Savijet oko skidanja Turbine

Savijet oko skidanja Turbine

Član
Poz...odlucio sam se za ovaj "zestoki potez" da skidam turbinu na autu,iz jednog razloga,sto mi je se pocelo desavati to,da auto ide o.k do stoje cupa reze i sve ostalo,al kad na auto put izadzem,stisnem ga do stoje,il malo vise i on baci u safe mod,ja mislim da je do turbine da je zaprljana,crijeva od vakuma su o.k,maf senzor vijerovatno je o.k.E sad mala pomoc jel to zeznut potez,prepostavljam nista nije lako,ali uz malo truda sve ide o.k.Dali ima neko neki DIY kako sta uraditi..
Poz;)
 
Član
Ja bi to dao nekome tko se bavi s tim, da to fino i strucno odradi. Ako ces rastavljat turbinu, morat ces je i balansirat,a to pretpostavljam nisi u mogucnosti odradit.
Nemoj zalit pare kad je ta stvar u pitanju i ne radi se svaki dan.
Imao sam slican problem na Toledu, 1,9 TDI kao kod tebe. Turbina ti je zaprljana gradskom voznjom pretezno...

Cekam i ja da to odem obaviti...

Neki strucniji ce ti dat malo bolji ili isti savjet... pozz
 
Član
nemoj sam da to radis, nije turbo 100km, sjebat ces nesto bolan
trazi majstora i rjesavaj problem
moja preporuka, a ti radi kako oces
 
Član
O.k hvala na savijetima,ali ja sam samo konto da je skinem i ocistim od garezi,turbinu i usisnu granu...:icon_confused:
 
Član
Slobodno je skini, nemoj se sekirati uopce, ali je nemoj rastavljati, ocisti koliko mozes ocistiti bez otvaranja turboa, uzmi nekakav odmascivac, pospricaj, isperi, osusi i vrati nazad. :icon_biggrin:
 
Početnik
Ja sam svoju skinuo,otvorio,ocistio,ispoliro iznutra i auto je prodisalo kao da sam ga cipovao(ovo za cipovanje je sala) ali samo majmun moze zahebat turbinu jbt, samo nediraj lezaj tj neotvaraj ga i to je to,ja sam sve ama bas sve odradio sam osim balansiranja a balansirnje mi je odradio jedan ciko kojem sam i ja malo pomogo :icon_biggrin: ugl samo polako i bez zurbe i posao super,ja sma ustedio min 100-150km na tome a i naucio ponesto.Ali obavezno ako budes radio kada je vratis na motor sve povezi osim dovoda ulja,tj odvod ulja stegni ali dovod nestavljaj nikako i kada sve to odradis tj prije paljenja auto,uzmi u spricu ili cep i naspi ulja u cep pa iz cepa u turbinu znaci sipaj pomalo i nadosipaj i onda kad lezaj bude "potopljen" u ulje zasarafi dovod i ona pali auto.To se radi jer u procesu ciscenja i skidanja turbina presusi tj lezaj ostane bez ulja a treba vremena da bi povuklo ulja u turbinu a dotad je lezaj suh sto pvecava habanje,bilo je i slucajeva gdje se zezne turbina,tj tako sam naletio na par foruma gdje sam se raspitivo prije nego sto sam sebi odradio i svako ama bas svako ko se time bavi naglasio mi je da ti je to imperativ po zavrsenom poslu,znaci obavezno naspi ulja u nju.Ja sam priliko coscenja i ispoliro unutrasnjost jer je odlivak dosta hrapav,nece ti nista drasticno donijeti ali nece ni naskoditi.Ako budes cistio dobro zapamti raspored krilaca u dijelu turbine koja je spojena na izduv ako treba popisi ili sl.Dsve fino u benzin potopi i ocisti,ocisti i crijeva intercooler-a i intercooler sam i vjeruj mi osjetit ces preporod motora.Ja nisam vjerovao dok nisam uradio,govorili su mi da ce bit 10000 puta bolje ali ovako dobrom rezultatu se nisam nado.Ako trebadne jos koji amaterski savjet javi pa cak i pomoc ;)

edit:tek sad vidim ista nam i auta a i motori,,,znaci samo lagano i poako sve je ok,jer ja sam zagovornik toga da se sto vise polsa odradi svojom rukom jer to je draz ;)
 
