molba

molba

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
moj burazer vozi golfa 4 i htio bi da ugasi ono cudo za proklizavanje tj on ga moze rucno ugasiti ali kad auto proklize to se cudo samo upali pa me interesuje da li neko zna kak se taj ESP moze trajno ugasiti. Unaprijed hvala ;)
 
Član
aksham je napisao(la):
moj burazer vozi golfa 4 i htio bi da ugasi ono cudo za proklizavanje tj on ga moze rucno ugasiti ali kad auto proklize to se cudo samo upali pa me interesuje da li neko zna kak se taj ESP moze trajno ugasiti. Unaprijed hvala ;)

Moze se trajno ugasit, znam ja.
:cool:
 
Član
meni se cini kada ga na prekidacu iskljucis
da ne radi uopste


tako sam ja primjetio kod mene na passatu

jel probavao onu foru da zadrzi prekidac malo duze?
 
Član
miki321oc je napisao(la):
meni se cini kada ga na prekidacu iskljucis
da ne radi uopste


tako sam ja primjetio kod mene na passatu

jel probavao onu foru da zadrzi prekidac malo duze?

Kad na tabli gori lampica ESP, onda je UGASEN esp.
Inace po defaultu kad upalis auto i esp je upaljen.
Btw. prekidac je on/off only..

ps. na nekim gti-ijevima cak i ako ugasis ostane u nekom modu upaljen.. jebga
 
Član
yea, ESP ne mozes potpuno iskljuciti, ASR mozes... jedini nacin da iskljucis je da otkacis ABS senzore na svim tockovima ;)
 
Član
aha

kod mene na passatu kada iskljucim
svijetli lampica na inst. tabli

i ponasa se kao da je iskljucen
ne oduzima mi gas ...

e sada nisam bas isao u neke krajnosti
mozda se ne iskljucuje skroz i kod mene :)
 
Član
ko se dobro razumije u elektroniku i dijagnostiku

sve je moguce ...
sve sto se software-ski moze upravljati
sigurno

;)
 
Član
nermin je napisao(la):
orienz je napisao(la):
yea, ESP ne mozes potpuno iskljuciti, ASR mozes... jedini nacin da iskljucis je da otkacis ABS senzore na svim tockovima ;)

Argumenti?

Sa Audi websajta:

The electronic stabilisation program (ESP) makes the vehicle easier to control in handling situations close to the limit It reduces the danger of swerving and thus improves directional stability. ESP identifies the car's intended direction and response. It applies the brakes on individual wheels, thereby generating one-sided forces that help to keep the car moving in the desired direction. The program uses the anti-lock braking system (ABS), electronic brake-force distribution (EBD), the electronic differential lock (EDL) and the traction control (ASR) system, and is permanently active."

"For today’s typical high-torque engines, a form of wheelslip regulation or traction control (ASR) can increase both comfort and safety, particularly on surfaces with differing coefficients of friction or on slippery roads. It makes smooth starts and acceleration possible through all speed ranges without wheel-spin or fishtailing.

ASR only operates in conjunction with the electronic accelerator (E gas) and uses components of the anti-lock braking system (ABS). If one wheel suddenly begins to rotate faster than the others (slip), ASR intervenes in the engine management system and reduces power until the wheel stops spinning.

ASR improves traction and can help the driver maintain control even if the limit of adhesion is inadvertently reached while cornering. In addition, it reduces tire wear. ASR activation, is indicated by a flashing light in the instrument cluster; it works with the electronic differential lock (EDL) and it is also part of the electronic stabilization program (ESP). ASR can be deactivated with the ESP switch."


Znaci ESP je grupa, vecinom, elektronskih stabilizatora koju ne mozes iskljuciti, kada pritisnes ESP iskljucujes ASR... koji samo prekine dotok goriva kada detektuje proklizavanje, svi ostali sistemi su permanentno ukljuceni. Kao sto rekoh svi ovi sistemi ovise od ABS senzora...znaci diskonektujes ABS senzore i svi ce biti iskljuceni ;)
 
Član
Svaka cast, ubjedio si me. Nemoze se ugasit fakat :cool:
(jebga neznam otaj emgleski u tebe)

Dakle, ESP se "moze" ugasiti :icon_biggrin: pored toga moze se kodirati i da bude u modu normal, comfort, mobil tj. kodiran je za razlicite modele auta, zavisno od tezine. Adrese su od 01 do 60, a fabricki je kodiran za to odredjeno vozilo, a isto se moze prebaciti mod u neke od ovih gore pa ces imati max ili min granicu kad ce se paliti.

Tarot zna, samo pitajte :)
 
Član
Permanentno aktivan znaci ne mozes ga ugasiti pritiskon na dugmicak ili nesto tako, znaci nema "opcija" za to, kodiranje ESP modula nije bas "opcija", onda si mogao i iscupati citav ESP modul ili kao sto rekoh diskonektovati ABS senzore :D

Ja na GTI-u imam samo ASR i mogao sam ga iskljuciti kodiranjem, i ASR i ABS... mada ASR mogu iskljuciti i na dugmicak :D
 
Član
orienz je napisao(la):
Permanentno aktivan znaci ne mozes ga ugasiti pritiskon na dugmicak ili nesto tako, znaci nema "opcija" za to, kodiranje ESP modula nije bas "opcija", onda si mogao i iscupati citav ESP modul ili kao sto rekoh diskonektovati ABS senzore :D

Ja na GTI-u imam samo ASR i mogao sam ga iskljuciti kodiranjem, i ASR i ABS... mada ASR mogu iskljuciti i na dugmicak :D
E vidis i ASR mozes disable na slican nacin.
Tj. u tvoj slucaju da ti ostane samo ABS bez ASR-a i nece ti blinkat na tabli lampica :)
 
Član
Yea, nisam ocekivao da poster ima uopste pristup vag-com-u ili nekom diagnostic softweru... kao sto rekoh nema 'lake' opcije.
 
Član
e raya fakat svima hvala samo moram pitati nermina kako se t moze trajno iskljucit dakle kako sam ja razumio to je preko softvera ili se moraju otkaciti ti neki senzori LP
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top