centralna brava

centralna brava

Član
pozdrav
treba mi jedna mala pomoc,
neki dan sam uzeo centralnu bravu i daljinsko zakljucavanje za golfa dva 3 vrata
al nisam nikad radio i malo me zbunjuje par kablova

eo ova slika



Uploaded with ImageShack.us

ova crvena + 12 v dovodim struju zivu preko osiguraca 15 A
crna masa
u mene i nema ova red(small)to je za otvaranje prozozora kolko znam engleski
za sta sluzi ova crveno crna na slici trunk release output
a dje ide ova smedja parking light
to je za ovu sliku

a sad ova



Uploaded with ImageShack.us

jel i na nju ponovo dovodim struju ova crvena sa osiguracem,i crna masa

a ova smedja i bjela se vezu za masom daljinskog zakljucavanja,ovaj mororic sa 5 zica ide na vozaceva vrata,ovaj sa dva na lijeva i jedan od ova dva na gepek
 
prvo da te pitam jesili posebno kupovo daljince a posebno motorice jednostavnije je kada je u kompletu tj. daljinci s motoricima

eh ovako na prvu sliku spajas crvena + crna minus ova za gepek ti ne treba ako ne mislis ugradjivat bravu i na gepek
braun ide na zmigavce ako imas samo jedan izlaz moras praviti varalice na tom kablu tj. kad das zmigavac desno da ti ne pali i lijevi varalica ti je dioda samo je okrenes da ona ne vraca struju na modul kada das rucno zmigavac
moj ti je savjet otvori prvo onu modul kutiju pa provjeri gdje je nastiman onaj pin na 3 sekunde ili na 0.5 sec na tom ti treba da bude
za ovu dolje nemogu ti ovako objasnit malo je komplikovano a moze se sta i sprzit pa da ja budem kriv
trazi sa ovog velikog modula koja zica otvara a koja zatvara vrata
kad bih ti piso nebi stalo na ovu stranicu milion je kombinacija a ako nisi odradio probaj zamjenit za onu u kompletu sto dodje kod nje nemozes nista pogrijesit jer sva ti instalacija vec postoji a ovdje moras dosta prespajat sve u svemu sretno i polahko najbolje bi ti bilo da to u sobi sve spojis pa probas sta i kako
sretno ;)
 
Član
kupio sam sve odjednom,al ja mislim da je to razdvojeno
dobio da tri motorica dvoje kutice,jedna manja jedna veca sa antenom i to je kolko sam skonto modul daljinskog a ona mala elektronika centralne

da,ocu stavljat motoric i na gepek,i nesto sam cuo da trebam provlacit drugu instalaciju za taj motoric,i da ima neko drugo mjesto na kuticici za spajanje gepeka,sto mi je nejasno skroz
a kako cu nac na ovom velikom modulu koja zica otvara a koja zatvara vrata
 
u kompletu dolazi veliki modul i 4 motorica nosaci šerafici i instalacija to je original centralna tj ima svoju instalaciju a ovako moras kemijat i za gepek ima posebna brava za olfa koji imaju original da se moze centralna na njega kacit
 
Član
e u mene je taj komplet samo sto sam se dogovorio sa covijekom da mi izbaci jedan motoric posto mi netreba,al nedodje uz motorice veliki modul vec mali,i sva ona instalacija sarafcici,sipke
a veliki modul dolazi uz skakavce
 
Član
vidi trebaju ti sam motorici i kutijica od daljinskog. sa motorica koristis plavu i zelenu zicu i spojis ih na bijelu i bijelo/crnu. to ti je sva politika. narandzastu i narandzasto/crnu spojis zajedno na +, a zutu i zuto/crnu zajedno na -. to ti je sva politika sto se tice motorica za vrata. kutijica od centralne ti i ne treba.
 
