elektronicari pomoc

elektronicari pomoc

Član
imam neku stariju sivacu masinu,nije bila upotrebljavana duze vrijeme,radila je i sve ok i onako ukljucen kabal u uticnicu kad puce nesto ,otvorim kad izbio kondenzator,sad neznam kako da spojim obicni neki iste vrijednosti ili priblizne,ovaj stari ima sa jedne strane 2 zice a sa druge 1,pise na njemu 0,1mf i onda se dijeli na dva puta po 0,02 mf,da li bi se mogao spojit obicni kond. sa 2 zice,neznam sta bi mogla biti u ovog 3 zica mozda masa,:icon_question: jel ima neka trgovina s elektronickom opremom da pokusam vidjeti...hvala
evo skica
 
A zasto ne bi naso isti kond, ima toga moze se kupit,
Ti to mozes napravit kako si zamislio a pitanje je da li ce to raditi kako treba ili hoce li uopste radit
 
Član
ja bi draga srca kupio nov takav kond.ali gledao sam ovdje nema nigdje bio u sve trgovine s elektronikom i nema :icon_cry: jel ima neka internet trgovina s elektronikom ja sam pokusao sve moguce sto sam znao,ja mislim da moze radit i bez njega samo bi imao smetnje na tv,kompu,radiu itd....
 
Član
i dalje nista,evo slika sa masine,pa ako neko konta ovo da prepravi skicu na obicni kondenzator ili bez njega uopste,


 
Član
amkos je napisao(la):
i dalje nista,evo slika sa masine,pa ako neko konta ovo da prepravi skicu na obicni kondenzator ili bez njega uopste,



Ako sam dobro skonto na prvoj slici si nacrtao semu koja je nacrtana na "kondezu". Onda je vrlo lahko napraviti samo spojis isto kao na semi ( mislim da treca ide na masu po ovome sto vidim) ... Doduse ono sto je voma bitno, imas kapactitet koji ti trebaju kondezatori, ali moras znas i napon. Ako imas i napon, onda samo sastavi sve kao na prvoj semi i ne sikiraj se.
 
Član
Ovaj kondenzator mozes zameniti sa tri koja cije vrednosti znas i koje ces povezati prema slici. Posto ti je kapacitet kondezatora poznat, a napon nije, trazi kondezatore ciji je napon 400V pa nadalje, jer se kondezator povezan na mrezu ponasa kao akumulator samo sto ce napon na njemu biti veci za "koren iz 2" puta, odnosno 230V x 1.41 = 325V . Znaci, da nebi doslo do proboja kondezatora, trazi one ciji je nazivni napon od 400 i preko volti. ;)
 
Član
poznat mi je napon evo sa kond.250 V ~/350 V = i pise Test 1500 V 50 ~ ,da li bi mogao da spojim dva blok ili keramicna od 0.02uf sa jednim od 0,1 uf imal kakve veze blok ili keramicni,na blok kond,pise i napon a na ovim keramicnim nepise,moze li kakva slika koje kond,da ubacim
 
Član

jel mogu da spojim ovakav keramicni kondenzator od 0.1mf jel zna neko
imam i ova dva sto trebam od 0,02 mf
 
Član
amkos je napisao(la):

jel mogu da spojim ovakav keramicni kondenzator od 0.1mf jel zna neko
imam i ova dva sto trebam od 0,02 mf

Mozes!! Ako si nekada rasklapao fen za kosu, morao si videti u njima takve kondezatore. ;)
 
Top