problem sa xenon farovima?

problem sa xenon farovima?

Član
pozzz raja...
imam pitanje vezano za xenone i sociva,mozda je poglupo al' jeb'ga,kopka me...
elem,imam kromirane angel eyes farove sa xenonima 8000k,primjetio sam neku noc,da mi se stvorio nekakav odsjaj na farovima u smislu,da mi reflektuje svijetlost poviš snopa...
ugl da ne duljim više,ne mogu ovo najbolje objasniti,evo slika...

dsc005241.jpg


dsc005251.jpg



dsc005261.jpg



moje pitanje je;da li je ovo normalno s obzirom da su kromirani farovi ili je mozda nesto do sociva,ili pak do sijalice...
primjetit' ce te da nisu iste sijalice,jedna je malo kvalitetnija kina u odnosu na drugu,citaj (ciknula mi jedna :D )

evo jos jedna slika,kako far izgleda,ovdje se vidi gdje tacno udara i reflektuje...

166881_491329534035_657859035_5816731_4368069_n.jpg
 

rs6

Član
izvadi pa zaviri malo da se nije sta protopilo ili tako nesto, a ova sto ti je zelenija da nije slucajno pred crkavanje ???
tako kod mene na oridjidji xenonima kad hoce da crkne prvo promijeni boju pa onda oslabi i na kraju error ...
 
Član
rs6 je napisao(la):
izvadi pa zaviri malo da se nije sta protopilo ili tako nesto, a ova sto ti je zelenija da nije slucajno pred crkavanje ???
tako kod mene na oridjidji xenonima kad hoce da crkne prvo promijeni boju pa onda oslabi i na kraju error ...

kakvi,sto je najsmjesnije tu sam zamjenio,desna je nekih 9-10 mjeseci mladja u odnosu na lijevu...
al' je zato ona prava kina,sto se vidi i po svijetlosti i po boji...

najvise me buni cinjenica,da kad blokiram taj dio fara gdje se odbija svijetlost,ne bude ovog klinca gore iznad (naslonim prst pri dnu fara)...sto bi znacilo da nije do sociva,jer ono baca normalan snop...a i na desnom faru isti krug ima,samo zbog slabije sijalice,nije toliko jak,sto se i vidi na slikama...
 
Član
nisam bio nesto iz fizike ali se sjecam na kojem principu rade sociva... :D

moje misljenje je da hromirani dijelovi bacaju svjetlost gore jer socivo kao socivo ima svoju zizu i ne baca svjetlost u drugim pravcima... ne razumijem se posebno ali jel se meni cini ili i u stvarnosti ovaj dio ovoliko sljasti ??

16688149132953403565785.jpg
 

rs6

Član
GOLF TZ je napisao(la):
nisam bio nesto iz fizike ali se sjecam na kojem principu rade sociva... :D

moje misljenje je da hromirani dijelovi bacaju svjetlost gore jer socivo kao socivo ima svoju zizu i ne baca svjetlost u drugim pravcima... ne razumijem se posebno ali jel se meni cini ili i u stvarnosti ovaj dio ovoliko sljasti ??

ima logike i to sto kazes da se svjetlost odbija od hromiranog dijela, mada covjek kaze da je to skoro primijetio .....
 
Član
da je skoro primjetio, mozda je bilo i prije samo sto nije primjetio... :D sve je to relativno... :D
 
BHT Ovisnik
mozda neprimjetno,ali baca,eto ti fine prilike da ih otvoris i sjenilo u crno:cool: mozda rijesis problem,a auto ce ljepse izgledati:cool:
 
Član
rs6 je napisao(la):
GOLF TZ je napisao(la):
nisam bio nesto iz fizike ali se sjecam na kojem principu rade sociva... :D

moje misljenje je da hromirani dijelovi bacaju svjetlost gore jer socivo kao socivo ima svoju zizu i ne baca svjetlost u drugim pravcima... ne razumijem se posebno ali jel se meni cini ili i u stvarnosti ovaj dio ovoliko sljasti ??

