 i 190 KM, svi filteri uracunati i usluga i ulje 5w30 ;)
 
Član
Jarane vjeruj meni,najjeftinija varijanta i na kraju najisplativija ti je ovlašteni servis.Ja sam vozao i vozam nekih XY auta ,novije proizvodnje VW,AUDI i pokušavao sam fol nešto da uštedim tako što sam mjenjao ulje ili sve što bi bilo potrebno kod ovih garaža majstora,i ne znam hoćeš li mi vjerovati ali ispala mi je skuplja pita nego tepsija i to SVAKI put! Odvučem mu auto da mi uradi nešto,on mi pored toga obavezno i sjePe nešto drugo...

Tako da na kraju krajeva kad to auto budeš nekad i prodavao,svaki onaj pečat i račun sa servisa u servisnoj knjižici,mnogo znači.

Tako da bih ti ja preporučio samo ovlašteni servis i to je to;)
 
Član
Lexillium je napisao(la):
Jarane vjeruj meni,najjeftinija varijanta i na kraju najisplativija ti je ovlašteni servis.Ja sam vozao i vozam nekih XY auta ,novije proizvodnje VW,AUDI i pokušavao sam fol nešto da uštedim tako što sam mjenjao ulje ili sve što bi bilo potrebno kod ovih garaža majstora,i ne znam hoćeš li mi vjerovati ali ispala mi je skuplja pita nego tepsija i to SVAKI put! Odvučem mu auto da mi uradi nešto,on mi pored toga obavezno i sjePe nešto drugo...

Tako da na kraju krajeva kad to auto budeš nekad i prodavao,svaki onaj pečat i račun sa servisa u servisnoj knjižici,mnogo znači.

Tako da bih ti ja preporučio samo ovlašteni servis i to je to;)

sto posto, ja sam bjezao od ovlastenog servisa, a na kraju me sve zajebacije izadjose skuplje nego da sam isao u ovlasteni
em ti oduzmu vrijeme, zivce, platis neke stvari dva puta,, na kraju bi te ispalo ko da si u ovlasteni isao, a u ovlastenom si makar siguran u kvalitet dijelova, ovamo to nije slucaj, sve skart roba mamu im:icon_mad:
 
Član
ovlasteni ili kvalitetan servis neki, ili ako mozes naci majstora iz ovlastenog ako ima da "privatno" radi... to ti je najbolje, najjeftinije a opet znaju takvi oko auta svaki saraf....
 
Legend
mislim da predlazu castrol magnetic 5w30, eh sada dosta ljudi sam i ja pitao za ulje, misljenja su onak poprilicno podijeljena, ja bih, ako mozes, uzeo bas to 5w30 kao sto ti je daki rekao, pa ti vidi..
 
Legend
.nOKe je napisao(la):
mislim da predlazu castrol magnetic 5w30, eh sada dosta ljudi sam i ja pitao za ulje, misljenja su onak poprilicno podijeljena, ja bih, ako mozes, uzeo bas to 5w30 kao sto ti je daki rekao, pa ti vidi..

Ja ipak mislim da je Volvo nesto kompliikovaniji i zahtjevniji od Audi-a. Pogotovo kad je rjec o terencima. Obzirom da Volvu godi ovaj nas 5w30 i da godi Mazdi CX7 koja je turbo benz, i ne trosi ga skoro nikako, na 15 predjenih hiljada fali pola kile ulja.

I ako te pri tome zamjena svih filter i ulja te usluga kostaju nekih 100 KM jeftinije nego u INteru ili Nipexu piff :D
 
Član
Svaku ulje je dobro ako je originalno i ako su specifikacije navedene na dekleraciji tačne.

A ne uzmeš tamo Castrolovo pakovanje,piše da je za npr. PD motore,a unutra ono ulje ''no name'' iz Interexa od 5 maraka kanister:))
 
Top