Koje motorno ulje preporucujete!?!?

Koje motorno ulje preporucujete!?!?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ljudi svaki put kad trebam da mijenjam motorno ulje u dilemi sam koje izabrati!
Postoji milion preporuka: "Plavi" shell 10w 40,castrol 10w 40,najeftinije (jer nije toliko bitno) i jos mnogo drugih gluposti!..itd!
Pa molim nekog strucnog da mi kaze...koje ulje najbolje odgovara za moje vozilo!Radi se mk golf 3,TDI 1996 g!I da li je preporucljivo voziti ga 10.000KM ili ga treba mijenjati ranije?!?
Hvala!!!
 
ja sipam Repsol,proguglaj pa vidi ko ga koristi,orijentaciono,15w40 30KM sa zamjenom...ostalo skuplje..i orginalno je
 
Član
da je fiat rekao bi selenia. za golfa mozes koristiti castrol i shell i neces nista pogrijesiti sve je to tu negdje
 
Član
daki je napisao(la):
REPSOL 5w40 21 KM litar

rijetko je to ulje za taj motor.
ispod 10w-40 ne treba ici s obzirom na starost masine i predjene kilometre

Razlika u 5w-xx i 10w-xx je osim u nacinu izrade sintetika-polusitetika je i ona koliko brzo ulje prilikom hladnog starta dodje do najvisih dijelova motora. Kod sintetike je ovo vrijeme nesto krece te se ono preporucuje za sofisticirane motore sa jednom ili vise turbina zbog toga da se turbine na hladnom startu ne vrte bez podmazivanja. No to se isto tako moze rjesavati i malo laksom nogom na gasu prilikom hladnog starta da se dozvoli da se ulje popne. Koliko vidim ovdje je u pitanju dizelas starije konstrukcije koji ne zahtijeva ulje visokih performansi kao sto su ova skupa sinteticka. Ne znam kolika je razlika u cijenama ali mislim da se sa dvije zamjene sintetickog za iste pare moze tri puta zamijeniti polusinteticko sto je u svakom slucaju bolje za motor, a jos usput i servisi to rade besplatno sada. Proizvodjac je manje bitan kada se u opticaju poznati proizvodjaci. Shell, Castrol, Selenia, Total, Elf, Mobil1 (Exxon Mobil) sve su to ulja koje preporucuju proizvodjaci i koja ce sigurno odraditi posao za koji su namjenjena.
 
Ma naspi ono sto prozivodjac preporucuje.

Tako sam se ja pravio budala, pa jednom nasuo duplo skuplju (20ak KM litar) full sintetiku Shell Helix Ultra (siva flasa) 5w40, i potrosio je pola litra na 10.000KM, onda nakon toga dva puta poslje sipao propisano po knjizici ESSO polu-sintetika Ultra 10w40, i na 10.000km ne potrosi mjerljivu kolicinu, kako je bilo do maximuma, tako bude i kad mijenjam ulje nakon 10K km.

Najvaznije je da redovno mijenjas ulje.
 
Pa slusaj druze ovako da rijesimo tu dilemu oko dobro ili lose svaki proizvodjac ima dobro ulje al zato je i cijena veca,
sve zavisi koloko si spreman da platis za kvalitet i sigurnost. Ja ti preporucujem
za tvog Golfa Castrol 10W40 je po mjeri i sigurno mozes voziti 10 000 bez ikakvih problema.
Sve sto uzmes ispod 10 KM/l nije ti resenje za puno kilometara.
 
Do sad sam sipao sve i svasta!Uglavnom nikad nisam uzimao nista ispod 10 KM!Zadnje sto sam sipao je castrol 10W 40(neki bijeli kanistercic)!:lol:
...a presao sam s njim 8 000 KM,pa neznam da li da ga mijenjam!?Neznam kako se ponasa u TDI motorima!
 
Član
Sigurno Castrol magnetec diesel 10x40 ,a mozes i probati Castrol Edge 5x40 ma da ti je opet bolji Magnetec jer Edge je za motore bez bosch pumpe
 
Legend
10W40 je 10tak KM litar 5w30 je 21..

Koliko se ja razumijem 5w30 je kvalitetnije ulje za novije motore, 10 w40 moze u vozila starija od 4 godine, a 15w40 je za taxi NAFAKA VW Golf II :cool:
 
Član
MTR je napisao(la):
bitno je da ga ima , al po meni Castrol Magnatec Profesional 10 W 40

potpis:cool::cool: samo bolje mijenjaj malo ranije ulje npr na 8000km;););)

TROUBLE_MAKER je napisao(la):
Do sad sam sipao sve i svasta!Uglavnom nikad nisam uzimao nista ispod 10 KM!Zadnje sto sam sipao je castrol 10W 40(neki bijeli kanistercic)!:lol:
...a presao sam s njim 8 000 KM,pa neznam da li da ga mijenjam!?Neznam kako se ponasa u TDI motorima!
mijenjaj! bolje za motor u svakom slučaju:cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top