Frikciona spojnica

Frikciona spojnica

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MyX

Član
Frikciona spojnica - lamela

Ima zadatak da kratkovremeno razdvoji koljenasto vratilo (radilicu) motora od ulaznog vratila mjenjača i da ih ravnomjerno spoji pri izmjeni stepena prenosa i pokretanju vozila sa mjesta.  

Kvačilo (ili kuplung) je dio koji služi da bi se, prema potrebi, mogao prekinuti prijenos snage između motora i mjenjača. Da malo pojasnim, recimo kako prijenos snage u automobilu započinje na izlaznom dijelu koljenastog vratila i nastavlja se na kvačilo odakle odlazi prema mjenjaču. Iz mjenjača snaga se prenosi do diferencijala te, na kraju, putem (polu)osovina do točkova. Najznačajniji dio kvačila, je tzv. lamela, ili stručnije, disk. Radi se u stvari o metalnom disku na koji su s obje strane zalijepljene (ili zakovane) frikcione obloge. Ove obloge, rade na istom principu kao i obloge kočnica, tj. kada su pritisnute uz zamajac osiguravaju trenje potrebno da bi se snaga prenosila bez gubitaka. Zamajac, koji je pricvrscen na izlaznom dijelu koljenastog vratila, ima na sebi površinu predviđenu za nalijeganje lamele kvačila.

S druge strane lamele kvačila nalazi se potisna ploča. Pritiskom na papučicu kvačila ustvari se pomjera potisna ploča (posredstvom potisnog ležaja). Ona, tada, pritisne lamelu kvačila uz zamajac te se cijeli taj sastav počinje okretati. Krug od kog se sastoji lamela kvačila ima u sredini nekakav nazubljeni otvor. U tom je otvoru pričvršćena osovina kvačila koja, kada je lamela pritisnuta o zamajac i kada se okreće prenosi snagu s koljenastog vratila prema mjenjaču. Na krugu lamele kvačila nalaze se i opruge čija je uloga da ublažavaju trzaje koji bi se mogli prenijeti na mjenjač kada "otpustimo kuplung" (kada se lamela zavrti zajedno sa zamajcem).

Jedan od bitnijih dijelova spojnice je potisna ploča. To je metalni disk (krug) s namjenom da lamelu kvačila pritisne uz zamajac. Potisna ploča je tako napravljena da se može slobodno okretati. To je potrebno zato što potisna ploča kada je papučica kvačila otpuštena, u stvari čisto naliježe na lamelu kvačila koju, s druge strane, okreće zamajac. Da bi se mogao ostvarivati potreban pritisak potisne ploče na lamelu kvačila (dovoljan da prenos snage s radilice prema menjaču "poteče'' bez proklizavanja), s njene se zadnje strane nalaze opruge. Ove opruge pritisću potisnu ploču prema lameli kvačila, a samu lamelu prema zamajcu. To je "normalan" položaj kvačila i u njemu je omogućen prijenos snage. Kada pritisnemo papučicu kvačila, mi u stvari, posredstvom niza poluga, djelujemo na sabijanju ovih opruga te se lamela kvačila odvaja od zamajca. Tako se, pritiskom na papučicu, prekida prenos snage kroz kvačilo. Opruge koje pritisću potisnu ploču mogu biti spiralne ili tanjirastog oblika (uobičajenije). Poklopac spojnice nepokretno je pričvršćen na zamajac i okreće se zajedno s njim. Na njega se, s unutrašnje strane, oslanjaju opruge koje pritisću potisnu ploču. Potisni ležaj posljednji je od vitalnih dijelova spojnice, a preko njega se prenosi sila s poluga koje vodi od papučice kvačila. Unutar potisnog ležaja prolazi osovina kvačila, prema menjaču.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top