Hidropodizaci

Hidropodizaci

Zanima me vaše mišljenje,šta raditi kada pocnu da kuckaju hidropodizači? Šta se moze uraditi da se ne kupuju novi? Neko kaze "naspi gušće ulje", neko kaze "naspi aditiv za hidropodizace",itd...
Takođe ne bi bilo lose ako ima neko nesto da kaze o tome da li loš hidropodizač moze nanijeti stetu u motoru (bregasta,ventil,...) ???


Dakle,vaše mišljenje, ima li lijeka ili je jedino rješenje kupovina novih?
 
Član
promijeni podizace, kad prokucka znaci da su otisli, sa guscim ces ih malo utisati ali to ti nije rjesenje jer su ti podizaci otisli, a i nije bas pametno na ovako hladnim danima sipas gusce ulje....
hidropodizac se "napuse" uljem i zatvara prostor izmednju ventila i bregaste da bi se naravno s njima izbjegla stelanja ventila i slicno, kad hidropodizac ode, on se ne moze vise "napuhati" uljem i kad ga bregasta pritisce ona prvo njega sabije dok ne dodje do kraja i tek onda otvara ventil, znaci ventil se manje otvara nego sto bi trebao a i dobijes onaj zvuk lupkanja tak tak tak tak, znaci s tim sto je otisao odmah se i manje otvara ventil sto znaci i manje zraka u motoru i to ti je i manje snage odmah i plus ruzan zvuk... Vremenom od lupanja ako se ne zamijeni on moze i da pukne.

Moj savjet i najbolje rjesenje je zamjena hidropodizaca, nikakva sipanja guscih ulja ili aditiva...
 
prije svega navedi da li je rijec o benzinskom ili dizelskom motoru, starije ili novije generacije!!!
a mislim da moze napraviti stetu, ostetiti ventil, u najboljem slucaju nije preporucljivo tako voziti (jer ako je hidropodizac los onda je funkcija ventila losija)
sumnjam da bi gusce ulje pomoglo nesto posebno, opet zavisi je li hidropodizac otisao totalno ili nije (pa mozes probati, mada zimi nije preporucljivo gusto ulje)
i opet kazem navedi o kojem autu i motoru je rijec?
 
prije svega navedi da li je rijec o benzinskom ili dizelskom motoru, starije ili novije generacije!!!
a mislim da moze napraviti stetu, ostetiti ventil, u najboljem slucaju nije preporucljivo tako voziti (jer ako je hidropodizac los onda je funkcija ventila losija)
sumnjam da bi gusce ulje pomoglo nesto posebno, opet zavisi je li hidropodizac otisao totalno ili nije (pa mozes probati, mada zimi nije preporucljivo gusto ulje)
i opet kazem navedi o kojem autu i motoru je rijec?
U pitanju je 2.0 16v benzinski motor,97. godina.
Nakon sto je glava obrađena i sve montirano,kada je upalio auto poceo se cuti taj zvuk tak tak tak tak. Kada je hladan i kad ga tek upalim ne cuje se nista. Tek kad pocinje da se zagrijava pojavljuje se taj zvuk i to samo do 1500 obrtaja,poslije nestaje. Po zvuku bi se reklo da je samo jedan podizac u pitanju...

Jos da napomenem da je u motoru total 5w-40 sintetika,kao sto i fabrika preporucuje za taj motor.... e sad,treba imati u vidu i to da je motor sigurno presao 150 000-200 000km
 
promijeni podizace, kad prokucka znaci da su otisli, sa guscim ces ih malo utisati ali to ti nije rjesenje jer su ti podizaci otisli, a i nije bas pametno na ovako hladnim danima sipas gusce ulje....
hidropodizac se "napuse" uljem i zatvara prostor izmednju ventila i bregaste da bi se naravno s njima izbjegla stelanja ventila i slicno, kad hidropodizac ode, on se ne moze vise "napuhati" uljem i kad ga bregasta pritisce ona prvo njega sabije dok ne dodje do kraja i tek onda otvara ventil, znaci ventil se manje otvara nego sto bi trebao a i dobijes onaj zvuk lupkanja tak tak tak tak, znaci s tim sto je otisao odmah se i manje otvara ventil sto znaci i manje zraka u motoru i to ti je i manje snage odmah i plus ruzan zvuk... Vremenom od lupanja ako se ne zamijeni on moze i da pukne.

Moj savjet i najbolje rjesenje je zamjena hidropodizaca, nikakva sipanja guscih ulja ili aditiva...
I ja sam za to da se zamjene hidropodizaci,bez sipanja gusceg ulja,pogotovo sad preko zime,ali problem je slijedeci: Ne mogu nigdje u sarajevu da nađem hidropodizace za moj motor,osim u ovlastenom servisu. Tamo je cijena jednog hidropodizaca 49,00km!!! A meni treba 16 komada,bez gatanja koji valja a koji ne valja jer su svi oni tu negdje. I ako zamjenim jedan,uskoro ce jos neki poceti kuckati.....
 
Top