Član
Velika limuzina, i to Francuska. Kažu ljudi da od njih nema udobnijih, povozitijih i leđima blagonaklonjenijih. Potencijalni kandidat stiže iz Peugeotove kuhinje, a radi se o potpuno novom modelu 508 koji je trenutno najveći model francuskog proizvođača na tržištu. Da li ovaj novajlija zaslužuje epitet krstarice i udobne kočije? Hmmmm...
test_peugeot_508_2.0_hdi_00013 Peugeot 508
Težak domaći zadatak
Peugeot 508 je jedan od dugo najavljivanih modela francuskog proizvođača. Radi se o automobilu koji je razvijen sa ciljem da obuhvati sve pozitivne osobine Peugeotove serije 400 i 600. Drugim riječima, pred 508-cu je postavljen domaći zadatak da uspješno naslijedi ne jednog, nego dva modela – vremešnog 607 i veoma popularnog 407. Iskreno, ovakvi potezi se rijetko susreću u autoindustriji, pogotovo ako se zna da je model 407 jedan od najuspješnijih i najprodavanijih modela Peugeot ikada. Sa druge strane, krstarica kakav je bio 607, uvijek je sa sobom nosio epitet jednog od najudobnijih i najprostranijih automobila više srednje klase.
webfest-glasajzamene-550px_13191
Autoput! Treba nam dug, nepregledno dug autoput. Bosansko oranje (ustaljeni naziv za naše puteve) nije adekvatan, a i ono malo kvazi „autoputa“ što se k'o fol izgradi pred izbore, prekratko je za ono što smo naumili. Zato smo sjeli u naš testni 508 i „zapalili“ za Minhen gdje se baš tih dana održavao Oktoberfest – olakšavajuća okolnost u svakom pogledu. Reportažu sa ovog „tripa“ možete pogledati klikom na LINK.
Novi dizajnerski smjer
Ukupna ruta od 1500 i kusur kilometara bila je odgovarajuća kako bi smo sagledali sve pozitivne, ali i negativne osobine novog „lava“. Ipak, prije voznih osobina, osvrnućemo se na dizajn. U odnosu na svoje prethodnike, Peugeot 508 u vizuelnom smislu predstavlja radikalan zakret, pogotovo ako ga usporedimo sa modelom 407. Nestali su predimenzionisani farovi, velika rešetka hladnjaka, oštre linije karoserije i futurističan dizajn.
test_peugeot_508_2.0_hdi_00020 Peugeot 508
Umjesto njih, zastupljene su fluidne i jednostavne limene plohe koje će se dopasti većini potencijalnih kupaca. I pored toga, 508 je zadržao vizuelni identitet Peugeota, ali sa smirenijom i profinjenijom notom. Najadekvatnija riječ bi bila da je ova limuzina dizajnerski ozbiljniji automobil u odnosu na svoje prethodnike.
Ono što je posebno upečatljivo jeste izdužena bučna silueta (međuosovinsko rastojanje iznosi 2.817 mm) sa pozamašnim prepustom iza zadnje osovine, što nagovještava raskošan prtljažni prostor i komfor na zadnjoj klupi. I zaista, otvaranjem poklopca „gepeka“ vidim svu raskoš koju nudi – ukupno 445 litara (ADAC standardi) bilo je i više nego dovoljno da smjestimo 3 pozamašna putna kofera. Kome je malo, postoji mogućnost obaranja zadnjih naslonjača čime se zapremina povećava na 805 litara (mjereno do donje ivice prozora).
