Kako da auto bolje "diše" ?

Kako da auto bolje "diše" ?

Šta ima u ovih novijih dizel motora da je preporucljivo izbaciti kod cijele grane izduva, a osebno kod chip-ovanih motora... Ok, znam da je preporucljiv KN panel filter, ali sta raditi sa izduvom da auto bolje dise?
 
Član
imao sam par ponuda za svoj katalizator,da skinem pa da prodam...al' nisam htio iz jednog jedinog razloga...
Zašto skidati nešto što je fabrika stavila?da ce se nesto poboljšati skidanjem,valjda ga ne bi ni u fabrici stavljali...
fakat ne kontam to skidanje katalizatora :icon_confused:

ovo je naravno laicko misljenje,ne razumijem se u to,samo sam logiku upotrijebio...
 
Ma u redu je to, katalizato se stavlja zbog eco normi, ali sam vidio isto tako kad sam vadio iz svog drudod auta, bio je zabetoniran, tamo nema sanse da zrak prolazi... A mogu zamisliti kako je kad se ramap uradi i kad turbo radi na vise bara..i kad ima vise gasova za izbaciti... nemam pojma...:icon_rolleyes: :icon_question:
 
Član
ne samo zbog eco normi ima nesta i u povratnom pristisku :icon_smile: ako ti je Optimum mapa u ECU nemas potrebe skidati katalizator....nece se zacepiti sigurno ima i bolje sagorijevanje u motoru nego fabricka mapa sto rezultira cistije gasove..
 
Stilo je napisao(la):
ne samo zbog eco normi ima nesta i u povratnom pristisku :icon_smile: ako ti je Optimum mapa u ECU nemas potrebe skidati katalizator....nece se zacepiti sigurno ima i bolje sagorijevanje u motoru nego fabricka mapa sto rezultira cistije gasove..

da, ima i toga ;)
 
Član
stilo ti je rekao i to je tacno ali treba uzeti u obzir nase gorivo, predjeni kilometri-starost auta .... tako da kod auta starog
deset godina katalizator cesto bude u losem stanju. . . isto tako mogu ti praviti problem na tehnickom ako nemas katalizator ..
 
meni je smijesno jedino Zelin avatar koji slikovito pokazuje na koji nacin mozes uticati na tu dzidzu u zadnjem loncu :lol:

ja sam osjetio na golfu bolju vucu kada sam skinuo katalizator(1.4 16v) ali se na usudjujem na dizelu sada :icon_rolleyes:
 
nermin suljagic je napisao(la):
meni je smijesno jedino Zelin avatar koji slikovito pokazuje na koji nacin mozes uticati na tu dzidzu u zadnjem loncu :lol:

ja sam osjetio na golfu bolju vucu kada sam skinuo katalizator(1.4 16v) ali se na usudjujem na dizelu sada :icon_rolleyes:

:lol: :lol: ... ja sam skinuo na golfu 4, ali sam presao 530 000 KM dosad, kat se bio bukvalno zabetonirao, a sad ne znam sta da radim na Ibizi, nemam problema, ali u slučaju remapa ne znam sta da radim...
Najbolje da sve povadim, cijev fi 60 od do i :123: :icon_biggrin:
 
Član
Stilo je napisao(la):
ne samo zbog eco normi ima nesta i u povratnom pristisku :icon_smile: ako ti je Optimum mapa u ECU nemas potrebe skidati katalizator....nece se zacepiti sigurno ima i bolje sagorijevanje u motoru nego fabricka mapa sto rezultira cistije gasove..

povratni pritisak igra ulogu ali kod atmosferskih motora,kod motora s prednabijnjem ne,sto se tice katalizatora ako nije zacepljen nema ga potrebe skidati,ne ides na trke.
 
Top