Pitanja u vezi prednosti i nedostataka određenih modela

Pitanja u vezi prednosti i nedostataka određenih modela

Član
Uskoro bih trebao kupovati auto, pa da se malo raspitam u vezi nekih konkretnih pitanja koja me interesuju. Odma bih vas zamolio da mi ne pisete sta mi je bolje uzeti i sl. Trebaju mi provjerene informacije o određenim stvarima, a ne "ja cuo", rekla-kazala i sl. Pa da krenemo redom:

1. Kakav je fordov 1.6TDCI motor, konkretno u focusu 2006/07 god otprilike? Da li ima nekih "standardnih mana", kakvi su sa odrzavanjem generalno, cijene servisa i sl. Da li on ima plivajuci i kolika je okvirno njegova cijena ako bi se trebao mijenjati.

2. Kad je u pitanju Pug, iz drugih tema sam skontao da je ponajbolji 2.0HDI sa 90ks, jer nema ni fap-a, ni plivajuceg.

3. Golf 5, 1.9tdi. Ima jedna varijanta od provjerenog jarana extra ocuvan, odrzavan, nismo jos nista pricali o cijeni pa nezz da li cu se moci uklopiti, al da odma upitam ima li on nekih nedostataka, ili je ponajveca "mana" plivajuci

4. Kakve su dizelske verzije Astre H? Znam da dosta raje govori da dizeli u onoj prethodnoj verziji i nisu nesto. Nezz da li je ista situacija i na toj novijoj ili je drugacija. Takodjer sam primjetio da imaju 1.7 i 1.9 cdti.

5. Kakav je 1.4tdi u novoj fabiji? Ima li ona nekih karakteristicnih problemcica


Nisam okorjeli ljubitelj niti jednog proizvodjaca, tako da cu kupiti ono sto bude najocuvanije, sa sto manjom kilometrazom, finom opremom, ali i ono sto cu moci normalno odrzavati.
 
Član
Po meni je najbolji izbor (cijena-kvalitet) Astra sa Fiatovim 1.9 MultiJet motorom , 1.7 se i nije nešto proslavio.
 
Super Moderator
Po meni focus, al ganjaj 2007 godiste jer je to ''noviji modell'' ima bijelu kontrol tablu i crveno osvjetljenje unutrasnjosti za razliku od 2005/2006 koji imaju zelenu :/ i jos neke sitnice
motor 1.6TDCi je vrhunski pogotovo sto se tice potrosnje neces se pozaliti ;) a za mane ne znam cuo sam da je turbina boljka? Moj je presao 60 000 mozda malo vise i nisam imao problema nikakvih (kupio sam ga skoro novog sa 5000km na satu)
Daleko najbolji mjenjac ima od ponudjenih i vjesanje. Po raznim forumima sam citao da ih ima sa skoro 300 000 na satu a da im nisu mijenjali nista sto se ovjesa tice dok recimo peugeot (u ovom slucaju 407 sa njim sam imao priliku da se susrecem) malo malo nesto lupa de mijenjaj ovo de ono
a takodjer ima 307 sa ovim istim motorom koji je u fordu.. znam da je motor dobar ostalo ne znam a za focusa znam da je super auto i sad im je spala dosta cijena pa su povoljni
 
Sto se tice Focusa, ako ces gledati taj motor onda gledaj da je redovno odrzavan, sto znaci da je mijenjano ulje redovno i sve ostalo. Naime ima malo sito na pumpi ulja, i od neredovne zamjene ulja ono se zna zapusiti i to ti zezne turbinu. Neki preporucuju za svaki slucaj da se skine karter i da se to odmah ocisti, ali ako je auto odrzavano propisno onda ne vidim razloga za to. Zamajac za 1.8TDCi je nekij 450-500 maraka, gdje naletis, tako da mozes gledati da je i za njega u tom rangu, uglavnom da te izadje zamajac i set kvacila kvalitetniji nekih 800 maraka, opet je jeftinije nego kod Golfa. Isto tako ne zaboravi da i 1.6 isto ima FAP, tj. da moze imati, jer je motor kao u 307ice ;)
 
Super Moderator
Mislim da fordovi nemaju fap al mozda i imaju jer je to sve ista masina...ne znam
a ulje moras redovno mijenjati na svakom jbg pogotovo kod ovakvih masina. ja sipam 5w30 ili 0w30 svejedno i mijenjam svakih 10 000. mjenjac je puno bolji nego VW-ov.... ustvari od dosta auta koje sam probao mjenjac mi je najbolji i najprecizniji kod forda...a na golf 5 kad sam mijenjao lamelu i to, izaslo me 1000KM bez ruku
 
Član
Sto se tice Astrinog 1.7cdti moguci problemi su sledeci:
Plivajuci zamajac. problem sa diznama (neravnomjeran rad motora) zbog loseg goriva i moguci problem sa turbinom koja zna da proizvodi veoma piskav zvuk. Opravak veoma skup.
Trap:
Sto se trapa tice sasvim korektan i bez nekih vecih mana i ulaganja, dosta izdrzljiv za ove nase nazovi puteve. Od losih ulica i puteva zna da strada: stabilizatori balans stangle, solje amortizera i krajevi kao i nastavci spona ali to su vec vece kilometraze.
 
Član
a sta je sa ovog 1,9? nisam znao da je fiatov, doduse nisam ni znao da uopste postoji 1,9 dizelas u astri. tek vidjoh po oglasima. ovi mJet fiatovi motori cini mi se da su dobri.
 
Član
a prvenstveno zbog toga sto ih se moze naci sa manjom kilometrazom. mada jeste malo "ponejako" :D
 

MTR

Član
allroad je napisao(la):
zaboravi reci za fabiju... 3 cilindra... sta ce ti to?

jarane ekstra motor , za tu kubikazu i broj cilindara ne da ide vec dere , ja se ganjam sa svim autima do 140 bez problema i jos kad stavim nekog sa sobom cujem komentare tipa : pa hoce ovo meda :icon_biggrin:

dobar motor , potrosnja mizerija , pun tank = 1100 km , mana - spone volana
 
Top