Raskošna ponuda prostora
Popriličan raskoš vlada i na zadnjoj klupi gdje se sjedi skoro direktorski. Čak i da prednja sjedišta postavimo u krajnji položaj, putnici na zadnjoj klupi će imati dovoljno mjesta za noge. Kako smo se tokom puta rotirali za pozicije, zaključak trojice članova ekipe je jednoglasan da je otpozadi udobnije nego naprijed.
test_peugeot_508_2.0_hdi_00017 Peugeot 508
Ali nemojte pomisliti da je naprijed neudobno. Naprotiv, vozač i suvozač takođe uživaju u blagodetima udobnih Peugeotovih sjedišta, ali bez direktorskog „filinga“. To je ipak rezervisano za stražnju klupu. Vozač će uživati u nekim drugim manirima nove 508-ce, kao što je npr. lakoća upravljanja, elegantno skorojena komandna ploča koja vam nudi obilje sadržaja, te preglednost sa prednje strane.
Izgled prednje instrumentne ploče u određenoj mjeri podsjeća na onu iz modela 607. Jednostavna je, bez suvišnih detalja, ali i dalje elegantna sa oku ugodnim implantatima od crne klavir lak plastike. Prednja komandna ploča je skrojena od crne gumirane materije meke na dodir, a većina elemenata i komandi je adekvatno uklopljena sa solidnom završnom obradom. Ono što takođe zaslužuje pohvale jeste i prednji kilometar-sat koji vozaču nudi obilje informacija, pregledan je i što je najbitnije, dobro izgleda.
Iako se radilo o modelu sa početnim nivoom opreme (Active), naša 508-ca sa sobom donijela sve neophodne elemente koji vožnju čine lakšom. Tu su između ostalog veoma jednostavni automatski dvozonski klima uređaj, putni računar, tempomat, elektrifikovani podizači stakala, obilje pretinaca za sitnice... Od svih navedenih, tempomat nas je zaista razveselio i vožnju do Minhena i nazad učinio uvelike lakše savladivom. Još jedan element koji zaslužuje pažnju jeste i „Hill Assist“ – koristan dodatak koji vam olakšava kretanje iz mjesta na uzbrdici. Jedinu zamjerku na račun unutrašnjost upućujemo ergonomiji komandi na volanu koje nisu logično raspoređene i koje svakako zahtjevaju vrijeme za navikavanje.
Dugoprugaš koji se ne stidi dinamične vožnje
Ipak, najzanimljiviji dio svakog testa jeste ponašanje u vožnji. Krenimo od vješanja. Amortizacija najvećeg Peugeota je na opšte iznenađenje gotovo sportski podešena, ali ipak nudi dovoljnu dozu udobnosti. Podužne neravnine i udubljenja 508 upija bez problema, a naginjanje u krivinama je svedeno na minimum. Izuzetak su uzastopne poprečne neravnine koje obiluju na našim putevima gdje se javlja određena doza blagog „cupkanja“.
Iako se radi o limuzini ukupne dužine 4.8 metara, vožnja po krivinama ne iziskuje dodatne napore. Praktično, automobil se ponaša neutralno do krajnjih granica kada počinje blago podupravljanje, odnosno proklizavanje prednjeg kraja. Isto se odnosi i na situacije pri naglom kočenju ili ubrzavanju. Sa druge strane, na dužim relacijama, 508 se ponaša kao klasična dugoprugaška limuzina zavidnih kvaliteta. Treba istraći i izvrsnu izolovanost kabinskog prostora u koji, pri brzinama većim i od 150 km/h, dopire isključivo i gotovo neprimjetno brondanje turbo-dizelskog agregata.
Provjereni i štedljivi pogon
Model koji nam je bio ustupljen, pod haubom je skrio dobro poznati 2.0-litarski HDi agregat ukupne snage 140 „konja“ pri 4.000 o/min, uz maksimalni obrtni moment od 320 Nm pri 2.000 o/min. Navedeni motor je jedan od najprihvaćenijih pogonskih agregata iz grupacije Peugeot/Citroen te kao takav predstavlja garanciju kvalitete. Pogonski sklop je uparen sa 6-stepenom manuelnom transmisiom optimizovanu kako za duže, tako i za kraće relacije i gradske uslove vožnje. Prema fabričkim podacima, ubrzanje do „stotke“ iznosi 10.5 sekundi uz maksimalni brzinski špic od 210 km/h.
