Kompresor 60l - Motor ?

Kompresor 60l - Motor ?

Vozdra raja znam da sam profulao podforum ali nemam druge opcije. Imam kompresor od 60l koji nema motor i imam motor na vrabcu/kranu koji ne koristim. Ne razumijem se stvarno u to pa me zanima da li taj motor moze pokretati kompresor. Ukoliko je potrebno poslikacu to sve i napisati informacije. O kompresoru znam samo da je trofazni. Otprilike ovakav:

slika-119767-2012-02-1328583499-default.jpg


60l10.jpg


znaci ima ove neke dvije "glave" ne znam kako da se izrazim.
 
Član
progooglaj i vidi za takav kompresor specifikacije koji motor,koliko snage,obrtaja,treba ti najmanje od 2kw pa gore,a taj sa krana ako nije sa reduktorom trebao bi moci jer ima dovoljno kw sigurno ali mozda ne obrtaja,jos ako hoces prepravljati sa trofazne na monofaznu struju racunaj da ces izgubiti oko 20-30 % snage na motoru
 
amkos je napisao(la):
progooglaj i vidi za takav kompresor specifikacije koji motor,koliko snage,obrtaja,treba ti najmanje od 2kw pa gore,a taj sa krana ako nije sa reduktorom trebao bi moci jer ima dovoljno kw sigurno ali mozda ne obrtaja,jos ako hoces prepravljati sa trofazne na monofaznu struju racunaj da ces izgubiti oko 20-30 % snage na motoru

rekli su mi da bi mi odgovarao motor sa 2000 i nešto obrtaja, ne znam tačno. Pretpostavljam da to nije toliko ni bitno, ukoliko je manje obrtaje sporije će puniti, ukoliko je više brže će puniti, ili griješim. Nisam planirao prepravljanje s trofazne na monofaznu. Pogledaću kasnije ovaj motor pa napišem karakteristike.
 
Član
mi smo u ratu pravili od motora od mjesalice i od motora od ves masine u zavisnosti da li je bio sa jednom ili dvije kompresorske glave.
 
Sto motor ima vise obrtaja vise ce puniti, ali ce ti se vise zagrijavati glave i klipovi i vise ce stvarati kondenza u boci.

Pogledaj kolika ti je remenica na klipovima, puno veca nego na motoru, tako da se klipovi vrte 2-3x sporije od motora, mozes ici i na neke normalne obrtaje, 1000-1400rpm, i to bi ti bilo najbolje. A snaga, to moze okretat i motor od 1kw jer je prijenos takav, tj zbog velike remenice na klipovima.
 
Ima dvije glave, znaci moze skoro pa bilo kakav motor. Ovaj od vrabca ima 1000 i nesto obrtaja ne vidim fino. Ma bitno mi je samo da radi necu ga forsirati nesto posebno :icon_smile:
 
Član
brzinu vrtnje kompresora regulises omjerom izmedju remenica na radilici i na motoru, ako manja remenica pokrece vecu brzina rada radilice je manja i obratno
 
Proizvođač motora je Lematec. Piše na njemu ovako : ASYNCHRONOUS MOTOR SINGLE PHASE SELF-BRAKING - znam sta znaci ali to mi nista ne znaci :D

P1 530W RPM-1 1300

Ima još nekih oznaka ali mislim da vam nije od pomoći.
 
Član
to je jednofazni motor sa 0,53 kw mislim da neces postici nista s tim motorom ako ga namjestis na kompresor stim da treba odraditi prenos a i motor bi se grijao dosta,mozda cak nebi mogao ni pokrenuti kompresor
 
Top