pomoć: distribucija i spajanje 2 pojačala

pomoć: distribucija i spajanje 2 pojačala

Član
Potrebna mi je pomoc oko kopcanja dva pojacala. Naime, imam distribuciju koja ima 2 ulaza i 4 izlaza.
get
get

1) zasto su potrebna dva ulaza ?
2) kako cu znati koja debljina kabla ide u ulaz i koja je na izlazu distribucije?
3) da li kabal koji dolazi do ulaza distribucije treba na pocetku (kod akumulatora) na sebi imati osigurac i kolika treba biti vrijednost osiguraca
4) kako da znam koja vrijednost osiguraca ide na distribucijski blok?
Molio bih iskusne da mi kazu koje debljine kabla su mi potrebne za ova dva pojacala i vrijednosti osiguraca:
Alpine mrp f600 (na njega kopcam 4x100W rms zvucnike) i SinusLive SLA 1500 (1x900 (2ohm) i 1x1500 (1ohm) W rms)

Hvala
 

Prilozi

  • IMG_0629 (Small) (2).jpg
    IMG_0629 (Small) (2).jpg
    61,1 KB · Pregleda: 17
  • IMG_0630 (Small).jpg
    IMG_0630 (Small).jpg
    60,8 KB · Pregleda: 14
  • IMG_0679 (Small).jpg
    IMG_0679 (Small).jpg
    123,3 KB · Pregleda: 13
ako hoćeš stavi 2 napojna kabla ako nećeš ne moraš ;)
kod mene na glavnom napojnom odmah do akumulatora je osigurač od 90A a na distribucionom imam 2 za dva pojačala po 60A
btw. koristi sto deblji napojni kabal ako misliš jedan stavljat kupi si onaj izolirani napojni sto ide na kuće i gledaj da je preko 16mm debljine
ako ubaciš jedan dovoljno velikog presjeka nemaš potrebe za stavljanjem 2 kabla ;)

ako planiras dva jaca pojacala dovedi dva napojna kabla po 16mm debljine ili jedan od 32mm moze i deblje sto deblje to bolje
a za izlaze s distribucione kutije uzmi malo tanje jer tu ti trebaju isto 2 kabla 1 za jedno 1 za drugo pojacalo mogu bit manjeg presjeka jer ce ti maximalno trebat 70cm duzine tog kabla tj. 2x70cm
a za osigurace ti je receno ako nemas 2 po 60A moze i manji ali na glavne dovodne stavi jedan osigurac a ni nemoras posto imas na distribucionom bloku vec 2 osiguraca

masa ti je veoma bitna spoji se za šasiju što bolje a usput i glavnu masu ocisti kod akuua i to je sve
 
Član
šta će ti ba i na distribuciji osigurači, ako ih imaš i na glavnom kablu ( osigurač na kablu od akumulatora), stvarno glupost imat 2 osiugrača, plus što imaš i na pojačalu, nema potrebe. A ti od 60A bi iskočili samo tako na toj snazi ;) Ili kubi normalnu distribuciju bez osigurača... Takve distribucije niko ne koristi za jača pojačala, imaju sa ANL osiguračima, ali oni i imaju veće amperaže... a ovi obični cjevasti nemaju.... Stavi tu komad žice umjesto tih osigurača :D koliko ti debel kabal treba zavisi koliko su jaka pojačala, uglavnom, ja npr imam 25 mm2 glavno kablo i sa distribuciej također do pojačala, a snaga oba pojačala je oko 800w rms-a, što je nešto iznad optimalnog od 600 rms, ali nema nikakvih problema i napon je stabilan :) ne moraš od distribucije do pojačala koristit iste debljine ko glavni napojni, jer je kraće, a što je kraći kabal može i manji presjek ;) za glavni napojni nemoj ispod 35mm2 jer po tabeli za 5m dužine i 35mm2 možeš ić do 1800rms-a ;) od distribucije do pojačala možeš i tanje kablo, mada kad već uzimaš uzmi još metar- dva 35ice, spoji to i voz :)
 
Član
šta će ti ba i na distribuciji osigurači, ako ih imaš i na glavnom kablu ( osigurač na kablu od akumulatora), stvarno glupost imat 2 osiugrača, plus što imaš i na pojačalu, nema potrebe. A ti od 60A bi iskočili samo tako na toj snazi ;) Ili kupi normalnu distribuciju bez osigurača koja nije više od 15 KM
power-distribution-block-625.jpg
... Takve distribucije niko ne koristi za jača pojačala, imaju sa ANL osiguračima, ali oni i imaju veće amperaže... a ovi obični cjevasti nemaju.... Stavi tu komad žice umjesto tih osigurača :D koliko ti debel kabal treba zavisi koliko su jaka pojačala, uglavnom, ja npr imam 25 mm2 glavno kablo i sa distribuciej također do pojačala, a snaga oba pojačala je oko 800w rms-a, što je nešto iznad optimalnog od 600 rms, ali nema nikakvih problema i napon je stabilan :) ne moraš od distribucije do pojačala koristit iste debljine ko glavni napojni, jer je kraće, a što je kraći kabal može i manji presjek ;) za glavni napojni nemoj ispod 35mm2 jer po tabeli za 5m dužine i 35mm2 možeš ić do 1800rms-a ;) od distribucije do pojačala možeš i tanje kablo, mada kad već uzimaš uzmi još metar- dva 35ice, spoji to i voz :)
 
Član
šta će ti ba i na distribuciji osigurači, ako ih imaš i na glavnom kablu ( osigurač na kablu od akumulatora), stvarno glupost imat 2 osiugrača, plus što imaš i na pojačalu, nema potrebe. A ti od 60A bi iskočili samo tako na toj snazi ;) Ili kupi normalnu distribuciju bez osigurača koja nije više od 15 KM
power-distribution-block-625.jpg
... Takve distribucije niko ne koristi za jača pojačala, imaju sa ANL osiguračima, ali oni i imaju veće amperaže... a ovi obični cjevasti nemaju.... Stavi tu komad žice umjesto tih osigurača :D koliko ti debel kabal treba zavisi koliko su jaka pojačala, uglavnom, ja npr imam 25 mm2 glavno kablo i sa distribuciej također do pojačala, a snaga oba pojačala je oko 800w rms-a, što je nešto iznad optimalnog od 600 rms, ali nema nikakvih problema i napon je stabilan :) ne moraš od distribucije do pojačala koristit iste debljine ko glavni napojni, jer je kraće, a što je kraći kabal može i manji presjek ;) za glavni napojni nemoj ispod 35mm2 jer po tabeli za 5m dužine i 35mm2 možeš ić do 1800rms-a ;) od distribucije do pojačala možeš i tanje kablo, mada kad već uzimaš uzmi još metar- dva 35ice, spoji to i voz :)
 
Top