Nama je ipak puno važniji podatak o međuubrzanju od 80-120 km/h koje Peugeot 508 apsolvira za 7.6 sekundi. Radi o prosječnom rezultatu, a razlog toga leži u nešto izraženijoj turbo rupi. Buđenje konjice počinje tek na 1.800 obrtaja, da bi već spomenuti maskimalni obrtni moment bio postignut na 2.000. Sa druge strane, ovo ide u prilog dugovječnosti pogonskog sklopa . Ukoliko ste sportski orijentisani, predlažem vam varijantu sa 163 KS ili kapacitetni GT model koga pokreće 2.2-litarski HDi agregat sa 204 KS. Ali ako ćemo realno, ovakav pogonski sklop će zadovoljiti većinu ukusa.
test_peugeot_508_2.0_hdi_00003 Peugeot 508
Iako se nismo ni trudili da jurimo sa gasom do poda (previsoke kazne u zemljama EU!), adekvatna krstareća brzina autoputem je 150-160 km/h, što je i više nego dovoljno. Pri tome, 508-ca se zadovoljava sa 5.5 – 6 litara dizel goriva na 100 km, što zaslužuje duboki naklon razvikane i mnogobrojne konkurencije. Prosjek kojeg smo ostvarili na preko 2.500 km dugom testu (80% otvoreni put i 20% gradska vožnja iznosio je svega 5.7 l/100 km uz napomenu da se „lavić“ nije ni malo štedio! Tajna leži u nešto dužem šestom stepenu – pri 150 km/h, motor se vrti na svega 2.500 o/min. Respect!
Još jedan od elemenata koji nije svojstven limuzinama jeste precizno upravljanje. Direktan i osjećajan volan doće najviše do izražaja upravo na vijugavim cestama kakvih kod nas ima na pretek, pa će vam i na tom polju ovaj model mamiti osmjeh na lice. Ipak, ovu pohvalu ne upućujemo na račun ručice 6-stepenog mjenjača koja je, karakteristično za PSA grupaciju, opet neprecizna sa izrazito dugim hodom.
Sigurnosne elemente potvrdio EuroNCAP
Za zaustavljanje se brine disk kočioni sistem potpomognut serijski ugrađenim ABS i ESP sistemima. Nakon više uzastopnih kočenja sa brzine od 100 km/h, 508 se zaustavljao za solidnih 38-39 metara. Treba se osvrnuti na aktivnu i pasivnu zaštitu. Na nedavno sprovedenom EuroNCAP testiranju, Peugeot 508 je osvojio maksimalnih 5 zvjezdica za sigurnost, gdje je između ostalog pokupio 97% poena na opremljenost sigurnosnim elementima (od mogućih 100%). Dobre ocjene idu i na račun zaštite putnika (90%) i zaštitu djece (87%).
test_peugeot_508_2.0_hdi_00023 Peugeot 508
Cijena Peugeota 508 sa navedenim motorom starta od 45.028 KM, dok je verzija koju smo testirali sa par dodataka koštala 46.661 KM, što predstavlja prosjek klase u kojoj se nalazi i ovaj automobil. Za ovu cijenu se dobija praktično sve što vam je neophodno za dugoprugaška putovanja, a ako ćemo već u detalje, predlažemo da 16-inčne felge zamjenite onima sa prečnikom od 17 inča, čime ćete ovu limuzinu učiniti dizajnerski još atraktivnijom.