Član
Bravo sarajlic,malo si mi dao podrske :cool: ide mi vise na zivce prebacivanje u safe mod,ja mislim da je samo radi turbine to,sutra pogledam dali ce ici glatko jer neznam jel to iko ikad skido,gledo sam danas malo pa mi dijeluju sarafi totalno zapeknuti,a posto vidim i znam :cool: da imas masineriju ko i ja,zanima me dalij tesko skinuti posto sam gledo ima los pristup sarafima,i hvala na savijetu za ono dosipanje ulja,jer logicki gledano,ako se nenaspe ulje a turbina se upali,dok dodze ulje do lezaja habanje je ja mislim u 50%...hvala i obavezno se cujemo...;)
 
Početnik
dino_ze2 je napisao(la):
Bravo sarajlic,malo si mi dao podrske :cool: ide mi vise na zivce prebacivanje u safe mod,ja mislim da je samo radi turbine to,sutra pogledam dali ce ici glatko jer neznam jel to iko ikad skido,gledo sam danas malo pa mi dijeluju sarafi totalno zapeknuti,a posto vidim i znam :cool: da imas masineriju ko i ja,zanima me dalij tesko skinuti posto sam gledo ima los pristup sarafima,i hvala na savijetu za ono dosipanje ulja,jer logicki gledano,ako se nenaspe ulje a turbina se upali,dok dodze ulje do lezaja habanje je ja mislim u 50%...hvala i obavezno se cujemo...;)

moja preporuka ti ja da uopste ni nepokusavas skinuti samu turbinu vec skini cijelu izduvnu granu jer vjeruj tako je lakse.Dok odvrnes ona 3-4 sarafa od turbine odvrnuces onih 8-10 od grane i jos 3 na flexibilnom crijevu, i da VJERUJ da je tako jer je iskusano.Ja msm da su na grani 13ke tj koliko me pamcenje sluzi,na odovdu ulja ti je imbus 6 ca a dovod neznam jer sam odvrto francuskim kljucem,takodje poslusaj me skini i kutiju filtera zraka i izvadi je jer imaces pristup idealan,ostala crijeva i vakume se skinu lahko i popamte ilo obiljeze,ugl netreba ni puno mudrovanja a vjerovao ili ne treba ti osnovni alat nista fensi i skupo,set kljuceva mali,2 sarafcigera i par gedora i produzetaka.Ja kad sam sebi radio vjerovao ili ne sa svakom ranom ili udarcem po ruci i prstima sve sam vecu motivaciju i zelju imao da to odradim,ali obavezno motor neka se ohladi.Kada je turbina bila napolju tj tj zavrsena iskoristio sam, i priliku da i napravim "oklop" tj termalnu zastitu doticne i vjeruj kada se sve sabere,zastite turbine,usisne grane i jos par sitnica sto sam uradio vjeruj da se osjeti,ugl moj broj ima na profilu a imamo hvala Bogu i pm pa ako sta zafali ili nebude jasno slobodno zvrcni ili jednostavno spakuj se jedno jutro i dodji meni i za 4-5 sati laganog rada auto ima da ti zuji ko pcelica maja naravno bez naplate ;) taman da upoznas ostale zavidovicanske cunere,,:lol:;)
 
Član
A gdje si balansirao Turbinu, tu negdje ili ???
Ja imam Toleda 1,9 TDI, 110 KS i ista je stvar kao kod vas. Samo ja sam ga sad hajmo rec malo procepio,pa se i taj safe mod ne pali, rijetko rijetko kad. Al' Svakako bi je htio ocistit...
To mi je od starog auto, a znas kako stariji voze ...:D to je glavni krivac nakupljanja cadzi...:123:
 
Početnik
Nelle_G je napisao(la):
A gdje si balansirao Turbinu, tu negdje ili ???
Ja imam Toleda 1,9 TDI, 110 KS i ista je stvar kao kod vas. Samo ja sam ga sad hajmo rec malo procepio,pa se i taj safe mod ne pali, rijetko rijetko kad. Al' Svakako bi je htio ocistit...
To mi je od starog auto, a znas kako stariji voze ...:D to je glavni krivac nakupljanja cadzi...:123:

Meni se nije palio safe mod vec jednostavno iz preventive ocistio a i dosadno mi bilo :lol::icon_biggrin:
 
Top