Pitanje za strucnjake,centrifugalni kompressor

Pitanje za strucnjake,centrifugalni kompressor

Zanima me da li neko ima iskustva sa ovom vrstom FI,imam dobru ponudu za Nissana,Powerdyne centr.kompressor kit,+150 ks max.Koje su mane?I sam sam primijetio da je jako bucan,ali ono sto mi se svidja je totalan nedostatak lag-a,snaga rasporedjena ravnomjerno,tj kriva snage ne mijenja karakter agregata.
Btw,vlasnik firme koji prodaje kit je talijan,bio je na King of Europe u Kragujevcu,prico mi bas za Bugara sa zutim S13.Hvala.
 
Jel moguce da niko nema iskustva sa centrifugalnim kompresorom???Ako se ne varam,to je isto sto i G-lader,ili grijesim?
 
Početnik
pa to ti je popularno receno supercardzer..tj kompresor,koji pogoni remenica..pogodnosti su sto razvija snagu iz malih obrtaja i to sto si naveo..malo optereti motor jer snagu uzima od istog preko remena itd..

btw bugara sam gledao drifta momak samo tako Dunev se preziva cini mi se..
 
Lija je napisao(la):
pa to ti je popularno receno supercardzer..tj kompresor,koji pogoni remenica..pogodnosti su sto razvija snagu iz malih obrtaja i to sto si naveo..malo optereti motor jer snagu uzima od istog preko remena itd..

btw bugara sam gledao drifta momak samo tako Dunev se preziva cini mi se..
Jest,Dunev,tako nekako,bas ovaj lik prica za njega,kaze da je i kao osoba ekstra momak.Znam ja sta je supercharger,samo me zanimalo da li je neko imao iskustva,posebno negativna,sa njim?u svakom slucaju hvala ;)
 
Kocka je napisao(la):
Tebi pase centrifugalni kompresor, tj na tvoj motor, ako imas priliku kupi

Centrifugalni kompressor kao Powerdyne,daje do 150 ks.Dobijam kit cijeli za 1100 eura,uz garanciju ako namontiram kod nekog ko radi sa njima.Koliko su sigurni ti kompressori,i u slucaju da otkaze,moze li nanijet stetu motoru?hvala
 

MTR

Član
ne znam kakav si sa njemackim al evo , 580 KS Twin Turbo

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ghmBCAW8dxY&feature=mfu_in_order&list=UL[/video]
 
Član
BlackPrince86 je napisao(la):
Jel moguce da niko nema iskustva sa centrifugalnim kompresorom???Ako se ne varam,to je isto sto i G-lader,ili grijesim?

Nisam strucnjak al evo mozda ti pomogne ovo sto znam o tom kompresoru...
Nije ko G-lader ni blizu ;) G-Lader radi po principu rotacije jezgre u ekscentru... Centrifugalni kompresori su vrlo nalik turbo punjacu, imaju impeler isto kao i klasicni turbo a za postizanje visokih obrtaja rotacije impelera koristi kombinaciju zupcanika (nesto kao mali mjenjac smjesten u kucistu kompresora) koje naravno pokrece remenica.
Jako dobra varijanta ako ces kompresor al ko i svaki kompresor, mana mu je sto ti dodatno opterecava motor i krade snagu. Sto veci boost, to ce ti vise snage motora ukrast. Kod klasicnog turba, iskoristavas ono sto bi ionako bacio u "havu" - izduvne gasove

Od mogucih havarija, mozes sasut te zupcanike (nedostatak podmazivanja i sl) ili, ako imas neki los filter, usisat neko smece pa pokrivit lopatice impelera.
Najgora moguca varijanta kvara (ali bas moras bit peh) je pucanje remena koji pokrece remenicu kompresora i da ti se komadi tog remena zavuku pod zupcasti remen pa da i on pukne ili preskoci sto dalje vodi do havarije motora....
Eto ! ;)
 
Top