Koje gorivo?

Koje gorivo?

U pitanju je Yaris 07, 1.3 87KS.
Do sada sam sipao na slovenackom petrolu 95-cu, i onak, potrosnja je 7.5 gradske.
Probao sam gorivo i na Nestro petrolu (98-ca) i auto bolje ide, kao da je jace (imam takav utisak).
Ono sto me zanima, u upustvu za Yaris pise da je preporuceno gorivo bezolovni 95.

Mislio sam kad potrosim ovu 95-cu, da naspem neki aditiv za ciscenje dizni (moze preporuka koji?) i da sipam onda na OMV super 100.
Da li ce njemu skoditi ako ja naspem recimo na OMV Super 100? Jel ima veze neke ako je gorivo jace nego sto je preporuceno?
 
Član
Gorivo sa više oktana mu neće štetiti, pitanje je samo para jer je i 98 i taj omv 100 skuplji benzin nego 95-ica.
 
Pare mi ne znace toliko, na pun rezeorvar usteda mi je 5KM. Ako je to gorivo stvarno cistije i bolje, onda mi nije zao njega sipati.
I jos samo da mi kazes (kazete) oko ovih aditiva za ciscenje dizni. Valja li to sipati?

Naime na Yarisu (tako kazu u servisu) se ne mjenja filter goriva nikada, jer ima sito u rezeorvaru. Prilicno sam neiskusan i neobrazovan sto se tice ovih stvari pa moram i ovo pitati - Hoce li taj aditiv sta zeznuti, tipa podici mulj iz rezeovara il tako nesto? Ima li uopste veze ovo sto ja napisa:D
 
Član
Po meni u novija auta treba sipati ono koje je predivđeno, dakle ako pise 95 oktana, onda sipat 95, osim ako "novije" auto nije preslo preko 100 i kusur tisuca km, onda slobdono u obzir dolazi i vise oktansko gorivo, mada ja iskreno sumljam po nekim amaterskim mjerenjima OMV Super 100, i nema preko 95 oktana... Tako da bi to bilo idealno za tvoj motor. Te bi trebao osjetiti blagu razliku na vuci, i potrosnji...
 

MTR

Član
whiplasher je napisao(la):
Hvala na savjetima. Cekacu da potosim ovaj petrolov 95, pa prelazim na OMV100.

sto kaze Zela , nista aditivi , nego ti nju slozi po gasu i zadaj u obrtaje , nakon 15 minuta agresivnije voznje dizne ce da budu ko nove
 
Top