Izvlačenje struje

Izvlačenje struje

Pozdrav,

Ovako imam slijedeći problem sa autom, zezao me jedno vrijeme tako što je vukao struju iz akumulatora 100 ljudi mi reklo akumulator 100% i stavim nov VARTA 70Ah opet isto par dana vuče struju, onda odjednom sve normalno slijedećih mjesec dana, evo sad opet nije htio upaliti ispraznio akumulator.
Da li je moguće da je stvar u alternatoru tj. da on nekad radi nekad ne radi, tj. nekad ga normalno puni odjednom ne puni ?
Jer mi ništa nije jasno juče vozio auto ujutru neće da upali pa to nema sile da ga za 9 sati isprazni, jedino mi je objašnjenje da je akumulator radio bez alternatora pa izvukao struju i sad nece. Auto je GOLF IV TDI.

Napominjem akumulator nije 100% mjenjao sam 3 akumulatora, i ne nije do zime jer mi se to dešavalo i u po ljeta.
Kad sam skinuo klemu + i izmjerio multimoetrom izvlačenje - 0,01 što nije ništa.

Hvala unaprijed i pozdrav. :) :)
 
najjednostavniji nacin da saznas sta je, ako ti vec punjenje nije problem jeste taj da fino ugasis auto, ugasis sve potrosace (sijalice u nebu bla bla i ostalo), nakacis instrument na aukumulator i pratis pad napona na njemu, tj da li opada i koliko, ako pada ispod 12.6 kada je auto ugaseno nesto vuce, obicno napon na ugasenom autu na akumulatoru stoji oko 12.8V, ako vidis da pada napon onda lagano idi vadi osigurac po osigurac na tabli sa osiguracima i nakon svakog izvadjenog osiguraca prati da li napon pada, onda kada nadjes u cemu je problem napon ce prestati padati......

ako ti je mrsko sada ici osigurac po osigurac, skini klemu preko noci pa vidi hoce li ujutro kada je vratis htjeti upaliti, ako upali onda ovo gore ti je jedino rjesenje,,,,, pretpostavljam da ti je neki relej zaljepio i ostane upaljen nakon gasenja auta i vuce struju ;)
 
Član
Pad napona moze biti neprimijetan kao sto i sam napon akumulatora u mirovanju moze da varira. Jedini nacin da vidis koliko se struje vuce iz akumulatora kada je sve pogaseno, jeste da skines minus klemu sa akumulator i spojis u seriju ampermetar izmedju minus pola na akumulatoru i te skinute kleme. Ako nisi siguran da sam znas to napraviti, onda neka elektricar uradi.

Zavisi od auta, ali obicno ne smije da se vuce preko 50-100 miliampera kad je sve ugaseno. (mada ima izuzetaka)
 
zen_3dom je napisao(la):
najjednostavniji nacin da saznas sta je, ako ti vec punjenje nije problem jeste taj da fino ugasis auto, ugasis sve potrosace (sijalice u nebu bla bla i ostalo), nakacis instrument na aukumulator i pratis pad napona na njemu, tj da li opada i koliko, ako pada ispod 12.6 kada je auto ugaseno nesto vuce, obicno napon na ugasenom autu na akumulatoru stoji oko 12.8V, ako vidis da pada napon onda lagano idi vadi osigurac po osigurac na tabli sa osiguracima i nakon svakog izvadjenog osiguraca prati da li napon pada, onda kada nadjes u cemu je problem napon ce prestati padati......

ako ti je mrsko sada ici osigurac po osigurac, skini klemu preko noci pa vidi hoce li ujutro kada je vratis htjeti upaliti, ako upali onda ovo gore ti je jedino rjesenje,,,,, pretpostavljam da ti je neki relej zaljepio i ostane upaljen nakon gasenja auta i vuce struju ;)

Hvala na vako dobrom objašnjeju, probat cu kako si mi napisao. Morat ću otići sutra samo kupiti novi multimetar pošto sam danas nešto probavao čačkati i kako je ostalo na amperima ja htio izmjerit volte tj. napon i spalilo sav multimetar zapušilo ga i izgorio..... hehhe :))
 
Top