BMW e39 530d/142 Kw/2003 god/step-tronic/

BMW e39 530d/142 Kw/2003 god/step-tronic/

Član
Koje su mu mane i vrline :) ... Kakva je potrosnja? I da li on ima partikelfilter (filter cestica)..??
 
Član
Do sada ja ne znam da se neko nesto zalio na e39 opcenito, jedino pripaziti u kakvom je stanju turbina prije kupovine, da li dimi na auspuhu i kakav je dim... ovjes dobar i izdrzljiv, mada i njega treba pregledati jer pretezno ljudi koji imaju auta vise i visoke klase uopste ne odrzavaju nego kad se sve rashrnda onda prodaju... isto tako pripaziti na mjenjac u kakvom je stanju, da li je redovno odrzavan... potrosnja gradske mu je oko 9-10L onako normalne voznje, otvorena je oko 6L a kombinovana oko 7-8L, ali opet zavisi kakav si na gasu, ako volis one penzije voznje da gledas u board comp i spustas potrosnju mozda ces i moci jos spustiti ovo ali ovo su ti podaci neke normalne voznje bes zavarene papucice za pod a i vozaca koji ne prati stalno i ne gleda da ustedi gorivo...
 
Član
Ovjes je dobar, sportski nastrojen ali i udoban, al da je izdržilj i nije baš. Lafete na našim cestama idu ko lude, računaj da ćeš kroz 2 godine sigurno bar 2 mijenjati. Pripazi na sportske suspenzije i velike alu felge. Trap se raspadne za čas zbog nestandardnih dimenzija točkova.

To su auta koja su većinom pregazila 300-400 tkm, pogotovo u dizel verzijama. Pripazio bih i na taj mjenjač, nije se baš pokazao kao super pouzdan. Motor kao motor je dobar ali pati od problema svih modernih dizelaša. Pripazi da nije prebijena mačka, u koju trebaš utrpati 5-6 tisuća maraka za godinu dana samo da bi vozio. Dijelovi su jako skupi, sigurno 20% skuplji nego za seriju 3. A dijelovi za seriju 3 su ionako papreno skupi.
 
Član
Dobro trap odlazi kao i na svakom drugom autu na kojeg natovaris felge i na nasim cestama, isti klinac je i na passatima, i audi-ima koji nose naprijed 8 ramena sa kuglama i dva stabilizatora balans stange, koji takodje odlaze cesto zbog nasih cesta i recimo natovarenih 17-ski i 18-ski na njima sa sirokim gumama, isto tako dodje im set od 400km pa se popne sve do 600-700km zavisno od godine proizvodnje, medjusrija sa dubljim, plicim konusima ma donjima ramenima i na to sve plus ruke za zamjenu...
Za BMW-ovu e39 tezinu to jeste trap dosta izrdzljiv. Ako je trap dobar, nema luftova, da se ne pretjerava sa teskim felgama i ako se normalno vozi i pazi da se ne jase po makadamu i po rupapa i ivicnjacima, sve i jedno moze trajati a ako ne pazis da je ne znam ti kakav trap on ce brzo otici...
 
Član
ljudi kupite benzinca, uvjek je u boljem stanju jer ga je tesko sipati i ubijati u isto vrijeme :D
 
Član
Strah me mjenjaca,kontam,neznam koliko bi me izaslo da mi ubacim manuelac. Zna li iko koliko to kosta i ko to moze dobro uraditi?
 
Član
Pa mogao bih ovoga uzeti jeftino u nekoj kombinaciiji...imao bih prostora za to,ima strasnu opremu,sav je dobar,a nesvidja mi se jedino taj mjenjac. Pa eto u najgorem slucaju da mi je znati koliko izadje ta igranka..? Sta sve treba?
 
Član
Trebaju papucice, mjenjac, lajtung,posuda na kocionom cilidru ako nema tvoja izlaza za lajtung, unutarnji cilindar sto dodje na papucicama, cilindar na mjenjacu,konzola oko mjenjaca unutra u autu, shifter, i majstor koji ce to sve ubaciti i napraviti to kako spada :D sad ne znam da li na satu ima opciju za prikaz brzina i ako ima da li ce izbacivati gresku stalono to ne znam ali to ti je sto ti treba da ubacis ;) racunaj bar jos 1500-2000km da to uradis kako treba... Mada i taj mjenjac ako je ispravan vjeruj da ces uzivati s njim jer to bas i nije obicni automatik dosadan i staromodan :D
 
Super Moderator
ne isplati se to radit nije to to.. i nisu to losi mjenjaci, ne bi trebalo biti problema
 
Član
Neznam raspitacu se jos za mjenjac,a zna li neko ima li ovo auto onaj partikelfilter (filter cestica)...? Nemogu da nadjem na google nista..ima nesto na njemackom to nekontam :(
 
Član
Sto se tice mjenjaca automatik trazi odrzavanje, ne znam ljude koji su se zaliti na taj mjenjac. A sto se tice motora, budi siguran da je taj motor 530d koji je stavljen u E39 common-rail jedan od najboljih BMW-ovim motora ikad napravljenih, i dan danas malo auta tih godista mu moze parirati u odnosu brzina/potrosnja. On nema partikel filter, jedina sansa da postiji partikel u njemu je ta da je naknadno ugradjen u njemackoj sto je jako rijedak slucaj, imao sam primjer vidjeti njih par da su ih svabe ugradile da bi mogli uci u grad umweltzone i to kosta cca 1500€... Mane su vec recene a vjeruj da ces ih preboliti kad vidis vrline.
 
Top