Petokraki imbus.

Petokraki imbus.

Član
Prije mjesec dana sam kupio Citroen Xsara Picasso. Na PIK-u sam kupio nosače za kutiju orginal, skinute s drugog Picassa pošto mi treba krovna kutija.
Jučer sam imao jednu manju intervenciju na autu i usput zamolim majstora da mi postavi nosače.
Kad sam došao po auto čovjek mi reče da nije mogao da ih postavi jer se montiraju/pritežu pomoću petokrakog/petostranog imbusa koji on nema. Nije htio da proteže klještima jer nije bio siguran da ne ošteti glavu. preporučio mi je da pokušam naći polovan. Da slučajno neko iz Sarajeva ili okoline Sarajeva nema tu alatku, za posuditi ili prodati?
Zvao citroen servis i tip mi reče da nemaju:icon_eek:.
 
Početnik
ma kakav petokraki inbus :icon_eek: uzmi odgovatajuci torx malu nakuckaj cekicem i eto ga,a i msm da i jest torx
 
Član
apostol je napisao(la):
Prije mjesec dana sam kupio Citroen Xsara Picasso. Na PIK-u sam kupio nosače za kutiju orginal, skinute s drugog Picassa pošto mi treba krovna kutija.
Jučer sam imao jednu manju intervenciju na autu i usput zamolim majstora da mi postavi nosače.
Kad sam došao po auto čovjek mi reče da nije mogao da ih postavi jer se montiraju/pritežu pomoću petokrakog/petostranog imbusa koji on nema. Nije htio da proteže klještima jer nije bio siguran da ne ošteti glavu. preporučio mi je da pokušam naći polovan. Da slučajno neko iz Sarajeva ili okoline Sarajeva nema tu alatku, za posuditi ili prodati?
Zvao citroen servis i tip mi reče da nemaju:icon_eek:.

petokraki petostrani imbus :icon_confused: :icon_confused:

u auto dijelovima odes i trazis kljuc za odvrtanje toga, samo poneses jedan saraf kao uzorak, nema sanse da je taj kljuc skuplji od 3-4km, a ako ga ne budes mogo nac odes i kupis obicne sarafe samo da je isti navoj kao sto su trenutno...
 
Početnik
uzmes komad zeljeza i obrusis ga da pase,kad izvrnes uradi ovo sto ti je Dulox reko znaci samo ih zamijenis obicnim imbusima ili sarafima istog navoja.


znaci uzmi komad neke sipkice i lagano brusilicu i malo obrusi pa probaj na sarafu i tako sve dok nedobijes taj specificni oblik,,,;)
 
Član
Prvo moram izvrnut šaraf. Razmišljao sma da napravim alat, samo mi je sad problem naći odgovarajući komad da bih mogao da izvrnem šaraf pošto su privrnuti do kraja. Hvala na odgovorima.
 
Član
apostol je napisao(la):
Prvo moram izvrnut šaraf. Razmišljao sma da napravim alat, samo mi je sad problem naći odgovarajući komad da bih mogao da izvrnem šaraf pošto su privrnuti do kraja. Hvala na odgovorima.

odvrni ih klijestima a onda nadji normalne sarafe...
 
Član
jesu ovakvi sarafi ?

PantaTorx.jpg
 
Član
Nisu. Ravne stranice. Majstoru se čini da su stijenke premekane pa nije smio kliještima, a ne zna da nije kontra navoj ili neki specifičan pa ako ošteti šaraf da ne bude više štete nego koristi. Dodatni problem je što je plasitika koja štiti šaraf i mehanizam preblizu pa je problem uhvatiti kliještima.
 
Član
ako je originalni citroenov deo onda bi se mogao obratiti Ameru, on prodaje polovne delove za francuze i dole je pored bihamka na ilidzi... s obzirom da rasklapa automobile i ima servis, morao bi imati alatku za demontazu tog dela... Nemoj ni da pokusas da objasnis sta ti treba telefonom jer imaju puno posla i samo ce ti reci da nemaju kao i ovi u citroenu, nego samo reci da si planirao da demontiras krovne nosace i da nemas alata pa ces doci kod njih... :D
broj 061/865-568 Amer Keco, ako hoces reci da ti je Edis dao broj, to su moji prijatelji...

Sretno!
 
Član
deez je napisao(la):
ako je originalni citroenov deo onda bi se mogao obratiti Ameru, on prodaje polovne delove za francuze i dole je pored bihamka na ilidzi... s obzirom da rasklapa automobile i ima servis, morao bi imati alatku za demontazu tog dela... Nemoj ni da pokusas da objasnis sta ti treba telefonom jer imaju puno posla i samo ce ti reci da nemaju kao i ovi u citroenu, nego samo reci da si planirao da demontiras krovne nosace i da nemas alata pa ces doci kod njih... :D
broj 061/865-568 Amer Keco, ako hoces reci da ti je Edis dao broj, to su moji prijatelji...

Sretno!
HVALA
:123:
 
Top