Potrosnja motornog ulja TDI

Potrosnja motornog ulja TDI

Član
Zdravo raja imam problem sa passatom 5.5 1.9Tdi 74kw primjetio sam da trosi previse ulje i izbacuje prilikom paljena plavkasti dim. Mali servis uradzem sipano 5w40 castrol nakon 2500km gledam na mjeracu vec je na minimum ulje. Nerazumijem se u motore pa cu pokusat nekako obijasniti, iz EGR ventila ide jedna metalna cijev koja ulazi u motor tu mi je mastan motor nije da kaplje il curi al vidi se sloj masnoce neznam dali je to normalno.

Dali bi mi neko mogao reci kako cu znati il ispitat do cega li je povecana potrosnja dali su karike kako i zasto dali su gumice....itd jer mi majstor trazi da otvori motor 100km kako bi mi tek reko sta je problem.

Hvala,
Pozdrav.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Član
Da ne kažem da je to normalno, ali skoro svaki Passat 3bg je "masan" a EGR-u, i na Interkuleru...ali to su ustvari "uljne pare" koje izbijaju zbog lošeg zaptivanja (gumice na spojevima). Vozim vec 2 godine taj auto, i mijenjam ulje na 10000 KM, i kod mene se na tu kilometražu, od onih o,3 što ostane prilikom sipanja to potroši za dosipanje na nekih 8000 km, i to je to.
 
Član
Svi intercooleri i EGR ventili su masni, bar kod auta starih 10+ godina,
Tako da je sasvim normalno da se potroši ulja nešto,
 
Top