prokuhao motor

prokuhao motor

znaci fiat punto 1.1 benz 98 god. i skoro mijenjao hladnjak jer je stari bio probijen i pomalo trosio vodu i sad ovaj novi skoro nikako nije trosio ono u mjesecu malo dospem i ja danas vozim kad se upali crvena lampica ja odmah ugasim i skrenem da dospem vode i sacekam da se ohladi al kad se ohladio ugasila se crvena lampica al se nije htio upaliti propeler i ja sam otisao do majstora on gledao dosuo vode al nista opet motor brzo nabija temperaturu i hoce sve da popuca...on kaze da je to neki diktung motora i da se to zamijeni sa diktungom treba oko 120 KM...jel to moze biti do toga???????
jbg sad mi je to puno za mijenjati a kaze on da ima tu i 5-6 sati posla....
ja sam spojio ventilator direktno da radi citavo vrijeme dok nedodjem kuci al opet se tokom voznje zagrijao i upalila lampica a mana je sto kod njega nema nikako kazaljke za temperaturu...znam da ovako nesmijem vise voziti al mozda je neki manji problem koji je neko od vas vec imao i rijesio pa da dzaba necekam i slusam neke majstore koji govore ovo ono a kazu ne mogu ja tebi to garantovati!!! eto valjda neko pomogne ovdje ;) pozz:icon_question:
 
Član
Pri normalnoj vanjskoj vožnji ti ventilator i ne treba. On se pali pri gužvama po gradu ili pri jačoj vožnji.

Tebi nije problem u ventilatoru, auto ti negdje opasno gubi vodu. Možda je i do pumpe
 
ZELA GTI je napisao(la):
Pri normalnoj vanjskoj vožnji ti ventilator i ne treba. On se pali pri gužvama po gradu ili pri jačoj vožnji.

Tebi nije problem u ventilatoru, auto ti negdje opasno gubi vodu. Možda je i do pumpe

kakve pumpe gdje se to nalazi? i kad sam otvorio cep od hladnjaka vidio sam neke komadove nezz od cega al bilo ih je 7-8 na povrsini jel moguce da se zacepio hladnjak pa da sutra otvorim to i procistim sa crijevom (vodom)?
 
Član
Rekao si da je poslje mjenjanja hladnjaka ponovo trošio vodu. Svako mjesec dana si nadosipao. Što znači da je taj problem od prije, te da nije bilo samo do hladnjaka.

Vodena pumpa, puknuta crijeva, neka račva, glava... Može biti mnogo stvari. Dobar mehaničar to jako brzo definira i rješi.
 
ZELA GTI je napisao(la):
Rekao si da je poslje mjenjanja hladnjaka ponovo trošio vodu. Svako mjesec dana si nadosipao. Što znači da je taj problem od prije, te da nije bilo samo do hladnjaka.

Vodena pumpa, puknuta crijeva, neka račva, glava... Može biti mnogo stvari. Dobar mehaničar to jako brzo definira i rješi.

da ali sam prije skroz dosipao vodu al kad sam stavio novi hladnjak skroz malo sam dodavao nekad u dva mjeseca pola litra... jel netreba nikako da trosi vodu?
 
Član
meni se isto desavalo buraz, isto imao punta 1.1 98god. , majstori me dobro oprali izmijenjali svasta i na kraju bio dihtung glave a i vodena pumpa crkla.. 300KM me sve izaslo s rukama..
 
elmir je napisao(la):
meni se isto desavalo buraz, isto imao punta 1.1 98god. , majstori me dobro oprali izmijenjali svasta i na kraju bio dihtung glave a i vodena pumpa crkla.. 300KM me sve izaslo s rukama..

a joj bas puno nezz sta da radim ako to bude... jel ti se bas isto desavalo kao kod mene ili nisi mogao nikako voziti uvijek je bila dignuta tem.? kod mene se ohladi i mogu preci 5 km i upali se lampica!!! znasi li gdje je taj termostat i kako vidjeti da li se upalio odnosno na kolko stepeni?
 
Član
Dok je motor hladan termostat je zatvoren, kada se motor zagrije on se otvara i voda ide do hladnjaka. Mehaničar može lako provijeriti dali voda ide do hladnjaka, možeš i ti no nemoj se previše petljati. Samo ćeš napraviti još veću štetu.
 
kontam da sutra pokusam promijeniti skroz vodu jer ima nesto u njoj natalozilo se valjda i da pokusam da izracim vise puta...valjda nesto pomogne.... prekidac od termostata radi...
 
Član
Kada si u posljednjih 4 minute od zadnjeg posta skužio da termostat radi?

Jel ti mene zayebaješ?

