Board kompjuter laže? (potrošnja)

Board kompjuter laže? (potrošnja)

Član
imao sam par auta na kojim sam primijetio da board kompjuter laze potrosnju goriva..
NPR:
-Golf 4 1.9 TDI 66KW ,dijagnostika bez greške,ostalo takodje sve ispravno ali potrosnja na board kompjuteru se krece od 8 do 14 l/100km
-Škoda oktavia 1.9 TDI 81 KW na boardu potrosnja ne prelazi 4 l/100km sa gasanjem, normalna voznja pokazuje 1,5 do 2 l/100km

do čega bi tu mogao bit problem ?
 
Član
Mislim da to nije kvar, nego jednostavno tako je, meni se nikad nije slagalo racunica i board, da ne lupam posto nisam siguran kako on racuna potrosnju mislim da je to orijentaciono i da zavisi od kad nije resetovan mjerac i sl..
 
Član
Odavno sam pojedince na forumu pokusavao uvjeriti da im board laze da im auto trosi 5l gradske ali bezuspjesno :icon_smile: jer lakse je vjerovati boardu nego suociti se sa surovom istinom pa naliti pun tank i nakon odredjene kilometraze ponovno pun pa izracunati.
 
Član
ja sa fabiom tdi 74kw pokazuje na 100km skoro uvijek oko 8l....sa 40 litara predjem 550-600km vecina je gradska..
 
Član
Ma taj board je jedno obično sranje, na nekim autima laže na nekim ne laže.

Na Seatu mi je pokazivao prosjek od 5,5 a auto je trošio 1-1,5 litara više, sad na BMW-u pokazuje 6,8 a stvarna potrošnja se kreće od 6,8-7,8 litara, ali uvijek isto pokazuje.

Jedino ispravno mjerilo potrošnje je koliko litara i koliko kilometara, a bord ko bord :icon_smile:
 
Član
a da slucajno ne ostane na drugoj opciji, 2 "moda" sto mjeri, prosjecnu od paljenja i prosjecnu od ranije(npr 1000vise km, zavisno kada je resetovano zadnji put)... mada lako je bord testirat, naspes predjes uporedis, te tacno se zna na cemu je... normalno je da bord nesto odstupa, al ne bi trebao previse...
 
Član
Limpi je napisao(la):
a da slucajno ne ostane na drugoj opciji, 2 "moda" sto mjeri, prosjecnu od paljenja i prosjecnu od ranije(npr 1000vise km, zavisno kada je resetovano zadnji put)... mada lako je bord testirat, naspes predjes uporedis, te tacno se zna na cemu je... normalno je da bord nesto odstupa, al ne bi trebao previse...

Apsolutno tako!

npr. u mojoj astri imaju 2 moda:

1-Trenutna potrošnja (varira od 4L - 30L, zavisi koliko ga stisnem)
2-Prosjecna potrosnja (zavisi kako se vozilo zadnjih 100KM, jer na manjoj kilometrazi nemoze se dobiti tacan rezultat. ovdje od 5,5-8L)

i ima jos opcija: koliko je potroseno goriva u litrima (od zadnjeg reseta), koliko je KM predjeno (od zadnjeg reseta) itd...


I ja sam kontrolisao, i prilicno je tacno. +-0,5L max odstupanja...
 
Član
Koji board ne laže? Ako na potrošnji od 8l laže 0,5 l to je 6% greške. Znaći nauči koliko laže i prema tome se orijentiši i koriguj vožnju ako želiš da štediš.
 
BHT Ovisnik
u mene na proslom volvu je potrosnja u 1deci tocna,ako pise 6.3L toliko je i potrosio, X puta mjerio od tocenja do tocenja i uvijek je tocno bilo,bas uvijek,tako i trenutna....dok sada na ovom volvu varira litar gore dole,a kada vozim na plinu na potrosnju dodam 4 i bude tocno u bocu,znaci ako mi pise npr. 9.3L znam da je sigurno 13.3 potrosnja,al bas,kako to neznam :D
 
Član
nemoze bort pohvatati sipnje goriva u kolicinama 5, 8, eventualno 20KM od kojih se kupi malboro, trazi se 1KM nazad (za kafu) i za ostatak se sipa gorivo.
 
Član
Ja mislim da vi niste resetovali tu prosjecnu potrosnju dugo vremena. Resetuj je prije puta i onda mjeri.

Meni su se na xx auta te prosjecne pokazale poprilicno tacnima...
 
Član
Meni je tačan skoro 99%.

Naime, uzeo sam svesku, ispraznio rezervoar, nasuo pun, upisao litražu i kilometražu, poništio board i vozi. Svako sipanje goriva sam radio isto, pisao kilometražu i litražu, a board nisam dirao.
Nakon cca 15k km sam uporedio i gle čuda, razlika bila samo 0.03l board i papir. :cool:Taman toliko koliko je board zaokružio na jednu decimalu.;)
 
BHT Ovisnik
ja kad sipam uvijek sipam pun,kako god okrenes moras ga nasuti,zasto bih se patio nasipanjem svaki ili svako drugi dan po 20km,od cepa do cepa uvijek tocim i uvijek točan,bilo to 15l ili 50l,i sada plin isto tako,samo sto dodam +4:D
 
Top