Kako paliti auto - sa ili bez kvačila

Kako paliti auto - sa ili bez kvačila

Član
Da li ste se zapitali kako pravilno paliti auto - sa ili bez pritisnutog kvačila. Ako ste vlasnik starijeg istočnjačkog modela, sa zaštitom od paljenja bez kuplunga (praksa napuštena zbog sigurnosnih razloga -- zamislite da vam "crkne" auto nasred željezničke pruge, anlaserom bi ga mogli pomaknuti par metara, a ako imate blokadu, u mogućnosti ste samo da se pomolite...) nemate alternative. No da li je tako i najpravilnije?

Oscilacije u obrtajima prilikom paljenja motora su najveće oscilacije u obrtajima u jedinici vremena na jednom motoru. Aksijalni ležajevi su ležajevi (dva polumeseca) koji imaju funkciju prilikom upotrebe kvačila, dakle usled potiska, aksijalnog, na radilicu da je zadrže u poziciji i da drže zadatu geometriju ugla radilica/klipnjača (90 stepeni).

Ležaj je po konstrukciji klizni ležaj sa par kanala koji čistim curenjem ulja iz letećeg ležaja dobijaju podmazivanje.
Ovaj ležaj (pardon, ležajevi) se haba kada se koristi kvačilo/kuplung. E sad, ono sto je interesantno, mogu da se okrenu - mimoiđu na sastavu polutki i da se okrenu usled brzine rotacije.. Na ovaj način dolazi do promene geometrije ugla klipnjača/radilica (normalno je da bude 90 stepeni), što povlači dodatno enormno habanje letećih ležajeva i eto veselja.

Zašto dolazi do habanja aksjalnih ležajeva.. Pa to se moze objasniti tzv. hladnim startom kada ulje (motorno) nije dovoljno retko (lakotecivo) da prilikom prvog jutarnjeg starta dospe tamo gde treba, već jednu, dve, tri sekunde navedeni ležajevi ostaju "suvi" (već sam rekao da se podmazuju preko letećih), a još bivaju pritisnuti vašom levom nogom...

Pa kako da palimo onda auto? Univerzalni odgovor ne postoji..

Ukoliko vaš automobil ima opciju da se ne moze upaliti bez pritisnutog kvačila, prinuđeni ste da ga pritisnete (američki automobili sa ručnim menjacem, južnokorejci - Hyundai Pony iz 1991. recimo, neki japanci). Ukoliko ta opcija nije aktivna, odgovor je sledeći:

1. Ukoliko je u menjaču gusto ulje (80 ili 90), iznad 12-15 stepeni Celzijevih ne treba pritiskati kvačilo, dovoljno je da auto bude izbačen iz brzine.. Ispod te temperature pritisnuti kvačilo, čim motor proradi pustiti ga.. Na taj način se smanjuje napor anlasera.

2. Ukoliko je ulje u menjaču 20 ili česće 30 (Merc, Ford, Volvo), uvek paliti bez pritisnutog kvačila, bez obzira na temperaturu..

Eto, to bi bilo to... Svako od nas je kupio auto da ga služi, ali treba znati ponešto o autu i ne mustrsti ga bez veze..
 
Član
mozes paliti i sa i bez kvacila... Kad sitsnes kvacilo druk lezaj ce da se okrece sa radilicom i sa korpom tj. sa motorom, a akone pritisnes nece tako da je to isto sajze :icon_smile: hehe ja palim uvijek bez vis 5 godina i nemam problema, jedino zimi ako je auto vani pa stisnuti kvacilo da lakse anlaser okrece samo to....
 
Član
Ja uvijek pritisnem, sta da promasim ler nekad il ga zaboravim ubaciti u ler pa se zabijem u nesto. Bjazi ba :D
 
Član
šuti ,nekad ne vidim na oči , nit mi se da gledat jel u brzini , stisnem ga brate, i svoj coek :D
 
Član
Uvijek palim sa kvacilom, pa u garazi nemam ni 10cenata lufta, police naprijed, ofulam i donji sam:lol:

A i recimo navecer, uvijek pritisnem ,sta ja znam u kojoj brzini sam ga ostavio.
 
Član
tako sam ja jednom u garaži, ja ga ubacim u ler i malo turiram, izađem iz auta, a drugu ubaci u 1. i ja nisam vidio to, ja opet da upalim... kad poleti... ja stisnu kočnicu, kvačilo i izvadi ključ, malo je falilo:icon_smile::icon_smile::icon_smile::icon_smile: tako da je uvijek dobro stisnuti kvačilo i rahat si;)
 
moj komsija je izbio garaznu pregradu(drvena garaza), htio upalit auto-Golf mk1 GTI dao gas do poda-1. brzina a nije stisno kvacilo, i stari kad je doso s posla hebo mu je sve po spisku :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
moj se ne moze upaliti bez kvacila, fabricki namjesteno (golf 6)... kad okrenes kljuc isto koda nisi okreno, izbaci na kompjuteru upozorenje da pritisnes kvacilo...
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Ja uvijek pritisnem, sta da promasim ler nekad il ga zaboravim ubaciti u ler pa se zabijem u nesto. Bjazi ba :D

hehehe ja sam jednom izbio komsiju sa parkinga kad sam mislio da mi je u leru a ono bio u prvoj ccccccc od tada kvacilo pri paljenu pritisnuto :lol:
 
Ja uvijek pritisnem kvacilo, zatim izbacim iz brzine, pustim kvacilo i palim auto, kad sam procitao ovu temu bas sam uporedio kako pali sa pritisnutim ili pustenim kvaclom, bolje i lijepse pali sa pustenim. Nikad nigdje ne zurim tako da se polahko pripremim i krecem.
 
Top