Megane RS 275 Trophy

Megane RS 275 Trophy

Putovanja.ba
Administrator
Nakon nekolicine fotografija na kojima su se mogli vidjeti samo pojedini detalji, Renault je zvanično skinuo pokrov sa tehnički unaprijeđene i produkcijski ograničene edicije najsnažnije verzije Megana koja se krije iza naziva Megane RS 275 Trophy.

140514153.1_mn.jpg


Nakon što je Renaultov Megane RS 265 Trophy nedavno izgubio titulu najbržeg automobila s prednjim pogonom na čuvenoj njemačkoj stazi Nürburgring Nordschleife, jer je novi Seat Leon Cupra 280 DSG od Megana bio brži za nešto više od 9 sekundi, u sportskom odjelu Renaulta odlučili su da je došlo pravo vrijeme za ponovni povratak na vrh.

U to ime, dvolitarski četverocilindarski turbo-benzinski motor umjesto dosadašnjih 265 sada razvija 275 KS pri 5.500 obr/min, a najveća vrijednost obrtnog momenta iznosi 360 Nm u režimu od 3.000 do 5.000 obr/min.

U Renault Sportu kažu da je za dodatne konjske snage "kriva“ kompanija Akrapovič koja je za Megane RS 275 Trophy proizvela izduvni sistem od titanijuma koji je otvoreniji i lakši od standardnog, a pored toga nudi i znatno ubjedljiviju zvučnu kulisu. Megane RS 275 Trophy standardno se nudi sa Cup šasijom i ograničenom blokadom diferencijala, a kupci će opciono moći dobiti podešavajuće Öhlinsove amortizere i posebne opruge "posuđene“ s trkaćeg rally Megana N4.

U opcionoj ponudi su i gume Michelin Pilot Sport Cup 2 razvijene posebno za Megane RS 275 Trophy. Automobil će izvana biti prepoznatljiv po žutoj boji karoserije i Trophy oznakama. Na listi opcione opreme su i 19-inčne crne felge Speedline Turini. Unutrašnjost karakterišu prednja trkaća Recaro sjedišta koja su obložena kombinacijom alkantare i kože. Za prošivanje je korišten crveni konac.

Alkantara je pronašla svoje mjesto na upravljaču i na ručici parkirne kočnice, a ručica mjenjača napravljena je od aluminija. Za sada nema zvaničnih informacija o ukupnoj težini automobila.

Iako je najavljeno da će se 16. juna zvanično znati ostvareno vrijeme kruga Megana RS 275 Trophy, kruže glasine da RS 275 Trophy već drži novi rekord Nürburgringa za automobile s prednjim pogonom s ostvarenim vremenom od 7 minuta i 45 sekundi.

 
Član
Nije toliko ekstreman koliko se ocekivalo, al ako bude fakat tako brz, onda nema sta da se prica... :)
 
Član
Auto je super i izgledom i sve... ali nemaju ova nova auta vise onog sportskog duha, sad je luksuz bitan a osjecas sporta, osjecaj da si u sportskom autu za trke, buka motora, izgled kojim se odvaja od standradnog auta, brzina, osjecaj voznje, sport prije luksuza, izdvajanje ispred drugih, izbacivanje nepotrebnih gluposti luksuza iz auta da bude sto laksi i brzi sve manje i manje ima u novijim autima sto bas i ne pruza neku utjehu sportskog osjecaja. Sto se tice megana zadnje sto su imati takvo nesto je bio Megane R26R, sve poslije toga jeste brzo jeste da obara rekorde ali je kao da se vozas u jako brzom luksuznom autu, sto po meni je bezze, ja bi prije R26R-a uzeo bas zato sto je ganjano maximalan osjecaj u njemu i sportski duh nego ovo gdje sjedis u normalnom luksuznom autu kojem je samo nabacen jako dobar motor ovjer i kocnice...
I ne radi to samo renault nego i svi ostali su sada takvi, neki su jos i iz 90-ih takvi samo ubaci jaci motor i ovjes malo podesi i kocnice mozda i kazu eto robe, pile :confused: a sjednes u njega kao da si sjeo u obicnog sa vise opreme o_O niko vise negleda taj sportski duh nego samo sto "luksuznije", kicastije sa sto vise prekidaca od klime, radia, kojekakvih upravljaca za retravizore, za podesavanja na display-u, stakla i slicno...

