Akumulator pitanje

Akumulator pitanje

Član
poz
u pitanjuu je golf 3
imam neki akumulator marke ISKRA. kad idem raditi ostaje po 1,2 sedmice ispred kuce. Prvi put kad sam se vratio nije htjeo da upali samo sam malo kljuc okrenuo desno nakon treceg paljenja grijaca. nekih 7 sekundi je verglao pa sam vratio kljuc, nije htjeo da upali. Juce se vratim, a zivom blizu planine, stajao 11 dana na hladnoci. Nakon treceg paljenja grijaca okrenem kljuc pa sam ga verglao nekih 30-40 sekundi i upali!
pitam se, jel tako dugo verglanje moze da nasteti motoru ili nekom drugom dijelu?
bilo je -14 neko jutro. jel bolje da kupim nov akumulator za predstojece minuse?
poprilicno su skupi, a ne znam koji je dovoljno dobar da izdura dugo stajanje na zimi posto se desi da ga nepalim po 2 sedmice.
 
golf3td je napisao(la):
poz
u pitanjuu je golf 3
imam neki akumulator marke ISKRA. kad idem raditi ostaje po 1,2 sedmice ispred kuce. Prvi put kad sam se vratio nije htjeo da upali samo sam malo kljuc okrenuo desno nakon treceg paljenja grijaca. nekih 7 sekundi je verglao pa sam vratio kljuc, nije htjeo da upali. Juce se vratim, a zivom blizu planine, stajao 11 dana na hladnoci. Nakon treceg paljenja grijaca okrenem kljuc pa sam ga verglao nekih 30-40 sekundi i upali!
pitam se, jel tako dugo verglanje moze da nasteti motoru ili nekom drugom dijelu?
bilo je -14 neko jutro. jel bolje da kupim nov akumulator za predstojece minuse?
poprilicno su skupi, a ne znam koji je dovoljno dobar da izdura dugo stajanje na zimi posto se desi da ga nepalim po 2 sedmice.

probaj ga napunit i izvadi ga iz auta i ostavi negdje u kuci-stanu na toplom, zima ga izvuce
 
Član
GreenDevil je napisao(la):
golf3td je napisao(la):
poz
u pitanjuu je golf 3
imam neki akumulator marke ISKRA. kad idem raditi ostaje po 1,2 sedmice ispred kuce. Prvi put kad sam se vratio nije htjeo da upali samo sam malo kljuc okrenuo desno nakon treceg paljenja grijaca. nekih 7 sekundi je verglao pa sam vratio kljuc, nije htjeo da upali. Juce se vratim, a zivom blizu planine, stajao 11 dana na hladnoci. Nakon treceg paljenja grijaca okrenem kljuc pa sam ga verglao nekih 30-40 sekundi i upali!
pitam se, jel tako dugo verglanje moze da nasteti motoru ili nekom drugom dijelu?
bilo je -14 neko jutro. jel bolje da kupim nov akumulator za predstojece minuse?
poprilicno su skupi, a ne znam koji je dovoljno dobar da izdura dugo stajanje na zimi posto se desi da ga nepalim po 2 sedmice.

samo trošiš četkice na alnaseru, to i jest potrosni materijal, a motoru nista nece bit ;)
 
Član
ne znam imas li mogucnosti da kad ti tako dugo stoji auto, izvadi akumulator i ostavi ga negdje na toplo ;)
 
Član
zen_3dom je napisao(la):
skidaj akumulator i ostavljaj u kucu ;)

hehe, nije mi ni na um palo!
nekada je najednostavnije rjesenje najbolje.
mozda i mognem pregurat zimu bez da trosim pare na drugi akumulator :D
 
Član
pa da uzmes najbolji i najskuplji koji postoji, nakon duzeg stajanja na zimi ce ti izlapiti. razlika je samo nakon koliko vremena, losiji ce za 5 dana, a onaj mozda za 15, karikiram. kad planiras duze vrijeme da ne palis, skini ga i u kucu, kasnije vratis i sve 5;)

probaj taj napuniti pa ga onda ostavi, vidi kakav ce biti kasnije, ako ne bude mogao izdrzati, ne gine ti novi da kupujes, ali i njega onda skidaj. nemoj i njeg da zajebes ostavljajuci ga dugo na zimi :D
 
Član
Emir ti je dao dobar savjet kako ces ga testirati ;)
A morat ces ga skinuti pogotovu jos ak nije auto u garazi

Moj je prosle godine kupljen nov pa ono kad je bilo -22 nije mogao upaliti a samo 2 dana nije auto vozeno :icon_rolleyes:
 
Kao sto su ti rekli, kad mislis ostavljati auto duze vrijeme, izvadis akku i ostavis ga negdje u garazu ili vec gdje ti nece smetati, da nije na hladnoci... mada, po tvom pitanju da se zakljuciti da ti nije problem akku, nego grijaci.. sam kazes da dugo verglas 30,40 sec sto je za akku koji je stajao na minusu duze vrijeme dobar znak, znaci da je jos dobar... provjeri ti rade li ti svi grijaci ;)
 
Član
Kupio sam novi uz garanciju radi se o Varta akumulatoru od 74ah. Kada sam ga tek stavio verglao je minutu skoro? Bilo je hladno jbg, ali kako tako dugo da vergla opet? Drugi put kada sam ga palio danas bilo sve ok, vidjecemo kakav ce bit do jutra
 
golf3td je napisao(la):
Kupio sam novi uz garanciju radi se o Varta akumulatoru od 74ah. Kada sam ga tek stavio verglao je minutu skoro? Bilo je hladno jbg, ali kako tako dugo da vergla opet? Drugi put kada sam ga palio danas bilo sve ok, vidjecemo kakav ce bit do jutra

provjeri grijace
 
GreenDevil je napisao(la):
golf3td je napisao(la):
Kupio sam novi uz garanciju radi se o Varta akumulatoru od 74ah. Kada sam ga tek stavio verglao je minutu skoro? Bilo je hladno jbg, ali kako tako dugo da vergla opet? Drugi put kada sam ga palio danas bilo sve ok, vidjecemo kakav ce bit do jutra

provjeri grijace

kao sto ti je rekao provjeri grijace.. kod mene i na najvecem minusu, kao npr. jutros na -18C upali na zub nakon prvog cekanja grijaca... tako da je i kod tebe isti slucaj, nemoj dugo verglati da ne izverglas i taj akumulator, duga je zima ;)
 
grijaci druze,aku je dobar,na prvom,drugom zubu treba upaliti ako su grijaci dobri.kod mene je aku. 90A ali ga izvadim u kucu,lakse mi ubacit kad auto trebam,nego dati 200KM za aku novi:D
 
Top