Član
e i ovu semu imam na papriru sto sam dobio,samo sto je zuta/zuto crna + a narandzasta/narandzasta -
a sta da radim sa gepeka,jel da provalacim ovu instalaciju sto sam dobio u paketu i samo spojim motoric naprimjer od zadnji lijevi vrata
 
Član
Prvo sto trebas uraditi je postaviti motorice na svoja mjesta i fino provuci instalaciju do ispod volana (tu ces najlakse naci mjesto da smjestis centralu od centralne, a i tu drugu od daljinskog)
Prvo spajas po ovoj drugoj shemi. Crvena ide na +12V, a crna na masu. Sve druge zice koje idu prema motoricima ce same doci na svoje mjesto, tu ne mozes pogrijesiti ... Braon i bijela zica za sad ostaju slobodne.

Onda prelazis na prvu sliku ...
Crvena ide zajedno sa ovom prvom crvenom na +12V, a crna zajedno sa ovom prvom na masu. Ova crno-crvena sto pitas sluzi za otvaranje gepeka, kad, recimo, zatvoris mjesto za tablicu i skines bravu sa gepeka, pa ga otvaras na struju, preko nje ide taj impulks, ali koliko sam skontao ti hoces da stavis samo zakljucavanje na gepek, pa ti ta ne treba.
Ova braon zica sto pise "parking lights" ide na zmigavce. Mislim da se kod dvojke to moze izvesti sa 4 zmigavca, ako ne, onda moras koristiti dvije diode da razgranas tu zicu i onda te dvije grane spajas u instalaciju od zmigavaca, a to su crno-bijela i crno-zelena zica, najlakse ces ih naci na rucici zmigavaca.

Eh, sad, fali mi sema spajanja zica koje kontrolisu zakljucavanje, ali mislim da treba narandzastu i narandzasto-crnu zicu spojiti na masu, a zuta i zuto-crna ostaju slobodne. Onda bijelu sa daljinskog spoji na bijelu koja je ostala od centralne, a crno-bijelu na braon koja je ostala od centralne i to bi bilo to ...
Ako ne bude radilo, onda probaj zutu i zuto-crnu zicu spojiti na masu, a narandzasto-crnu i narandzastu ostavi slobodne. Jedna od te dvije varijante mora raditi, samo ne znam napamet.

Ako jos sta zapne, slobodno pitaj ...

EDIT : A moze i ovo sto je kolega Emir-ex rekao, jos je i jednostavnije ... Samo je zaboravio da trebas pokopcati i zmigavce sa ovom braon zicom, ali to se podrazumijeva, ali reko da ne zaboravis. A mozes slobodno iskoristiti instalaciju od jednih zadnjih vrata za gepek, ne treba nista novo, samo ces morati malo nastaviti kabal vjerovatno ...
 
Član
Eh, sad, fali mi sema spajanja zica koje kontrolisu zakljucavanje, ali mislim da treba narandzastu i narandzasto-crnu zicu spojiti na masu, a zuta i zuto-crna ostaju slobodne. Onda bijelu sa daljinskog spoji na bijelu koja je ostala od centralne, a crno-bijelu na braon koja je ostala od centralne i to bi bilo to ...
Ako ne bude radilo, onda probaj zutu i zuto-crnu zicu spojiti na masu, a narandzasto-crnu i narandzastu ostavi slobodne. Jedna od te dvije varijante mora raditi, samo ne znam napamet.

Ako jos sta zapne, slobodno pitaj ...

EDIT : A moze i ovo sto je kolega Emir-ex rekao, jos je i jednostavnije ... Samo je zaboravio da trebas pokopcati i zmigavce sa ovom braon zicom, ali to se podrazumijeva, ali reko da ne zaboravis. A mozes slobodno iskoristiti instalaciju od jednih zadnjih vrata za gepek, ne treba nista novo, samo ces morati malo nastaviti kabal vjerovatno ...
[/quote]




Uploaded with ImageShack.us

eo sema spajanja sto si reko da ti fali i vidis na njoj zuta i zuto crna su +12V
a narandzasta narandzasto crna masa al to je mozda najbolje probat u sobi prvo sto emir-ex rekao posto je to najjednostavnije
a kako to da idem preko cetir zmigavca
 
