Pomoc pri kupovini digitalnog fotoaparata

Pomoc pri kupovini digitalnog fotoaparata

Član
Uskoro planiram kupovati digitalni fotoaparat, bitno mi je da pravi dobre nocne fotografije, i citajuci slicnu temu, izbor je pao na Canon ili Nikon.

Preporuke za modele do nekih 250-300 KM
 
Član
pioneer_09 je napisao(la):
ako se ne varam col3 je otvarao slicnu temu pa pogledaj malo :)
Prvo sam tu temu i gledao, prije nego sam otvorio ovu, ali da ne dizem temu koja je prilicno stara, otvorio sam ovu, a ako ti smeta ti obrisi (samo probaj) :D:D:D:D

Posto nisam pratio cijene i kvalitet digitalaca u zadnje vrijeme, nadam se da ce se naci neko da kaze sta je best buy od Canona ili Nikona za ovu cijenu koju sam naveo.
 
Član
ja sam kupio Canon PowerShot A3000 IS..............prezadovoljan sam....kupio ga sa karticom od 2GB za 230 maraka;)
 
Član
ako ces aparat koji ces koristiti vise za nocno snimanje gledaj da uzmes takav koji ima osvijetljen ekran po noci tako da odmah vidis sliku koju zelis slikati inace moras prvo slikati pa tek onda mozes vidjeti kako izgleda fotografija,nadam se da si me svatio sta sam ti htjeo reci.Ja sam kupio Kodak C633 i nema tu funkciju vjeruj da sam se pravo pokajao....
 
Član
@elvis_h: Sve ono izgleda na digitalci prihvatljivo kad gledas, medjutim kad prebacis na PC, tek onda vidis kakav je kvalitet, znas o cemu govorim?
Hvala za info :cool::cool:
 
Član
za tu svrhu trebas nesto sa manuelnim postavkama ekspozicije....
canon s5 is,neces se pokajat...takodjer,ako naletis na panasonic lumix fz50,moj bivsi,odmah kupuj,aparat je extra za svoju cijenu...recimo na dpreview.com mozes naci detaljne info za svaki digitalac, pod "shutter speed" gledas da broj bude veci,npr 15 to 1/4000
znaci,najduza ekspozicija je 15 sekundi,a najkraca je 4000-ti dio sekunde
sto je veca ekspozicija,teoretski mozes fotkat u "vecem mraku",tj pri manjoj osvjetljenosti
al opet zavisi od otvora blende...senzora...objektiva...
 
Zaboravi na neke ekstra nocne slike s tim aparatima, i u toj klasi gledao bih Canona, jer s Nikonom nisam bio nikako zadovoljan, pogotovo s nocnim ;)
 
Član
edoze: Hvala na objasnjenju :cool::cool: meni treba neki kompaktni digitalac, da ga mogu uvijek nositi sa sobom, ovaj Canon sto si mi preporucio bi mi bio preglomazan za svakodnevno nosenje.

technoGeek: Kad sam rekao bitno je da pravi dobre nocne fotke, nisam bas mislio profesionalno dobre, nego da nisu kao one sa Olympus-ima (ko je koristio zna kakve on ima nocne)

Gledao sam CoL3 sto je kupio onaj Canon, za mene stvarno fine fotke pravi.

Sta je sa IXUS serijom, da li zna neko nesto o njoj da mi kaze?
 
Član
jusuf je napisao(la):
edoze: Hvala na objasnjenju :cool::cool: meni treba neki kompaktni digitalac, da ga mogu uvijek nositi sa sobom, ovaj Canon sto si mi preporucio bi mi bio preglomazan za svakodnevno nosenje.

technoGeek: Kad sam rekao bitno je da pravi dobre nocne fotke, nisam bas mislio profesionalno dobre, nego da nisu kao one sa Olympus-ima (ko je koristio zna kakve on ima nocne)

Gledao sam CoL3 sto je kupio onaj Canon, za mene stvarno fine fotke pravi.

Sta je sa IXUS serijom, da li zna neko nesto o njoj da mi kaze?
Za nocne slike najbitnija ti je ekspozijija tj. vrijeme otvora blende. Kao sto neko rece bitno ti je sto vise manuelnog podesavanja na aparatu da imas. Btw za taj iznos ne mozes bas ocekivati cudo od aparata tek neka srednja klasa. mada ak nisi nesto extra zahtjevan vrovatno ces i sa srednj lasom biti zadovoljan.
 
Član
Znam da je to neka srednja klasa, ali mislim da se moze naci neki pristojan za ove pare, nisam nesto previse zahtjevan, naravno da i ovdje vazi "koliko para toliko muzike"
Hvala :cool::cool::cool:
 
Član
kupi canona i miran si,kakva glomaznost,nije uopste velik...i ti bi da ti izgleda kao upaljac a da slika ko dslr...ti aparati sto ti hoces,kompaktni,po noci ne vide dalje od blica...barem su rijetki
jedino canoni A serije imaju nesto manuelnih podesavanja,barem za njih ja znam (A470)
a ovaj s5is je za njih avion :)
 
Član
edoze je napisao(la):
kupi canona i miran si,kakva glomaznost,nije uopste velik...i ti bi da ti izgleda kao upaljac a da slika ko dslr...ti aparati sto ti hoces,kompaktni,po noci ne vide dalje od blica...barem su rijetki
jedino canoni A serije imaju nesto manuelnih podesavanja,barem za njih ja znam (A470)
a ovaj s5is je za njih avion :)
Ucinio mi se velik, sad sam vidio dimenzije, ovo je onaj look like dSLR, taj fazon?

A sta mislis o ovome
http://www.mediamarkt.at/mcs/catentry/IXUS-107,10255,27636,180051.html
 
Član
onako,da ti kazem da je dobar,necu:D
bez zezancije,ovi imaju mali senzor,mada ima ekspoziciju do 15sec...vidim da si navalio da kupis "fotić" a ne pravi aparat...moze napravit nocne fotke,ne znam jedino kvalitetu...dok ne probas bolji aparat ovi jeftini ti se cine kao dobri...
imas mali milion stvaki zbog kojih ti ovaj nece napravit neku pristojnu fotku,da je tako,svi bi nosili ove male i fotkali "woow" fotke
ja sam i dalje za canon...:icon_smile:
 
Top