Zaključak: Peugeot 508 vas neće oboriti s nogu svojim dizajnom ili naprednim tehničkim rješenjima. Više je automobil koji je podređen vozaču u svakom trenutku, a sve zahvaljujući svojoj jednostavnosti, voznim osobinama i kultiviranom pogonu. Da, i ovaj novajlija zaslužuje epitet krstarice i udobne kočije čime ujedno i potvrđujemo ono čime smo započeli ovaj tekst. Uz sve to, ovaj „lavić“ ne preže i od malo dinamičnije vožnje, vrlo je štedljiv i na kraju veoma siguran automobil.
http://www.automotoportal.ba/index.php/test-peugeot-508-20-hdi-active.html
test_peugeot_508_2.0_hdi_00013 Peugeot 508
Težak domaći zadatak
Peugeot 508 je jedan od dugo najavljivanih modela francuskog proizvođača. Radi se o automobilu koji je razvijen sa ciljem da obuhvati sve pozitivne osobine Peugeotove serije 400 i 600. Drugim riječima, pred 508-cu je postavljen domaći zadatak da uspješno naslijedi ne jednog, nego dva modela – vremešnog 607 i veoma popularnog 407. Iskreno, ovakvi potezi se rijetko susreću u autoindustriji, pogotovo ako se zna da je model 407 jedan od najuspješnijih i najprodavanijih modela Peugeot ikada. Sa druge strane, krstarica kakav je bio 607, uvijek je sa sobom nosio epitet jednog od najudobnijih i najprostranijih automobila više srednje klase.
webfest-glasajzamene-550px_13191
Autoput! Treba nam dug, nepregledno dug autoput. Bosansko oranje (ustaljeni naziv za naše puteve) nije adekvatan, a i ono malo kvazi „autoputa“ što se k'o fol izgradi pred izbore, prekratko je za ono što smo naumili. Zato smo sjeli u naš testni 508 i „zapalili“ za Minhen gdje se baš tih dana održavao Oktoberfest – olakšavajuća okolnost u svakom pogledu. Reportažu sa ovog „tripa“ možete pogledati klikom na LINK.
Novi dizajnerski smjer
Ukupna ruta od 1500 i kusur kilometara bila je odgovarajuća kako bi smo sagledali sve pozitivne, ali i negativne osobine novog „lava“. Ipak, prije voznih osobina, osvrnućemo se na dizajn. U odnosu na svoje prethodnike, Peugeot 508 u vizuelnom smislu predstavlja radikalan zakret, pogotovo ako ga usporedimo sa modelom 407. Nestali su predimenzionisani farovi, velika rešetka hladnjaka, oštre linije karoserije i futurističan dizajn.
test_peugeot_508_2.0_hdi_00020 Peugeot 508
Umjesto njih, zastupljene su fluidne i jednostavne limene plohe koje će se dopasti većini potencijalnih kupaca. I pored toga, 508 je zadržao vizuelni identitet Peugeota, ali sa smirenijom i profinjenijom notom. Najadekvatnija riječ bi bila da je ova limuzina dizajnerski ozbiljniji automobil u odnosu na svoje prethodnike.
Ono što je posebno upečatljivo jeste izdužena bučna silueta (međuosovinsko rastojanje iznosi 2.817 mm) sa pozamašnim prepustom iza zadnje osovine, što nagovještava raskošan prtljažni prostor i komfor na zadnjoj klupi. I zaista, otvaranjem poklopca „gepeka“ vidim svu raskoš koju nudi – ukupno 445 litara (ADAC standardi) bilo je i više nego dovoljno da smjestimo 3 pozamašna putna kofera. Kome je malo, postoji mogućnost obaranja zadnjih naslonjača čime se zapremina povećava na 805 litara (mjereno do donje ivice prozora).
Raskošna ponuda prostora
Popriličan raskoš vlada i na zadnjoj klupi gdje se sjedi skoro direktorski. Čak i da prednja sjedišta postavimo u krajnji položaj, putnici na zadnjoj klupi će imati dovoljno mjesta za noge. Kako smo se tokom puta rotirali za pozicije, zaključak trojice članova ekipe je jednoglasan da je otpozadi udobnije nego naprijed.
test_peugeot_508_2.0_hdi_00017 Peugeot 508
Ali nemojte pomisliti da je naprijed neudobno. Naprotiv, vozač i suvozač takođe uživaju u blagodetima udobnih Peugeotovih sjedišta, ali bez direktorskog „filinga“. To je ipak rezervisano za stražnju klupu. Vozač će uživati u nekim drugim manirima nove 508-ce, kao što je npr. lakoća upravljanja, elegantno skorojena komandna ploča koja vam nudi obilje sadržaja, te preglednost sa prednje strane.