Član
boleM je napisao(la):


Uploaded with ImageShack.us

eo sema spajanja sto si reko da ti fali i vidis na njoj zuta i zuto crna su +12V
a narandzasta narandzasto crna masa al to je mozda najbolje probat u sobi prvo sto emir-ex rekao posto je to najjednostavnije
a kako to da idem preko cetir zmigavca

Ako ces spajati onako kako sam ti prvo opisao onda koristis ovaj princip spajanja sa slike iznad ove sto si zaokruzio, znaci zuta i zuto-crna na masu, bijela na bijelu i crno-bijela na braon.

Ali dosta je jednostavnije i manje je kablova da spojis ovako kako je Emir-ex rekao, jedino onda neces imati centralno zakljucavanje kljucem, nego samo daljinsko, ali mislim da ti to i nije bitno. Ako hoces da ti centralna radi i na kljuc, onda moras onako kako sam ti ja prvo objasnio.

Sto se tice 4 zmigavca, izvadi prekidac od 4 zmigavca iz table i pusti ih da rade, a onda ispitivacem nadji na kojoj zici se pojavljuje struja u ritmu blinkanja zmigavaca i onda na nju spojis ovu braon zicu na kojoj pise "parking lights"
 
Član
ok sutra cu to najvjerovatnije radit
znaci na zmigavce na kad ih upalim na koju dolazi struja u treptajuma na nju spajam smedju
i ono sve ostalo kao sto si reko
 
Član
boleM je napisao(la):
ok sutra cu to najvjerovatnije radit
znaci na zmigavce na kad ih upalim na koju dolazi struja u treptajuma na nju spajam smedju
i ono sve ostalo kao sto si reko

bas tako ...
A kad spojis tu zicu za zmigavce, obavezno isprobaj prije nego sto sastavis sve. Isprobaj da li kad dajes lijevi zmigavac radi samo lijevi, i isto tako za desni i da li uopste rade svi zmigavci kad zakljucas/otkljucas.
Ako ne radi, onda ce ti trebati dvije diode da spojis zmigavce, ali nije ni to bozije slovo ...
 
Član


ovako sam ja napravio diode,raskopo stari radio,i izvadio diode.spoji ih zajedno suprotno od ovih sivih linija na njima.ova roza zica je ona sa modula-parking light-.a ove narandz i naradz.crna su na lijevi i desni zmigavac,isprobo i radi i to je to sto se tice dioda,ali naravno bez mtopica nebi to skopco,hvala druze ;)
a mozes uradit i grecov spoj jes da je malo vise posla al isto sluzi,o su kao nepovratni ventili da nesalje struju nazad
 
Član
amkos je napisao(la):


ovako sam ja napravio diode,raskopo stari radio,i izvadio diode.spoji ih zajedno suprotno od ovih sivih linija na njima.ova roza zica je ona sa modula-parking light-.a ove narandz i naradz.crna su na lijevi i desni zmigavac,isprobo i radi i to je to sto se tice dioda,ali naravno bez mtopica nebi to skopco,hvala druze ;)
a mozes uradit i grecov spoj jes da je malo vise posla al isto sluzi,o su kao nepovratni ventili da nesalje struju nazad

Eto ga ... to je to ...

I diode sluze upravo tome sto si napisao, da ne vracaju struju nazad, tj. da se ne bi desavalo da kad das desni ili lijevi zmigavac, da rade sva 4 ...
 
Član
svaka cast momci
danas sam sve skolopio i sve radi
@mtopic svaka cast sve sam iso kako si i napiso i sve radi samo sto nemoze da idu zmigavci preko 4 zmigavca vec sam moro kako je @amkos uradio sebi izvadio dvije diode iz nekog starog radia polemio sve i jedno kablo na lijevi a drugo na desni zmigavcac i eno ga sad radi :D

admin moze katanac
centralna radi :D
 
Top