BENZINCI DVA PUTA POPULARNIJI OD DIZELASA

BENZINCI DVA PUTA POPULARNIJI OD DIZELASA

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Zbog skupljeg dizelskog goriva 67% novih automobila pokreće benzinski motor

India_traffic.jpg


Prema rezultatima redovitog mjesečnog istraživanja registracija vozila u našoj zemlji agencije Promocija Plus, u prvoj je polovici ove godine registrirano 49.321 novo osobno vozilo (odnosno 6.285 vozila ili 14,6% više u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje). I dalje je zabilježen veliki porast tržišta novih vozila u Hrvatskoj gdje je povećanje od 14,6% vrlo slično trendovima u novim članicama EU (Poljska +14,6%; Slovenija + 13,8%, Slovačka +19,5%, Bugarska + 23,9%, Češka + 8,7%, Rumunjska + 9,8), ali i u nekim tzv. starim članicama (Finska +15,6%, +10,5%). Istovremeno cijena dizelskog goriva i dalje umanjuje udio automobila s dizel motorom u ukupnim registracijama. Benzinci su dva put popularniji od dizelaša. Prema podacima o novim regostracijama automobila u prvih šest mjeseci 2008. godine zbog skupljeg dizelskog goriva 67,2 % novih registriranih automobila pokreće benzinski motor, a samo 32,8% imaju dizelski motor.

vrsta_goriva_prodaja.jpg


Zanimljiva je polarizacija marki automobila s obzirom na novoregistrirane marke ako se gleda koja vrsta motora ih pokreće – dizelski ili benzinski. Pogledamo li statistiku novi automobili koji se u većem omjeru kupuju sa dizelskim motorima spadaju redom u premijum prestižne marke s velikim limuzinama koje su u pravilu skupe i kod njihovih kupaca, odnosno vlasnika, cijena goriva još uvijek ne igra veliku ulogu. No, samo je pitanje do kada će bolje performanse dizelaša prevladavati u odnosu na jeftinije benzinsko gorivo i kod tih kupaca. Pomalo iznenađujuće je da je jedna američka marka, i još k tome off-road marka kao što je Jeep, s najvećim udjelom prodanih automobila s dizelskim motorom od čak 96,6%, a jednako visoki udio dizelskog motora u prodaji ima Land Rover (100%) i Mercedes (82,7%). Na razini prosjeka od 60 do 70% dizelskih motora u prodaji novih automobila spadaju redom marke Audi, BMW, Volvo, Alfa Romeo.

Statistika novih automobila koji se u većem omjeru kupuju sa benzinskim motorima spadaju redom količinski najprodavanije marke iz kompaktne ili niže klase, vlasnicima kojima je cijena pogonskog goriva izuzetno važna. Apsolutni rekorderi po prodaji sa maksimalnim udjelom benzinskih motora su marke Lada (100%), Suzuki (98%) i Subaru (94,8%), marke koje ionako u ponudi nemaju dizelske motore pa je to razumljivo. Iznad prosjeka sa udjelom od 80 do 90% benzinskih motora su marke Chevrolet, Ford, Fiat i Opel, a u prosjeku ukupne prodaje u Hrvatskoj sa oko 65 do 70% prodaje benzinskih motora su marke Renault, Peugeot, Škoda, Mazda, Hyundai, Seat, Honda, KIA, Nissan, Dacia i Mitsubishi. Zanimljivo je da su jedine marke koje podjednako prodaju nove automobile sa benzinskim i dizelskim motorima Lexus i Toyota.
 
Član
ma ne samo to, nego i mogućnost ugradnje plina...

ja bas gledam jebga uzmes 4.2 motor trosi 15-16l to ti je na plinu proracunano oko 15-17KM na 100km, a dizela bi bilo 37-40KM

a da bi imao dizelasa auto koje trosi 15-17KM na 100KM to su neki slabiji motori sto trose od 5-7l D, i opet isto te dođe... (pa onda je bolje imati jaci motor )

tj. zar nije bolje imati 4.2 vec 1.9tdi ???
 
hehe,nije da mi je drago ovo cuti,nego slavim,vuuhuu!

ima veze ovo sa plinom itekako,jest da nisam bas zagovornik plina,imam jarana koji imaju to,njaa,boca zauzima 65% gepeka,skupa instalacija,bar ova skuplja varijanta,isplatit ce ti se tek nakog 2+ godine,smanji snagu,ali da je zanimljivo i primamljivo,jest.
sto cojk kaze uzmes auto od 300ks,stavis plin,smanjis mu snagu za hm 20%,to je i dalje oko 250 ks (jedan prekidac i opet imas 300ks) a trosi maraka ko 1.9 dizlo,hehe,ne znam kako neko moze voziti dizel:D
 

edo

Član
ja sipam za 1.09,i ako posjupi to se odnosi na plin za grijanje,ne za ovaj bar je kod nas tako...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top