Izgled prednje instrumentne ploče u određenoj mjeri podsjeća na onu iz modela 607. Jednostavna je, bez suvišnih detalja, ali i dalje elegantna sa oku ugodnim implantatima od crne klavir lak plastike. Prednja komandna ploča je skrojena od crne gumirane materije meke na dodir, a većina elemenata i komandi je adekvatno uklopljena sa solidnom završnom obradom. Ono što takođe zaslužuje pohvale jeste i prednji kilometar-sat koji vozaču nudi obilje informacija, pregledan je i što je najbitnije, dobro izgleda.
Iako se radilo o modelu sa početnim nivoom opreme (Active), naša 508-ca sa sobom donijela sve neophodne elemente koji vožnju čine lakšom. Tu su između ostalog veoma jednostavni automatski dvozonski klima uređaj, putni računar, tempomat, elektrifikovani podizači stakala, obilje pretinaca za sitnice... Od svih navedenih, tempomat nas je zaista razveselio i vožnju do Minhena i nazad učinio uvelike lakše savladivom. Još jedan element koji zaslužuje pažnju jeste i „Hill Assist“ – koristan dodatak koji vam olakšava kretanje iz mjesta na uzbrdici. Jedinu zamjerku na račun unutrašnjost upućujemo ergonomiji komandi na volanu koje nisu logično raspoređene i koje svakako zahtjevaju vrijeme za navikavanje.
Dugoprugaš koji se ne stidi dinamične vožnje
Ipak, najzanimljiviji dio svakog testa jeste ponašanje u vožnji. Krenimo od vješanja. Amortizacija najvećeg Peugeota je na opšte iznenađenje gotovo sportski podešena, ali ipak nudi dovoljnu dozu udobnosti. Podužne neravnine i udubljenja 508 upija bez problema, a naginjanje u krivinama je svedeno na minimum. Izuzetak su uzastopne poprečne neravnine koje obiluju na našim putevima gdje se javlja određena doza blagog „cupkanja“.
Iako se radi o limuzini ukupne dužine 4.8 metara, vožnja po krivinama ne iziskuje dodatne napore. Praktično, automobil se ponaša neutralno do krajnjih granica kada počinje blago podupravljanje, odnosno proklizavanje prednjeg kraja. Isto se odnosi i na situacije pri naglom kočenju ili ubrzavanju. Sa druge strane, na dužim relacijama, 508 se ponaša kao klasična dugoprugaška limuzina zavidnih kvaliteta. Treba istraći i izvrsnu izolovanost kabinskog prostora u koji, pri brzinama većim i od 150 km/h, dopire isključivo i gotovo neprimjetno brondanje turbo-dizelskog agregata.
Provjereni i štedljivi pogon
Model koji nam je bio ustupljen, pod haubom je skrio dobro poznati 2.0-litarski HDi agregat ukupne snage 140 „konja“ pri 4.000 o/min, uz maksimalni obrtni moment od 320 Nm pri 2.000 o/min. Navedeni motor je jedan od najprihvaćenijih pogonskih agregata iz grupacije Peugeot/Citroen te kao takav predstavlja garanciju kvalitete. Pogonski sklop je uparen sa 6-stepenom manuelnom transmisiom optimizovanu kako za duže, tako i za kraće relacije i gradske uslove vožnje. Prema fabričkim podacima, ubrzanje do „stotke“ iznosi 10.5 sekundi uz maksimalni brzinski špic od 210 km/h.