Sve u svemu dobro auto i jako brzo ali R26R kod mene drzi titulu iako je sporiji :D
 
Član
Znao sam da ce se spomenuti tabla i display, ali to je samo radi muzike display ide, jer ja dok sjednem u auto palim muziku pa da se ne handrljam vise sa mp4 playerom i da se ne fulja oko mjenjaca, a i onaj display, tacnije tablet ako je luksuz onda ja ne znam :D Pa druze kod mene evo stoje u garazi vrata sa osvjetljenjem i sa elektricnim podizacima, instalacija kompletna, daljinsko zakljucavanje, centralna brava, letva volana sa servom, kompresor, sve stoji a ja nemam neki gust to ugradjivati jer ne vidim potrebe za tim... ;) imas ljudi kojima je bitno da li auto ima servo radi onih 2.5 sekunde sto stoji u mjestu, a onda kad se vozi na cesti mu je nebitan podatak kakva je podloga ispod jer ne moze preko serva bas to dobiti kakva je podloga i osjecaj da osjeti svaki kamencic na cesti koliko ja dobijem preko mehanike, bitno im je da ima klimu radi onih 20 dana kad grije sunce i opet je ne ušpale jer se 10% poveca potrosnja, isto tako elektricni podizaci, centralna itd... Ja ne patim za tim... A opet svako ima svoje misljenje :D
A moje misljenje je da se vise ne gleda toliko na taj sportski duh nego na ku*cenje kad neko vidi da kaze WAAAUUU gledaj opreme prekidaca, upravljaca. tockica sta ima u autu. na volanu ima nekakvih prekidaca... a ne kao u R26R gdje nisi imao zadnja sjedista nego kavez nazad, ne znam opet kako kome, ali po meni se ne gleda vise "to" nego luksuz sa jakim motorom i dobrim vjesanjem, a osjecaj je nebitan vecini danas...

R26R-for-web-4-L.jpg

Ja bi iskreno vise ovo volio nego zadnja sjedista :D :D imas gepeka gdje stvari staviti, a ujedno imas i kavez nazad :D
 
Poslednja izmena:
Član
I ja bi volio vise to da se bavim trkanjem a sta bi s njim u svakodnevnom zivotu, onak 90 posto mi je voznje 1-2-3 brzina... i da imam pored njega i auto za svakodnevnu upotrebu.....a ovaj megic gore je bas to auto....luksuz , udobnost i kad se oces ispuhat brz i sportski...savrsen autic
 
Legend
Auto je super i izgledom i sve... ali nemaju ova nova auta vise onog sportskog duha, sad je luksuz bitan a osjecas sporta, osjecaj da si u sportskom autu za trke, buka motora, izgled kojim se odvaja od standradnog auta, brzina, osjecaj voznje, sport prije luksuza, izdvajanje ispred drugih, izbacivanje nepotrebnih gluposti luksuza iz auta da bude sto laksi i brzi sve manje i manje ima u novijim autima sto bas i ne pruza neku utjehu sportskog osjecaja. Sto se tice megana zadnje sto su imati takvo nesto je bio Megane R26R, sve poslije toga jeste brzo jeste da obara rekorde ali je kao da se vozas u jako brzom luksuznom autu, sto po meni je bezze, ja bi prije R26R-a uzeo bas zato sto je ganjano maximalan osjecaj u njemu i sportski duh nego ovo gdje sjedis u normalnom luksuznom autu kojem je samo nabacen jako dobar motor ovjer i kocnice...
I ne radi to samo renault nego i svi ostali su sada takvi, neki su jos i iz 90-ih takvi samo ubaci jaci motor i ovjes malo podesi i kocnice mozda i kazu eto robe, pile :confused: a sjednes u njega kao da si sjeo u obicnog sa vise opreme o_O niko vise negleda taj sportski duh nego samo sto "luksuznije", kicastije sa sto vise prekidaca od klime, radia, kojekakvih upravljaca za retravizore, za podesavanja na display-u, stakla i slicno...

Sve u svemu dobro auto i jako brzo ali R26R kod mene drzi titulu iako je sporiji :D
Nisam ljubitelj renaulta, ali mogu reci da se oni jos uivjek najvise kompromitiraju kada je u pitanju brzina, buka, manjak luksuza itd itd.. bas taj r26r kog si spomenuo je bio nesto sto se rijetko vidja od komercijalnih proizvodjaca, ovaj trophy nije radikalan u tom smislu, ali vjerujem da ce izbacit i takvog, cisto da se nastavi tradicija.. sto se toga tice, sve pohvale za renault sport..
 
