Par pitanja vezanih za VW Golf Mk4

Par pitanja vezanih za VW Golf Mk4

Član
Kao prvo,svim članovima lijep pozdrav, te se nadam dobrom druženju :)
Nadam se da nisam puno promašio temu jer mi treba odgovor na par pitanja, a nadam se da cu i ja vama biti od pomoci u buducnosti. Ovdje na forumu vidim stvarno mnogo topica o VW Golf Mk4, ali prvo search je stvarno krajnje user Unfrendly tako da nisam pronašao baš puno odgovora vezano za stvari koje mene zanimaju...
Prvo pitanje imam vezano za cd player (slika je prikačena). Naime prilikom ubacivanja velikog broja cd-ova samo mi vrati cd uz CD ERROR. Ako je cd besprijekorno ocuvan (Svježe spržen nekom normalnom brzinom) moći ću poslušati 80% pjesama,dok ce mi na neke opet izbaciti error. Moja predpostavka je da je u pitanju sama čistina lasera, kontam auto je 2002 godiste, svakakvih sranja se moglo nakupiti unutra,te me zanima da li je pametnije da se ubaci onaj cd cleaning disk sa onim kao vlaknima i da li moze kakvu stetu to da nanese laseru ili je pametnije vaditi sve ovo pa vata+alkohol (premda je to manje radosna opcija jer mi se ne gube bas 2 sata to da uradim).

Druga stvar je pomoć oko plastike na vratima (ova crvena sa slike). Na suvozačevim vratima je crvena plastika spala-izgubljena tako da ja sad imam samo „grlo“ od sijalice koje ne moze samostalno da stoji,pa da neko nema neku pametnu ideju kako to da rijesim, kontam da mi to na otpadu niko dati neće ako ne kupim pola vrata,što mi realno ne treba.
Treće, uz ovaj gore pomenuti player su došli samo prednji zvučnici, sa visokotoncima, a pozadi u vratima su izgleda kutije prazne (i visokotonci i dvosistemci), pa me zanima cijena tih zvucnika i da li ih neko prodaje?

Auto sam nedavno pazario i po svemu sto ja mogu da vidim stvarno dobro se drzi,nema nikakvih cudnih zvukova, nista ne lupeta i ostalo, a ide kao lud(snaga motora se ne moze porediti sa Octaviom 77kw 2008god koja je presla 150k a golfu ce sada 220k). Inače je riječ o 1,9TDI modelu sa 74Kw.
Ako još neko ima nešto korisno da mi kaže, nek' se ne ustručava jer nisam nešto pretjerano naslušan savjeta o golfu,sem onog osnovnog da ga ne stišćem dok ne dostigne radnu temperaturu.
Isto me zanima, zašto se kod auta sa turbom (po vecini foruma i sta ja znam gdje) kaze da nakon agresivnije voznje treba da ostane malo u praznom hodu te da se ne smije odmah gasiti?
Ima još nekih stvari što mi padaju na pamet ali za sada je to to :)
Hvala svima na odgovorima.

http://www.michaelneuhaus.de/golf/pic/g4r_delta.jpg

http://images.gtcarlot.com/pictures/73950484.jpg
 
Član
coaaa je napisao(la):
a ide kao lud(snaga motora se ne moze porediti sa Octaviom 77kw 2008god koja je presla 150k a golfu ce sada 220k). Inače je riječ o 1,9TDI modelu sa 74Kw.
Pozz.Mislis ubrzanje se nemoze porediti,jer snaga motora je ipak veca kod Octavie tako da recenica nema smisla ;)
coaaa je napisao(la):
Ako još neko ima nešto korisno da mi kaže, nek' se ne ustručava jer nisam nešto pretjerano naslušan savjeta o golfu,sem onog osnovnog da ga ne stišćem dok ne dostigne radnu temperaturu.
Isto me zanima, zašto se kod auta sa turbom (po vecini foruma i sta ja znam gdje) kaze da nakon agresivnije voznje treba da ostane malo u praznom hodu te da se ne smije odmah gasiti?
To vrijedi za sve motore a ne samo sa turbom,zato da sva voda iz sistema prodje kroz hladnjak i jos jednom se ohladi (pa tako i motor) prije gasenja motora
 
Član
Sam si dao odgovor za player, verovatno je prljav laser pa ga potrebno ocistiti... e sada, ne vidim o kojem playeru je rec jer najavljene slike nisi postavio... iz konteksta vadim da je rec o Delti koja je sama po sebi jako nestabilna, retko sam je nalazio u ispravnom stanju i najcesce se ugradjivala u VW modele za americko trziste. Kako god, lepo svetli i bolje ga je zadrzati nego zameniti nekim krzljavim aftermarket uredjajem. Sto se tice zvucnika, vecina Golfova poseduje samo prednje zvucnike a nije problem dokupiti dva zadnja i pruziti novu instalaciju do njih, na otpadu su u proseku oko 10KM po komadu samo sto je neophodno da povedes racuna kako bi dobio i odbojnik za tapacir uz zvucnike. Staklena lampa u vratima... imam ja dva komada viska, mogu ti prodati jednu kompletnu sa dzekom i kucistem.
Taj motor koji imas u autu je best buy PD za Golfa 4, ekonomican je, prost za odrzavanje kao i svi VW-ovi i nema evidentiranih decijih bolesti, najdrazi mi je u kompletnom poretku.