Radi brate šta hoćeš. Vidim da si veliki znalac;)
 
e zdravo...poslo si mi PM jer sam ja imao "slican" problem...ma kolko ja vidim nije ista situacija...meni je sav problem bio zbog toga sto ej puklo crijevo od hladnjaka i osto bez vode na par sekundi, ali se nije pregrijo do kraja...ja sam sredio promjenio crijeva i vozim sa popustenim cepom od vode da pritisak moze izac zasad...temperatura je visocija malo nego inace ali je stabilna i nemam problema...problem je sto sam ja u austriji pa necu da to ovdje radim...nadam se da cu doc do bosne pa da dole sve prekopam...e pitanje zbog cega je crijevo puklo...pritisak u crijevima se mogo nabit jer ne radi odusak na cepu (zacepljen) pa ne moze izbacit visak pritiska, ili da je dihtung glave prosviro pa motor nabija pritisak u vodu...sto se tice tebe...mene od svega sto najvise brine su ti komadici necega sto vidis u vodi....komadici cega? da li je sipana samo voda (mozda kamenac) ili sa antifrizom...jesuli ti komadici u krutom stanju ili u tecnom ili kao slina ili? jer to moze bit znak mjesanja ulja i vode (pucanje dihtunga)...da li nakon sto se zagrije ima pjene (nesto kao majoneza) na cepu od posude za vodu? to je isto znak mjesanja vode i ulja...s druge strane nakon sto odradi motor odvrni cep od ulja na deklu glave (znaci ono dje sipas ulje) i vidi imas li tu bijele pjene...to je isto znak mjesanja ulja i vode (dihtung)...probaj isto tako da dok motor radi izvadis sipku za provjeru nivoa ulja i vidi ocel tu prskat ulje van (moze malo da prska)...i na kraju ako ti gubi vodu DA LI RASTE NIVO ULJA? ovo sve sto ti pisem je ustvari da kolko tolko potvrdimo/pobijemo to da je prosviro dihtung glave ili blok motora...prije svega ja bi ti preporucio promjeni termostat i termicki prekidac (znaci onaj sto pali ventilator)...moguce je i da je vodena pumpa...nek prvo majstor prekopa sto se tice rashladnog sistema a tek onda nek predje na dihtung glave ako imas neki od ovih simptoma sto sam gore napisao...
 
Član
Meni sve to vuce na termostat koji neotvara ja sam imao slican problem samo sto je kod mene uvijek bio otvoren tj nije se auto moglo ugrijati na radnu i samo 1 prokuho sreca nista motoru odma uzo termostat i nikad vise problema.a bez kapi vode sam ga kuci dovezo 5,6km.druga opcija je dihtung jer imas sitni nakupina u posudi s vodom vidjet ces kada promjenes vodu i ozdracis dali ce se ponovo stvarati i probaj necim metalnim udariti u termostat(nejako)mozda ti otvori ako je do njega a moze provjeriti i dali su ti topla crjeva koja idu na hladnjak.kao sto su ti rekli dobar majstor ce ti odma znati do cega je pozz;)
 
tito_i_partija je napisao(la):
e zdravo...poslo si mi PM jer sam ja imao "slican" problem...ma kolko ja vidim nije ista situacija...meni je sav problem bio zbog toga sto ej puklo crijevo od hladnjaka i osto bez vode na par sekundi, ali se nije pregrijo do kraja...ja sam sredio promjenio crijeva i vozim sa popustenim cepom od vode da pritisak moze izac zasad...temperatura je visocija malo nego inace ali je stabilna i nemam problema...problem je sto sam ja u austriji pa necu da to ovdje radim...nadam se da cu doc do bosne pa da dole sve prekopam...e pitanje zbog cega je crijevo puklo...pritisak u crijevima se mogo nabit jer ne radi odusak na cepu (zacepljen) pa ne moze izbacit visak pritiska, ili da je dihtung glave prosviro pa motor nabija pritisak u vodu...sto se tice tebe...mene od svega sto najvise brine su ti komadici necega sto vidis u vodi....komadici cega? da li je sipana samo voda (mozda kamenac) ili sa antifrizom...jesuli ti komadici u krutom stanju ili u tecnom ili kao slina ili? jer to moze bit znak mjesanja ulja i vode (pucanje dihtunga)...da li nakon sto se zagrije ima pjene (nesto kao majoneza) na cepu od posude za vodu? to je isto znak mjesanja vode i ulja...s druge strane nakon sto odradi motor odvrni cep od ulja na deklu glave (znaci ono dje sipas ulje) i vidi imas li tu bijele pjene...to je isto znak mjesanja ulja i vode (dihtung)...probaj isto tako da dok motor radi izvadis sipku za provjeru nivoa ulja i vidi ocel tu prskat ulje van (moze malo da prska)...i na kraju ako ti gubi vodu DA LI RASTE NIVO ULJA? ovo sve sto ti pisem je ustvari da kolko tolko potvrdimo/pobijemo to da je prosviro dihtung glave ili blok motora...prije svega ja bi ti preporucio promjeni termostat i termicki prekidac (znaci onaj sto pali ventilator)...moguce je i da je vodena pumpa...nek prvo majstor prekopa sto se tice rashladnog sistema a tek onda nek predje na dihtung glave ako imas neki od ovih simptoma sto sam gore napisao...

ti komadici su zute boje bilo ih je nekoliko na povrsini i nisam ih uzimao da vidim u kakvom su stanju jel kamenac probacu danas da promijenim vodu.... samo mi reci gdje je taj termostat i kako izgleda jbg nisam nikad s tim radio a zanima me kako da provjerim radi li?
 
PREGLEDAO MI JE MAJSTOR AUTO I SVE ISPRAVNO OSIM TAJ DIKTUNG GLAVE MOTORA TO SE MORA ZAMIJENITI I POSTELOVATI TO DODJE SA ZAMJENOM OKO 120 KM.... NISAM JOS URADIO KAD SKUPIM LOVU URADICU... HVALA VAM I POZZ SVIMA ;)
 
Top