R26R, kao i Mini GP su baš jedinstveni i ekstremni. Stvoreni za ljude koji hot hatch ne žele koristiti kao Merc taxi nego baš kao hot hatch :D :)
 
Član
Renault je definitivno najekstremniji kad su upitanju beskompromisne jurilice i kad se trazi osjecaj u voznji. I ovo sto nude danas je za vecinu previse, ovjes kod Cup modela je poprilicno tvrd, te vec tu treba zrtvovati udobnost za performanse, sto ljudima danas tesko pada. Nije to do proizvodjaca toliko, trziste diktira ponudu. Bas taj stari R26.R, ako se ne varam proizveden je u samo 500 komada i Renault se poprilicno namucio da ih sve proda. Auto koji je u performansama i osjecaju u voznji briljirao, ali kupaca za tako nesto ekstremo je ocito malo i pitanje je hoce li Renault opet izbaciti nesto slicno tome. A kome nije dovoljno sto nudi ovaj Megane iznad serijski, vazda mu moze sam izvaditi zadnju klupu i malo zvucne izolacije, staviti gume za trackday i imat ce poprilicno ekstremnu jurilicu, to sto takav auto nije dosao iz tvornice i ne cini ogromnu razliku.

P.S. Mislim da mi je ovo najduzi post na forumu koji sam nakucao sa moba. Sad ako izbaci neku gresku pri objavi, pobudalit cu :)
 
Član
ma sve je to ok, ali treba taj auto koristiti svaki dan, a tad ti je jako bitan servo volan, pogotovo kad imaš točkove koliki se danas stavljaju na auta, treba otići s njim na more, a meni tu klima treba pogotovo, volim u autu imati lijep display, jbg lijepo izgleda, bixenon je nešto bez čega ne bih uzeo niti jedan auto i td. a o adaptivnom ovjesu i da ne pričam ;)
sve su to stvari koje po meni ne kvare hot hatcha, ovi današnji i dalje imaju odličan ovjes, odlične kočnice, motor, večina i odličan zvuk i po meni to su stvari koje ih čine dobrim i to je u svakom narednom modelu još bolje
 
Putovanja.ba
Administrator
Zvanično: Renault Megane RS 275 Trophy-R prešao Nirburgring za 7:54.36 minuta

renault%20rs%203.jpg

Renault je prošlog meseca objavio prve zvanične slike i detalje o novoj verziji sportskog Megana RS, ali tada nije saopšteno njegovo vreme na Nirburgringu za koje je jedino napomenuto da će iznositi manje od 8 minuta.
Iako se nedavno pojavila i nezvanična informacija u kojoj se govorilo da se radi o 7 minuta i 45 sekundi, Francuzi su danas zvanično saopštili da vreme iznosi 7 minuta i 54.36 sekunde.


renault%20rs%2033.jpg

Kako bilo, Francuzi su sa Meganom RS 275 Trophy-R pripremili jasan odgovor na nedavni rezultat Seat Leona Cupra 280 koji je Nirburgring prešao za 7:58.44 minuta, čime je postavio novi rekord za vozila sa prednjim pogonom. Rekord je dakle sada ponovo u francuskim rukama...

renault%20rs%203333.jpg

Ukratko, novi Megane RS 275 Trophy-R ima i Akrapovič izduvni sistem (izduvna cev od ugljeničnih vlakana), nove alu točkove (opciono i 19-inčni crni Speedline Turini točkovi), Michelin Pilot Sport Cup 2 gume, Ohlins Road & Track amortizere, kočioni sistem da diskovima od 350 mm, Cup šasiju, trkačke trake, sportska Recaro sedišta, volan sa alkantarom, dok je pod haubom 2,0 litarski četvorocilindrični turbo motor koji sada raspolaže sa 275KS pri 5500 o/min. i 360 Nm pri 3000-5000 o/min.

renault%20rs%2033333.jpg

Prosečna potrošnja goriva po fabričkim podacima je 7,5 l/100 km, a emisija CO2 iznosi 174 grama po km. Treba pomenuti i da je u odnosu na standardni RS Trophy ova R verzija lakša za skoro 100 kg.

renault%20megane%20rs%203222221.jpg

Megane RS 275 Trophy-R će biti ponuđen u ograničenoj seriji (samo 250 komada), a prodavaće se u 15 zemalja.
 
Top