Daylight - Zakon u BiH???

Daylight - Zakon u BiH???

Naime, interesuje me da li je iko upoznat sa veselim zakonom u BiH i kako je definisano sta su to Daylight farovi a sta ne, tj. ukoliko ja sada upgrade-ujem svoje farbicke farove sa daylight KIT-om da li onda mogu voziti samo s njima upaljenim danju ili sta vec????

Ja sam gledao u zakoniku (ZOBSu) ali tamo nigdje nista o tome nema, e sad kako sta itd????

images


audi_headlight.jpg
 
ako dovoljno jako svijetle mislim da nebi trebao imat problema. jer ove originalne npr na audiu su bas bljestave.
 
Član
Novi audiji koji imaju dayliht farove i voze samo pod dalightom, jer ima senzor koji sam pali svjetla kad je potrebno u tunelima i slicno, tako da nema te sta kaznjavat ako imas daylightove, eh sad nezz za ove aftermarket farove, al vjerujem da ni za njih nebi trebalo biti problema...
 
Član
mene su nekoliko puta zaustavili, i bas zadnji put ja pitam reko ovo je treci put da me zaustavljate zbog ovih farova, kazu moraju bit upaljena svjetla, ja kazem reko ovo su dayline farovi, nista to kaze pali svjetla, ali nijedan me nije htio kaznit :icon_question: sad neznam i mene intersuje.
 
Član
Kod nas na fakultetima gradivo je praistorijsko pa tako i stavke u zakonima ne poznaju nove tehnologije...Ovi na audiju možda i mogu proći jer imaju jako svjetlo a aftermarkt ne vjerujem jer ja koje sam vidio učiš ih tek kada blizu priđeš ;)
 
Član
Mog dajdzu isto 3-4 puta zaj*avali zbog dnevnih svjetala na novoj octaviji.. Nalaze se dole na braniku gdje su maglenke i svaki put ga policija zaustavi i upozori ga da farovi moraj ubiti upaljeni, ovo dnevno ne vazi bez obzira sto je fabricki tako podeseno....
 
kod mene je trenutno angel eyes kao na slici ispod
311020091524-1.jpg

images

245220-bi-xenon-projector-lens-w-ccfl-rings-universal-img_6746.jpg



pored ovoga sam mislio dodati jos jednu nit iste boje nesto kao na prvoj slici u postu, e sad ne znam kako ce nasi kerovi to gledati, da li cu moci vozikati po danu samo s tim....

znam da to dosta zavisi i od drota, kako koji, pa mi zato treba iz zakona kako je definisano....

u njemu samo ima da za vrijeme voznje i po danu i po noci moraju biti upaljena oborena svijetla, ali onda kako ovi sa daylight na novijim autima???
 
Član
Ja ti nebih preporucio vozikanje pod angleima, jer nisu upadljivi kao daylightovi, ja imam 2x prstena u faru i 4x led pozicije pored ringova, te 1x led sijalicu za poziciju, pa se opet ne usuđujem vozit pod tim bez kratki svjetala....
 
evo iskopao sam slikicu kako je to kod mene po danu, nije bas neupadljivo ali tu je gdje je, zato sam mislio jos jednu nit ovakvu dole dodati radi jacine...

02082010272.jpg
 
Član
Nezz prijatelju to meni ne djeluje upadljivo jos kad sunce upekne pa sve zivo svjetli i reflektira, a ti kako hoces...
 
Član
zakonski MORAS imat upaljena oborena kratka svijetla,daylight ne spada u to! j*es nas zakon al tako je....i moze te kaznit za to....
 
mene su zaj*avali zbog mojih angel eyes-a na golfu jer kako kazu to je dodatno osvjetljenje,hahahaha
nesmijem voziti snjima,hahahahhah
ali to su nasi drotovi iz Banovica,uveliko poznati po njihovoj celicnoj pesnici u borbi protiv Tuninga :lol:
j*em mu mamu,sto i kod nas ne uvedu zakon za ono atestiranje,tj.kako je u americi...des na tehnicki i ljudi ti propisi sta moras imati i ako ispunis te uslove onda ti nesmije niko nista...tako da mozes registrovati MAGARE samo da ima farove,zmigavce,da ima gdje tablicu okaciti inaravno da su dobre kocnice i volan(upravljanje)... :icon_smile:
a da drugo odgovorim na pitanje...
nesmijes voziti na daylight farove(osvjetljenje) danju izuzev ako su fabricki(audi,opel,mercedes itd.) jer svaki drugi oblik je nadogradnja i podlijezan je atestu koji 99,9% auta kod nas nema niti se moze uraditi(koliko sam ja upucen),tako da nesmijes voziti...
 
Član
u pravilu po trenutnom zobsu u divnoj nasoj, audi, mercedes i svi ostali sto imaju daylight, ne prolaze nas zakon... jer on ne zna za termin daylight, vec samo za kratka svjetla... djaba sto je fabricki i orginal, nas zakon navodi upaljenja kratka svjetla i to je to.... :icon_mad:

audi i nije problem, ali jesu drugi npr oktavija i ostali, kojima je daylight kod maglenki... vecina drotova ce lizalo i sto su upaljenje maglenke...bezveze te zaustavljaju...
ili kao starom mi, na polukruznom, upali mu se corner light, drot lizalo kaze ne radi ti jedna maglenka :lol: :lol:
 
Nista, znaci generalni zakljucak je da imao ili nemao daylight mozes da ga famflas u bih, cak izvadio iz audia njegov daylight i ubacio sebi ne moze, iako to na audiu prolazi, njih niko ne pegla....

Nista, ima da sprovedem neku žnj sijalicu u far koja ce samo sijati po danu.....
 
Top