Dakar: De Villiersu povijesna pobjeda

Dakar: De Villiersu povijesna pobjeda

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Giniel de Villiers osvojio je povijesnu pobjedu za Volkswagen na reliju Dakar.



De Villiers je ušao u povijest kao prvi pobjednik relija Dakar s dizelskim automobilom. Volkswagenove posade bile su jako uspješne na prvom izdanju relija Dakar u Južnoj Americi.

Drugo mjesto u ukupnom poretku osvojio je Mark Miller, drugi vozač Volkswagena. Momčad njemačkog proizvođača automobila ostvarila je dominantnu prednost pred konkurencijom, i reli je završila sa više od sat prednosti ispred ostalih.

viliers2_mt.jpg


Činilo se kako će Volkswagen slaviti trostruku pobjedu na najtežem svjetskom reliju, no Carlos Sainz izletio je nekoliko dana prije kraja relija.

Španjolac je dominirao na vrhu poretka, no prevrnuo je Touareg na jednom od brzinaca, a njegov suvozač Michel Perin ozlijedio je rame.

De Villiers je najviše profitirao Sainzovim odustajanjem. Bio je najbrži na tom brzinskom ispitu, pa je prešao u vodstvo sa udaljenog trećeg mjesta. Vodeću poziciju zadržao je do cilja u Buenos Airesu.

viliers3_mt.jpg


„Ovo je nevjerovatno. Nikada prije nisam iskusio nešto ovakvo. Bio sam jako nervozan u zadnjim kilometrima, no ovo je nevjerovatan osjećaj.“

„Tako sam sretan zbog svih u momčadi i svih koji su nas pet godina podržavali u Volkswagenu.“

Mark Miller usporio je na zadnjem brzinskom ispitu relija i mirno ušao u cilj kao drugoplasirani.

„Momčad je pobijedila, to je bio naš cilj. Mogli smo pobijediti Giniel ili ja, i to tako funkcionira. Ja sam mlad i imati ću puno prilika, nadam se.“

I dok su neki slavili, drugi su imali dosta razloga za zabrinutost. Volkswagenove posade dominirale su relijem bez prave konkurencije. Jedan od razloga je loša forma Mitsubishijeve momčadi, koja je u posljednjim godinama vladala ovim natjecanjem. Nakon sedam godina dominacije Mitsubishijeve posade imale su katastrofalan nastup.

Novi dizelski Race Lancer zamijenio je benzinski Pajero, a i samo čelnici momčad su priznali da je prerano za najbolje rezultate novog automobila. Novi Lancer pokazao je brzinu, no nedostajalo je pouzdanosti i konstantnosti. Od tri posade, ostao je samo Nani Roma. Njegovo deseto mjesto slaba je utjeha za japansku momčad.

BMW - ove X - Raid posade preuzele su Mitsubishijevu ulogu i bile su jedina konkurencija Volkswagenu. Nasser Al – Attiyah vodio je u prvim danima relija, no diskvaliciran je jer nije prošao sve kontrolne točke na jednom od brzinaca.

Robby Gordon osvojio je treće mjesto za upravljačem Hummera. Četvrto i peto mjesto osvojili su Ivar Erik Tollefsen i Krzysztof Holowczyc, vozači momčadi Overdrive Nissan.



Rezultati zadnjeg brzinca:



posada,vozač, automobil, vrijeme / zaostatak



1. Giniel de Villiers Volkswagen 1h35:43

2. Leonid Novitskiy BMW + 2

3. Krzysztof Holowczyc Nissan + 17

4. JoanRoma Mitsubishi + 38

5. Guerlain Chicherit BMW + 50

6. MarkMiller Volkswagen + 6:39

7. ReneKuipers BMW + 9:02

8. Matthias Kahle Honda + 9:14

9. Bruce Garland Isuzu + 9:31

10. Ivar Erik Tollefsen Nissan + 9:33



Ukupniporedak:



pozicija, vozač, automobil, vrijeme



1. Giniel de Villiers Volkswagen 48h10:57

2. MarkMiller Volkswagen + 8:59

3. Robby Gordon Hummer + 1h46:15

4. IvarErik Tollefsen Nissan + 6h04:34

5. Krzysztof Holowczyc Nissan + 6h37:49

6. Dieter Depping Volkswagen + 8h43:29

7. Miroslav Zapletal Mitsubishi +11h03:08

8. Leonid Novitskiy BMW +13h15:13

9. Guerlain Chicherit BMW +14h49:49
10. Joan Roma Mitsubishi +17h27:46
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top