Jedno pravno pitanje

Jedno pravno pitanje

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
pozdrav svima... long time no see :D da pređem na stvar..

Sinoc u 23h i 4min tačno zaustavi me policajac, niti je saobracajajac niti koji vrag nego onako u uniformi, mahao mi svijetiljkom i ja stanem...
Stajem i gledam tko je kad jedan jebivjetar koji me ne voli ama bash nikako, njemu sam indirektno stao na zub i hebe me na svakom cosku.
POslije 15.minutne rasprave i zapisivanje u neke blokice kao sto se imaju kupit kod kineza rece mi da ide prekrsajna prijava i kazna u iznosu od 50KM. U ruke mi nije dao nikakav đjavo niti slicno nego samo u blokic svoj napisao podatke... E sada posto me buni novi zakon koji ni sam Bog ne moze skontat intresuje me ovo dolje navedeno...
Ja imam vozacku 2godine i 7mjeseci, pa me zanima da li mene kaci bash ovo sto je on rekao da ne smijem poslije 23h vozit sve dok ne napunim punih 23godine...
btw... sjecam se prije kad dobijes prijavu uruci ti Listic neki posrani,. kako je sada po novom, jeli mi trebao dati neki list ili slicno

Član 184.

(7.) Lice koje je položilo vozački ispit i dobilo vozačku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1 ne smije dvije godine od dana izdavanja vozačke dozvole upravljati vozilom na putu brzinom većom od 70 km na sat, na putu namijenjenom isključivo za saobraćaj motornih vozila i brzom putu brzinom većom od 90 km na sat, odnosno 120 km na sat na autoputu, a lakim motociklom 40 km na sat, niti tim vozilom smije vući priključno vozilo, a ni organizirano prevoziti djecu.
(8.) Lice iz stava (7) ovog člana, mlađe od 23 godine, ne smije upravljati vozilom u saobraćaju na putu u vremenu od 23 sata do 5 sati osim ako je s njim u vozilu lice starije od 25 godina koje ima vozačku dozvolu i kojem u posljednjoj godini nije izricana zaštitna mjera ili mjera sigurnosti zabrane upravljanja motornim vozilom.


Unaprijed Hvala

P.S. isto jucer samo rano ujutro u RSu su me uhvatili da preticem na punoj, tu jesam pogrijesio Boze moj ali i ljudi su bili pa mi napisali 30KM cestitku (iako nisu trebali, auto iza mene je preticalo zajedno samnom i njega su tj NJU su pustili s opomenom)
 
Član
sto se tice kazne za voznju poslije 23 je tacno da kaznjavaju tj ako te zaustave onda provjere godiste i slicno. ne ganjaju bas raju sad da vide imas li 23 godine islicno nego nasumice, i jos ako te je uzeo taj drot na zub.
znaci poslije 23 ne vozi ili ako bas moras sa velikom paznjom ili pusti bradu da izgledas malo starije.

ne znam nek neko upuceniji dopuni ovo sto sam rekao ili ukaze na grsku u recenom.

PS ako ti nije dao papiric ne vjerujem da ti moze ista. eto
 
emirEX_sa je napisao(la):
sto se tice kazne za voznju poslije 23 je tacno da kaznjavaju tj ako te zaustave onda provjere godiste i slicno. ne ganjaju bas raju sad da vide imas li 23 godine islicno nego nasumice, i jos ako te je uzeo taj drot na zub.
znaci poslije 23 ne vozi ili ako bas moras sa velikom paznjom ili pusti bradu da izgledas malo starije.

ne znam nek neko upuceniji dopuni ovo sto sam rekao ili ukaze na grsku u recenom.

PS ako ti nije dao papiric ne vjerujem da ti moze ista. eto


1. nije bitno dali je saobracajac, ili pozornik niti bilo koji drugi faktor. ako taj policajac radi na odredjenom sektoru, on je odgovoran za taj sektor i vrsi u njemu kontrolu osoba, vozila itd.

2. nema neke selektivne provjere, nego bas nasumice kako covjek kaze
ako si mu stao na zub to je druga prica al i tu ne mozes nista jer ako si mladji od 23 godine i zatekne te poslije 23 sata nisi u pravu.

3. sto se tice prekrsajne prijave ne mora ti dati bas nista pa ni papiric, dovoljno je da ti kaze da ce protiv tebe biti podnesena prekrsajna prijava zbog toga i toga, a ne mora ni to.