Nama je ipak puno važniji podatak o međuubrzanju od 80-120 km/h koje Peugeot 508 apsolvira za 7.6 sekundi. Radi o prosječnom rezultatu, a razlog toga leži u nešto izraženijoj turbo rupi. Buđenje konjice počinje tek na 1.800 obrtaja, da bi već spomenuti maskimalni obrtni moment bio postignut na 2.000. Sa druge strane, ovo ide u prilog dugovječnosti pogonskog sklopa . Ukoliko ste sportski orijentisani, predlažem vam varijantu sa 163 KS ili kapacitetni GT model koga pokreće 2.2-litarski HDi agregat sa 204 KS. Ali ako ćemo realno, ovakav pogonski sklop će zadovoljiti većinu ukusa.
test_peugeot_508_2.0_hdi_00003 Peugeot 508
Iako se nismo ni trudili da jurimo sa gasom do poda (previsoke kazne u zemljama EU!), adekvatna krstareća brzina autoputem je 150-160 km/h, što je i više nego dovoljno. Pri tome, 508-ca se zadovoljava sa 5.5 – 6 litara dizel goriva na 100 km, što zaslužuje duboki naklon razvikane i mnogobrojne konkurencije. Prosjek kojeg smo ostvarili na preko 2.500 km dugom testu (80% otvoreni put i 20% gradska vožnja iznosio je svega 5.7 l/100 km uz napomenu da se „lavić“ nije ni malo štedio! Tajna leži u nešto dužem šestom stepenu – pri 150 km/h, motor se vrti na svega 2.500 o/min. Respect!
Još jedan od elemenata koji nije svojstven limuzinama jeste precizno upravljanje. Direktan i osjećajan volan doće najviše do izražaja upravo na vijugavim cestama kakvih kod nas ima na pretek, pa će vam i na tom polju ovaj model mamiti osmjeh na lice. Ipak, ovu pohvalu ne upućujemo na račun ručice 6-stepenog mjenjača koja je, karakteristično za PSA grupaciju, opet neprecizna sa izrazito dugim hodom.
Sigurnosne elemente potvrdio EuroNCAP
Za zaustavljanje se brine disk kočioni sistem potpomognut serijski ugrađenim ABS i ESP sistemima. Nakon više uzastopnih kočenja sa brzine od 100 km/h, 508 se zaustavljao za solidnih 38-39 metara. Treba se osvrnuti na aktivnu i pasivnu zaštitu. Na nedavno sprovedenom EuroNCAP testiranju, Peugeot 508 je osvojio maksimalnih 5 zvjezdica za sigurnost, gdje je između ostalog pokupio 97% poena na opremljenost sigurnosnim elementima (od mogućih 100%). Dobre ocjene idu i na račun zaštite putnika (90%) i zaštitu djece (87%).
test_peugeot_508_2.0_hdi_00023 Peugeot 508
Cijena Peugeota 508 sa navedenim motorom starta od 45.028 KM, dok je verzija koju smo testirali sa par dodataka koštala 46.661 KM, što predstavlja prosjek klase u kojoj se nalazi i ovaj automobil. Za ovu cijenu se dobija praktično sve što vam je neophodno za dugoprugaška putovanja, a ako ćemo već u detalje, predlažemo da 16-inčne felge zamjenite onima sa prečnikom od 17 inča, čime ćete ovu limuzinu učiniti dizajnerski još atraktivnijom.
Zaključak: Peugeot 508 vas neće oboriti s nogu svojim dizajnom ili naprednim tehničkim rješenjima. Više je automobil koji je podređen vozaču u svakom trenutku, a sve zahvaljujući svojoj jednostavnosti, voznim osobinama i kultiviranom pogonu. Da, i ovaj novajlija zaslužuje epitet krstarice i udobne kočije čime ujedno i potvrđujemo ono čime smo započeli ovaj tekst. Uz sve to, ovaj „lavić“ ne preže i od malo dinamičnije vožnje, vrlo je štedljiv i na kraju veoma siguran automobil.
http://www.automotoportal.ba/index.php/test-peugeot-508-20-hdi-active.html