Dobar si izbor naparavio... ako te jos nesto bude zanimalo pisi u temi i posalji mi PM.
 
Član
deez je napisao(la):
Sam si dao odgovor za player, verovatno je prljav laser pa ga potrebno ocistiti... e sada, ne vidim o kojem playeru je rec jer najavljene slike nisi postavio... iz konteksta vadim da je rec o Delti koja je sama po sebi jako nestabilna, retko sam je nalazio u ispravnom stanju i najcesce se ugradjivala u VW modele za americko trziste. Kako god, lepo svetli i bolje ga je zadrzati nego zameniti nekim krzljavim aftermarket uredjajem.
Vidim i sada da je link neispravan,jes' Delta :)
http://cdchangeremulator.com/images/uploads/delta6.jpg
Kupicu ovih dana onaj cd u merkatoru oko 5 km je pa cu pokusati sa njim, zadovoljan sam kvalitetom i snagom zvuka,pa bi bio lud da ubacujem nesto drugo i kvarim izgled unutra.

Sto se tice staklene lampe iz vrata, vidim da si iz Sarajeva pa mislim da smo daleko jedno drugom, pa ako se bas nigdje ne snadjem gledacemo na neki nacin da se dogovorimo. Uglavnom hvala na info :)
GTI FAN je napisao(la):
Pozz.Mislis ubrzanje se nemoze porediti,jer snaga motora je ipak veca kod Octavie tako da recenica nema smisla
Pogrešno sam se izrazio :) Razlika izmedju ubrzanja je znatno drugacija, sto mi je bilo cudno jer kontam da su to slicni motori koje ista grupacija proizvodi.
Oktavija je dosta mekša na kontrolama i ljepša za voziti, ali na ubrzanju ne moze prici Golfu, na reakciji, prestizanju, dosta je da kažem ljenja.
 
Član
GTI FAN je napisao(la):
coaaa je napisao(la):
a ide kao lud(snaga motora se ne moze porediti sa Octaviom 77kw 2008god koja je presla 150k a golfu ce sada 220k). Inače je riječ o 1,9TDI modelu sa 74Kw.
Pozz.Mislis ubrzanje se nemoze porediti,jer snaga motora je ipak veca kod Octavie tako da recenica nema smisla ;)
coaaa je napisao(la):
Ako još neko ima nešto korisno da mi kaže, nek' se ne ustručava jer nisam nešto pretjerano naslušan savjeta o golfu,sem onog osnovnog da ga ne stišćem dok ne dostigne radnu temperaturu.
Isto me zanima, zašto se kod auta sa turbom (po vecini foruma i sta ja znam gdje) kaze da nakon agresivnije voznje treba da ostane malo u praznom hodu te da se ne smije odmah gasiti?
To vrijedi za sve motore a ne samo sa turbom,zato da sva voda iz sistema prodje kroz hladnjak i jos jednom se ohladi (pa tako i motor) prije gasenja motora

Posebno vrijedi za motore sa turbinom da se ulje ne bi speklo na turbini.

Što se tiče motora to su identični motori i u golfu i oktaviji. Snaga je ista ali motori nisu u istom stanju, niti su autu iste mase;)
 
Član
Prije neki dan skontam da mi ne radi "dugme" ili "senzor" (ne znam kako pravilno da se izrazim) na vozacevim vratima - ne rade unutrasnja svjetla nit' pišti kada ostane ključ itd. a po forumima vidim da mora cijela brava da se rastavlja tako da će to ostati za sada u takvom stanju :)

Trenutno jedino razmišljam o mjenjanju pozicionih svjetala sa nekim led diodama,ali ništa normalno i jeftinije da nadjem :icon_confused: i svjetla da zamjenim samo treba da nadjem neka koja su bijela ili vuku na bijelu boju,da ne budu ova zuta trenutna, i svjetlo od tablice isto kontam obojiti u bjelu :D

Pa kontam sad malo da preletim ove ovdje oglase,da vidim da nema šta pametno. Pozzz
 
Član
Napred ti idu T10 ubodne diode... potrazi opciju sa jednom ekstra jakom diodom posto lepse izgleda i duze traju
21o0hft.jpg

a mozes i ove da uzmes, neces pogresiti samo se pobrini da budu bele boje.
2vxhv7o.jpg


Sto se tice zadnje tablice tu idu 36mm festoon sijalice sa vise dioda...
2ym81f4.jpg


Imas ih na PIK-u


To sto ti se ne pali svetlo povezano je sa mikroprekidacem u bravi, potrebno je sve rastaviti i resiti problem, imam i ja isti problem mada se ne osvrcem puno na to.
 
Član
deez je napisao(la):
Napred ti idu T10 ubodne diode... potrazi opciju sa jednom ekstra jakom diodom posto lepse izgleda i duze traju
a mozes i ove da uzmes, neces pogresiti samo se pobrini da budu bele boje.

Sto se tice zadnje tablice tu idu 36mm festoon sijalice sa vise dioda...

Imas ih na PIK-u


To sto ti se ne pali svetlo povezano je sa mikroprekidacem u bravi, potrebno je sve rastaviti i resiti problem, imam i ja isti problem mada se ne osvrcem puno na to.

Vidio sam da idu ove, samo gledam da nema niko iz moje okoline da radi sa tim,pa cu morati malo bolje potraziti po piku :)

Hvala na info,pozzz
 
Top