4. e to ti sve kazem zato sto i ja radim u policijskoj agenciji, jest da ne zaustavljam po cesti ali, imam znacku, eto kazem ti kako ide
 
Član
mijo_16v je napisao(la):
emirEX_sa je napisao(la):
sto se tice kazne za voznju poslije 23 je tacno da kaznjavaju tj ako te zaustave onda provjere godiste i slicno. ne ganjaju bas raju sad da vide imas li 23 godine islicno nego nasumice, i jos ako te je uzeo taj drot na zub.
znaci poslije 23 ne vozi ili ako bas moras sa velikom paznjom ili pusti bradu da izgledas malo starije.

ne znam nek neko upuceniji dopuni ovo sto sam rekao ili ukaze na grsku u recenom.

PS ako ti nije dao papiric ne vjerujem da ti moze ista. eto


1. nije bitno dali je saobracajac, ili pozornik niti bilo koji drugi faktor. ako taj policajac radi na odredjenom sektoru, on je odgovoran za taj sektor i vrsi u njemu kontrolu osoba, vozila itd.

2. nema neke selektivne provjere, nego bas nasumice kako covjek kaze
ako si mu stao na zub to je druga prica al i tu ne mozes nista jer ako si mladji od 23 godine i zatekne te poslije 23 sata nisi u pravu.

3. sto se tice prekrsajne prijave ne mora ti dati bas nista pa ni papiric, dovoljno je da ti kaze da ce protiv tebe biti podnesena prekrsajna prijava zbog toga i toga, a ne mora ni to.

4. e to ti sve kazem zato sto i ja radim u policijskoj agenciji, jest da ne zaustavljam po cesti ali, imam znacku, eto kazem ti kako ide

iako imam vise od 23 bas me je zanimala situacija oko tog ogranicenja. hvala na obrazlozenju
 

IGY

Član
sta go9d da bilo duzan ti je dati uplatnicu koju moras platitio u roku 7 dana
 
ne bas. uplatincu dobivas samo ako zelis da platis kaznu i izbjegnes postupak na sudu, i to za prekrsaje za koje je fiksna kazna. a ako je rijec o slucaju kao ovaj sto smo gore spominjali (voznja poslije 23 sata a manje od 23 godine) za taj prekrsaj nije fiksna kazna, za taj prekrsaj se odredjuje i zastitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom i za taj prekrsaj sudac odredjuje kaznu tako da kod tog slucaja policajac nema nikakve veze sa kaznom, niti je on moze odrediti
 
Legend
Uff mijo znaci imamo policajca medju rajom :) moramo se pazit. Tnx za obrazlozenje jasno i glasno. Nevidjo samo jesil se predstavio gore pa ako nisi zacas i to :).
 
daki je napisao(la):
Uff mijo znaci imamo policajca medju rajom :) moramo se pazit. Tnx za obrazlozenje jasno i glasno. Nevidjo samo jesil se predstavio gore pa ako nisi zacas i to :).

predstavio sam se kad sam se registrovao na forum


doduse nisam rekao da sam policajac

radim u granicnoj policiji, a inace sam bio u specijalcima, i to mi je nekako draze od ove klasicne policije
ti me daki znas sigurno, moj golf je nekad bio od mirela boksera, a stanovao sam iznad mocarta
 
zaboravi reci za ovo kad se ne plati za 8 dana.

kad se to ne plati za 8 dana predmet ode na sud i sudac donese rjesenje kako ti nisi platio i onda nista

kamate se racunaju, nece te niko traziti, ali

kad dodjes da izvadis neki dokument, npr. pasos, vozacku, saobracajnu ili licnu nece ti dati taj dokument ili ga produziti dok ne isplatis svoju kaznu plus kamate
 

JD.

Član
edo_16v je napisao(la):
@mijo   Kolike su kamate.. Imam ja jedan nalog za pojas i nisam ga platio..

pise ti na nalogu

ako ne platis u tom roku, kad ti posalju poziv da platis zaracunaju ti dodatnih 20 KM
 

JD.

Član
mijo_16v je napisao(la):
kad dodjes da izvadis neki dokument, npr. pasos, vozacku, saobracajnu ili licnu nece ti dati taj dokument ili ga produziti dok ne isplatis svoju kaznu plus kamate

ma jasta, neces moci ni zrak udahnuti ako ne platis kaznu.

jest bas ce tako svakog provjeravati. inace su nam opstine jako uvezane, u jednoj mozes biti registrovani serijski ubica dok u drugoj mozes imati status neosudjivanog lica :icon_rolleyes:

sto to prije nije funkcionisalo kad je to tako lako ? pa znam ja ljudi sto imaju po 2-3 hiljade KM neplacenih kazni pa ih niko nista ne provjerava. sto je najtuznije i kad ih murija zaustavi i ono provjeri podakte tamo im nista ne nadju :lol::lol:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top