Član
Praznična atmosfera i novogodišnja noć su i ove godine upisali svoje žrtve izazvanih pijanstvom za upravljačem. Prvog dana 2014. godine u dve odvojene saobraćajne nezgode je ugašeno 5 ljudskih života…
Zakon o bezbednosti saobraćaja, sankcije, represija, kampanje protiv vožnje u pijanom stanju, očigledno nedovoljno utiču na svest vozača u Srbiji, budući da su i dalje vožnja pod dejstvom alkohola i brzina najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda.
Mnogo je različitih mišljenja o tome kako uvesti red u saobraćaju na ovu temu ali, ako je za neku utehu, ni u ostalim zemljama Evrope nije iskorenjeno pijanstvo za upravljačem. No, kada se nekome oduzme život, surova istina u trenutku otrezni a posledice su nenadoknadive za svakoga.
"Za klasično umišljeno ubistvo predviđena je kazna od pet do 15 godina zatvora a za umišljeno izazivanje saobraćajne nezgode sa smrtnom posledicom od dve do 12 godina. Po našem mišljenju, nema razloga da život, pod znacima navoda, bude jeftiniji u saobraćaju nego recimo na sportskim tribinama", smatra Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
"Ono što smatramo da može smanjiti broj nezgoda i pijanih vozača jeste s jedne strane da se na televizijama emituje mnogo više tih spotova protiv upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola, a sa druge strane pojačana kontrola policije i rad prekršajnih sudova, kako bi zaista blagovremeno i efikasno sankcionisali one vozače koji se ne pridržavaju tih pravila", kaže direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Stojadin Jovanović.
Šta Vi mislite na ovu temu, odnosno koje mere bi, po Vama, država i prateće institucije, trebale preduzeti da se jednom stane sa crnim bilansima kada je pijanstvo za upravljačem u pitanju?