ima logike i to sto kazes da se svjetlost odbija od hromiranog dijela, mada covjek kaze da je to skoro primijetio .....

da me jbs ne bi nikad dosao do te ideje...
da,šljašti toliko...
valjda nisam obracao paznju ranije,i kako sam nedavno promjenio sijalice,samo jedan "krug" dolazi do izrazaja jer je druga slabija sijalica...

p.s. vec je to u planu Cole :D
na proljece aBd se otvaraju farovi i ide sve u crno,dragon i ja to mutimo :D
 
Član
Shelby je napisao(la):
rs6 je napisao(la):
GOLF TZ je napisao(la):
nisam bio nesto iz fizike ali se sjecam na kojem principu rade sociva... :D

moje misljenje je da hromirani dijelovi bacaju svjetlost gore jer socivo kao socivo ima svoju zizu i ne baca svjetlost u drugim pravcima... ne razumijem se posebno ali jel se meni cini ili i u stvarnosti ovaj dio ovoliko sljasti ??

ima logike i to sto kazes da se svjetlost odbija od hromiranog dijela, mada covjek kaze da je to skoro primijetio .....

da me jbs ne bi nikad dosao do te ideje...
da,šljašti toliko...
valjda nisam obracao paznju ranije,i kako sam nedavno promjenio sijalice,samo jedan "krug" dolazi do izrazaja jer je druga slabija sijalica...

p.s. vec je to u planu Cole :D
na proljece aBd se otvaraju farovi i ide sve u crno,dragon i ja to mutimo :D



Drugar, izvini sto nisam ranije primetio temu... Ovaj problem sam ja imao na svojim farovima na BMW-u koje sam porucio iz Engleske. Stvar je u tome sto su loseg kvaliteta i izrade projektori (sociva i senila)... Ne trazi problem u staklima , sijalicama i drugim glupostima. Ja sam na svojim farovima zamenio projektore i dobio ono sto sam hteo. Budi siguran da je ovo... Ista (ili slicna) stvar se desava kada ljudi ubacuju manje kvalitetne Bi-Xenon projektore.... Nema jasne svetlosti po putu gde treba, nego pravi neke mrlje i krugove...
Naravno, sve se da resiti... Pogledaj ovo:

http://www.bhtuning.com/bi-xenon-morimoto-projektori-novooo-t-64619.html

A ako treba, mogu ti slikati ove projektore koje sam izvadio iz svog auta
 
Član
ispravi me ako grijesim ali zar nije za americko trziste socivo sa ravnim rezom a u evropi da ide "V rez"..
 
Član
ne vezano za temu, ubuduce moj ti je savjet da kad mijenjas sijalicu da ih mijenjas u paru, jer nikad neces potrefit iste sijalice...;)
 
Član
dule,kod mene je uredu sve sa projektorima i snopom,ne razbacuje,baca na cestu,samo sto sam primjetio ovaj krugic iznad...
elem,dragon i ja smo cackali po netu i nasli rijesenje...
naime,posto ovi farovi nisu predvidjeni za xenon sijalice,one udju "dublje" u socivo i zbog toga se stvara ovaj krugic,tj rasipa iznad...
riješenje,vjerovali ili ne,gumice iz vodoinstalaterske radnje koje se postave tako da sprijece sijalicu da udje "dublje",samim tim snop se pojacava i ne stvara se krugic iznad...glupost,mogao bih slobodno ostaviti ovako,al' posto cemo aBd na proljece otvarati farove i farbati u crno,rijesit cemo i ovo...
@dami,ovo sam uzeo za prvu pomoc 1 sijalicu,imam namjeru staviti 6000k ili ako nadjem negdje 4300K...
 
Član
a to je taj problem o kojem si govorio :lol: ma goni ga, kazem ti, sada bolje vidis table i putokaze :D
 
Top