Corrado vs Corrado

Corrado vs Corrado

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

MTR

Član
kako sam i obecao u OFF-u evo skeniran test Auto Kluba iz daleke nam 1990 ili 1991 ne znam ni ja tacno

[attachment=21486]
 

MTR

Član
gdje si vidio u to doba turbo,G60 ili kompresor na 16V glavi , samo na ekskluzivama koliko ja znam
 

MTR

Član
jest , zadnji modeli imali su neku oznaku , sad se ne mogu sjetit a snaga oko 220-225 KS , u pravu si
 

MTR

Član
jel to ovaj G60 Rally sa 225 KS ? Morate mi oprostit al nisam pratio VW pa ne znam , al zato ste vi tu ;)

[attachment=21495] [attachment=21496]
 
Nije, ovo je Golf LTD (Limited) G60, inace kao sto je neko rekao ima ih samo 71 komad i prodavani su iskljucivo ljudima iz VW uprave sirom svjeta, kasnije su neki primjerci naravno prodavanji dalje, al vecina je ostala po kojekakvim skladistima i garazama. Boja je bila iskljucivo tamno siva.

800px-Golf2_g60ltd_front.JPG


Evo i sta kaze viki:

Based on the Rallye Golf, a very limited edition Golf Mk2 variant exists, combining all of the high-line options available at the time. Designed and hand-built by the Volkswagen Motorsport division; only 71 of these "Golf Limited" models were produced. The exclusive feature package included a G60 supercharged version of the 16-valve GTI engine, mated to a sports transmission and Syncro four-wheel drive mechanism.

All of these special edition models came in gunmetal grey, with four doors (except two built with three doors), BBS RM wheels in 6.5Jx15", US bumpers, a plain two-headlight grille with a unique blue detail, black VW logo, Hella tinted taillights, motorsport badges and a special numbered plaque. It is rumored that two examples were built with air conditioning. In 1989, these cars cost in the region of DM 36,000[7]/£25,000 (about US$41,250 at the time) each and were primarily sold to Volkswagen-Audi Group executives and management, although a few are known to exist in Britain as of 2005.

These cars produced 210 PS (207 hp/154 kW) 252 N·m (186 ft·lbf) and 0-100 km/h (about 0-60 mph) in 7.2 seconds, making them the most powerful VW Golfs ever produced until VW released the Mk4 R32 with 241 PS (238 hp/177 kW) in 2003.

http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Mk2
 
Član
sad malo gledam, ali i ovaj sa 16v ima SOHC glavu i 209 ks( to je ta Limited serija )

EDIT: pretekao me erve34axim :)
 
Član
uglavnom jebački auto.. preskočio je snagom cijelu generaciju trojke i tek najjača četvorka mu se suprotstavlja
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top